Sposoby na ból gardła i chrypkę

Sposoby na ból gardła i chrypkęSposoby na ból gardła i chrypkę

W okresie jesienno-zimowym ból gardła jest niezwykle częstą dolegliwością. W wielu przypadkach towarzyszy mu również chrypka, która w sposób bezpośrednio związana jest z mniej bądź bardziej intensywnymi podrażnieniami krtani.

Wszystko to sprawia, że mamy problemy z połykaniem i mową, a do tego wciąż towarzyszy nam intensywny ból, który w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie. Co więc powinniśmy zrobić, aby pozbyć się bólu gardła i chrypki?

Skuteczne i polecane leki, Cevitt

W pierwszej kolejności warto wymienić różnego rodzaju preparaty, leki i środki znieczulające, dzięki którym poczujemy ulgę. Spośród nich wymienić można chociażby tabletki do ssania Cevitt. Stosowane są one przede wszystkim podczas walki z nieżytem górnych dróg oddechowych. Tabletki Cevitt zmniejszają ból i powstały obrzęk, redukują także wspomnianą chrypkę. Wszystko dzięki temu, że po rozpuszczeniu, zamieniają się w żel, który skutecznie dociera do źródła problemu. Cevitt tabletki można nabyć np tutaj: https://www.apo-discounter.pl/cevitt-tabletki-do-ssania-z-szalwia-p-53221.html. Polecamy wszystkim z problemem chrypki, bólu gardła i suchością wywołaną przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zalecane jest również stosowanie również aerozoli oraz tak zwanych płukanek. Bardzo często są one bogate w witaminę C, które regenerują uszkodzone komórki błony śluzowej. Jeżeli chodzi o płukanki, możemy zrobić je własnoręcznie. Wystarczy garstkę ziół (na przykład rumianku bądź tymianku) zalać wrzątkiem i odczekać aż wystygnie.

Domowe sposoby na walkę z bólem gardła i chrypą

Pamiętać należy o tym, iż wszelkie opisane wyżej objawy mogą być powodowane także nadmiernym wysuszeniem błony śluzowej. Warto więc zadbać o to, aby ją w sposób odpowiedni nawilżyć. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów (około 2 litrów dziennie). Nie zapominajmy także o utrzymywaniu sprzyjających warunków w pomieszczeniu, w którym żyjemy. Warto utrzymywać wilgotność powietrza na stałym, korzystnym poziomie. W tym celu skorzystać możemy chociażby z odpowiednich nawilżaczy powietrza.

Domowych sposobów na poradzenie sobie z bólem gardła i chrypką jest oczywiście więcej, Jednym z najpopularniejszych jest przygotowanie napoju z czosnku i mleka. Konieczne jest zmiażdżenie 2-3 ząbków czosnku, a następnie dodać go ciepłego mleka (około 200 ml). Napój ten przede wszystkim oczyści błonę śluzą, działa również przeciwwirusowo.

Podobnymi właściwościami charakteryzuje się miód. Podkreślić należy również fakt, iż potrafi on znacząco złagodzić ból i intensywne pieczenia. Wszystko to sprawia, że warto przyjmować go regularnie, na przykład w postaci dodatku herbaty.

Różnego rodzaju leki, preparaty, naturalne płukanki, czosnek, mleko czy miód nic nam nie pomogą, jeżeli nadal będziemy się zbyt forsować i narażać na wpływ szkodliwych czynników. W okresie przeziębienia powinniśmy przede wszystkim odpocząć i wygrzać organizm. Warto więc rozważyć spędzenia jednego bądź dwóch dni w łóżku. Dzięki temu organizm wypocznie i będzie w stanie skuteczniej i przede wszystkim szybciej pokonać dolegliwość.

Przy okazji warto jeszcze raz podkreślić, jak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu w okresie choroby (a także poza nim). Nie zapominajmy więc o regularnym przyjmowaniu płynów w odpowiednich ilościach.

Słuchmed badanie słuchu za darmo