Sposoby na Radzenie Sobie z Lękiem i Niepokojem

Seniorzy odczuwają lękSeniorzy odczuwają niepokój mocniej.
Wiele osób boryka się z napadami lęku i niepokoju. O ile najczęściej jest to normalna reakcja na stresujące bodźce, takie jak nowa sytuacja, z jaką trzeba się zmierzyć, troska o zdrowie i życie najbliższych, lub chwilowy lęk przed ważnym egzaminem, u pewnej grupy osób taki stan może utrzymywać się znacznie dłużej i przybierać na sile uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem?

Osoba dotknięta tak dużym niepokojem często nie potrafi sama stawić temu czoła, co potęguje jeszcze większy stres i tworzy samonakręcającą się spiralę. Te negatywne emocje oddziaływają także na cały organizm, wywołując ataki paniki, kołatanie serca, nadmierne drżenie, pocenie się czy trudności z oddychaniem. Długotrwałe napady lęku w dużym stopniu wpływają na obniżenie jakości życia, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz nierzadko wymagają kontaktu ze specjalistą i terapii.

Czy jest coś, co można zrobić, aby zredukować ten stan i chociaż trochę ukoić nerwy? O ile poniższe sposoby nie zastąpią wizyty w gabinecie psychologicznym w Poznaniu, można śmiało wpleść je do swojego życia, aby natychmiastowo odczuć ich pozytywne skutki:

Wyprostuj się

Brzmi banalnie prawda? Jednak według badań osoby niespokojne podświadomie starają się chronić swoje serce i płuca poprzez kulenie się. Aby pomóc sobie z niepokojem, należy wstać, odciągnąć ramiona do tyłu oraz otworzyć klatkę piersiową. Następnie wziąć kilka głębokich oddechów i przyjąć pewną postawę na szeroko rozstawionych nogach. Ta pozycja wysyła znaki całemu ciału, że wszystko jest pod kontrolą i nie istnieje żadne niebezpieczeństwo.

Wycisz się i zaakceptuj

Znalezienie ustronnego miejsca, w którym można na chwilę usiąść, zamknąć oczy i skupić się na oddechu pozwoli na zmierzenie się ze swoim lękiem i zaakceptowanie jego istnienia. Nie oznacza to rezygnacji z walki o lepsze samopoczucie, ale ułatwi zaprzestanie bezowocnego wydawania energii na ciągłe rozmyślanie o obecnej sytuacji i swojej własnej niemocy, a także krytyki samego siebie za to, co się dzieje. Warto wyrwać się na chwilę z negatywnej pętli myśli i skupić myśli na czymś innym – własnym oddechu lub otaczającej rzeczywistości. Również CBD, w tym marki takie jak Cibdol.pl, mogą pomóc ci radzić sobie z niepokojem.

Aromaterapia

Zapachy i olejki eteryczne mają ogromną moc, a ich lecznicze właściwości znane są od wieków. W walce z niepokojem, największą bronią może stać się olejek lawendowy. Można go wdychać lub wsmarowywać w skronie, pomaga także w bólach głowy oraz ułatwia zasypianie.

Wyjdź na spacer

Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny i znacznie poprawiają samopoczucie. Jednak w obliczu napadu lęku może nie być łatwo wyjąć matę z szafy czy wybrać się na siłownię. Znacznie łatwiejsze może okazać się po prostu wyjście z domu, najlepiej do pobliskiego parku lub miejsca oddalonego od zgiełku i głębokie oddychanie. Badania dowodzą, że energiczny spacer oczyszcza umysł i pozwala na głębsze oddychanie – a lęk jest ściśle związany z płytkim oddechem.

Nazwij swój lęk

Przy ataku lęku lub paniki, serce zaczyna bić znacznie szybciej i mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Łatwo wtedy uwierzyć myślom o zbliżającym się niebezpieczeństwie lub nawet śmierci. W takich chwilach warto przypomnieć sobie poprzednie ataki niepokoju, i przeanalizować ten stan. Takie lęki nie zabijają, ale przychodzą i odchodzą. Ten, który nadszedł teraz, również minie. W rzeczywistości ataki paniki są aktywacją reakcji walki lub ucieczki, która nie zabija, ale utrzymuje przy życiu.

Dowiedz się więcej o CBD odwiedzając stronę: https://www.cibdol.pl/encyklopedia-cbd