Sposoby na samotność

samotna seniorkaPoczucie samotności sprzyja chorobom w tym depresji.
Osoby starsze często odczuwają samotność. To jedno z najgorszych uczuć i doświadczeń, jakie mogą spotkać człowieka. Może doprowadzić do wielu problemów takich, jak niepokój czy nadmierny stres. Często prowadzi też do poważniejszych problemów zdrowotnych, np. do stanów depresyjnych.

Uczucie osamotnienia może odebrać całą radość życia, sprawić, że osoby samotne mogą stać się wyobcowane społecznie. Świadomość, że nie ma się obok siebie żadnej bliskiej osoby, że nie ma z kim dzielić się radościami i smutkami życia, bywa przerażająca.

Aby uporać się z samotnością, należy zaakceptować fakt, że czujemy się samotni. Jest wiele osób, które również czują się samotne.

Znalezienie hobby

Warto znaleźć hobby. Jeżeli siedzimy bezczynnie w domu i nie potrafimy zorganizować sobie wolnego czasu, jesteśmy bardziej narażeni na samotność. Nie wolno też unikać ludzi. Można zapisać się do klubu seniora, na uniwersytet trzeciego wieku, na zajęcia językowe, taneczne, wokalne, komputerowe. Takich zajęć nie brakuje w klubach osiedlowych, domach kultury, przy parafiach.

Bardzo popularne w ostatnich latach są dancingi dla seniorów. To świetna okazja, by miło spędzić czas w aktywny sposób i poznać nowe osoby.

Szukanie kontaktów z innymi ludźmi

Nie odmawiajmy zaproszeń na spotkania, warto też osobiście wyjść z inicjatywą i zaproponować komuś spotkanie, warto odnowić dawne kontakty, odszukać koleżanki i kolegów ze szkoły. Trzeba też dbać o to, by aktualne kontakty ze znajomymi się nie urwały. Co pewien czas dobrze jest wykonać telefon do znajomej osoby.

Posiadanie zwierzęcia

Sprawdzonym lekarstwem na samotność jest posiadanie zwierzęcia. Zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty to wspaniali towarzysze pomagający uporać się z samotnością. W każdej chwili można je przytulić, pogłaskać, powiedzieć coś do nich, a zabawy z pupilem dostarczą wiele przyjemności.

Posiadanie psa to okazja do codziennych spacerów i ruchu na świeżym powietrzu. Wychodząc na spacery z pupilem mamy okazję nawiązać nowe znajomości, a nawet przyjaźnie z właścicielami innych czworonogów. Spacery z psem to także okazja do pogawędek z sąsiadami.

Sklep zoologiczny

Należy pamiętać, że posiadanie zwierzęcia wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również z obowiązkami i wydatkami. Trzeba skompletować wyprawkę dla pupila i regularnie kupować karmę. Najlepszym miejscem na zakup karmy dla zwierzęcia jest sklep zoologiczny. Trzeba się liczyć też z wydatkami w przypadku choroby zwierzęcia.