Spływ przełomem Dunajca – Dlaczego warto zabrać babcię i dziadka?

Spływy Dunajcem cieszą się wciąż rosnącą popularnością turystów spragnionych mocnych wrażeń, bliskiego kontaktu z przyrodą i pięknych krajobrazów. A jeśli jednym z członków naszej rodziny jest osoba starsza? Czy można zaproponować jej taki rodzaj aktywności, czy lepiej zrezygnować z wyjazdu na rzecz mniej intensywnych zajęć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Styl życia seniora

Aktywność fizyczna osób starszych zbyt często ogranicza się do krótkich, spokojnych spacerów. Seniorzy cierpiący na dolegliwości bólowe lub po prostu mniej sprawni fizycznie niż ich młodsi krewni sami wybierają mniej forsujące zajęcia. Oddają się więc oglądaniu telewizji i czytaniu prasy, zapominając stopniowo o przyjemności, jaką daje ruch na świeżym powietrzu. To jednak błąd, którego efektem może być stale i nieuchronnie postępujący spadek poziomu sprawności. Im więcej czasu osoba starsza spędza w domu, tym trudniej będzie później ponownie go zaktywizować. Wiosna to doskonała okazja, by porzucić rozwiązywanie krzyżówek i zdecydować się na odrobinę ruchu. A wiosna to doskonała okazja, by porzucić rozwiązywanie krzyżówek i zachęcić seniora do ruchu. Będzie to miało pozytywne skutki zarówno dla jego życia emocjonalnego i duchowego, jak i dla jego ciała.

Aktywność fizyczna, a zdrowie

Mówi się, że ruch to zdrowie. I jest to prawdą, o której opiekunom i bliskim starszej osoby, zapominać nie wolno. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, pozwala głębiej oddychać, a więc zwiększa wydolność płuc i pobudza krążenie krwi w organizmie. Ma to zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego ciała i mózgu – dobrze dotleniony mózg funkcjonuje sprawniej. Na aktywności fizycznej zyskuje także układ mięśniowy oraz kostny – mięśnie stają się silniejsze i lepiej podtrzymują stawy, a więc senior rzadziej skarży się na bóle reumatyczne.

Nie bez znaczenia jest także kwestia samopoczucia – bowiem osoby starsze, pozostawieni samym sobie, mają tendencję do popadania w stan otępienia, cierpią na obniżenie nastroju, czują się samotni i smutni. Mają więc coraz mniejszą ochotę na kontakt ze światem, zamykają się w domu. Jeśli więc wybieracie się na rodzinny spływ Dunajcem – koniecznie w swoich planach uwzględnijcie babcię i dziadka.

Spływy przełomem Dunajca – czy są bezpieczne?

Tak, turyści mogą czuć się całkowicie bezpieczni. A to z wielu powodów. Po pierwsze – koryto Dunajca jest stale monitorowane pod kątem bezpieczeństwa. Usuwane są więc gałęzie tworzące zatory na rzece. Poza tym instruktorzy, którzy kierują pontonami czy łodziami flisackimi, są doskonale wyszkoleni nie tylko pod względem samej obsługi łodzi, ale także w posługiwaniu się sprzętem ratunkowym. Na pokładzie łodzi znajdują się kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej ilości znajdujących się na na niej turystów. Sprzęt jest regularnie sprawdzany pod kątem sprawności technicznej, a wszelkie usterki są natychmiast usuwane. Na spływy Dunajca można więc bezpiecznie zabierać osoby w każdym wieku – zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Dlaczego warto?

Spływ Dunajcem słynie przede wszystkim z przepięknych krajobrazów. Panująca na nim wszechobecna zieleń i cisza zakłócana jedynie cichym szumem wody, liczne meandry koryta rzeki – oferują wspaniałą pożywkę dla oczu i ukojenie duszy. Trasa wiedzie przez Pieniny, a niezwykle kręty szlak rzeki pozwala podziwiać mijane szczyty z różnych stron. Innym ważnym czynnikiem jest profesjonalna organizacja, gdzie całkowity plan dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań grupy. Profesjonalną firmę organizującą spływy Dunajcem dla rodzin, grup zorganizowanych, czy firm można przykładowo znaleźć na http://www.fun-time.pl/. Uczestnicy mają gwarancję bezpieczeństwa oraz niesamowitych wrażeń, a sami przewodnicy są niezwykle wesołymi i dowcipnymi ludźmi, których głowy są niezwykle ciekawych opowieści związanym z regionem oraz wycieczkami organizowanymi w malowniczych Pieninach. Dla osób starszych to nie tylko przyjemna forma rozrywki, a także lekcja nauki o tradycjach i obyczajach regionalnych.

Trasa i malowniczy krajobraz

Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych. Trasa wiedzie przez Pieniński Park Narodowy, na granicy Polski i Słowacji. Podziwiać tu można całe piękno i majestat dzikiej przyrody, których próżno szukać na terenach podmiejskich lasów. Trasa spływu liczy kilkanaście kilometrów, a kończy się w znanej turystycznej miejscowości – Szczawnicy. Ci, którzy mają na to ochotę, mogą wybrać dłuższy spływ Szczawnica – Krościenko, ale jest on mniej atrakcyjny i nie cieszy się aż tak dużą popularnością.

Niezapomniane wrażenia

Niecodziennie mamy okazję wskakiwać na pokład łodzi i płynąć nią pomiędzy górskimi szczytami. Jest to więc okazja do przeżycia niesamowitej przygody, nacieszenia się bliskością dzikiej przyrody, ciszą i bliskością rodziny. To istotne szczególnie dla seniorów, którzy nie mają już wielu sposobności do odkrywania świata i pokonywania swoich słabości. Wycieczka taka może naładować ich pozytywną energią i przywrócić radość życia, zwłaszcza że spływ Dunajcem obfituje także w inne atrakcje.

Mnóstwo atrakcji

Z pewnością już sama wyprawa jest doświadczeniem, które warto przeżyć przynajmniej raz. Podsycane barwnymi opowieściami, nie jest jednak jedynym, które czeka na nas w Pieninach. Przy okazji spływu Dunajcem warto poświęcić kilka godzin i zwiedzić Kąty oraz Szczawnicę. W Szczawnicy warto zwiedzić uzdrowisko i znajdującą się w nim Pijalnię Wód Mineralnych, a także Dworek Gościnny i Willę “Pałac”. Ogromną atrakcją turystyczną jest także kolej krzesełkowa “Palenica”. Jej czteroosobowe krzesełka pozwalają na prowadzenie rozmów i dzielenie się wrażeniami z podziwianych widoków.

Miły czas dla osób starszych

Bezpieczny, fascynujący, inspirujący i kojący – taki właśnie jest spływ Dunajcem. To wspaniały sposób na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Doświadczenia takie stanowią ogromną wartość zwłaszcza dla seniorów. Co wymaga tego typu rozrywka nie wymaga dużej sprawności fizycznej, a więc dolegliwości wieku podeszłego nie będą tu żadną przeszkodą.

Jeśli więc Wasza rodzina planuje wybrać się na spływ przełomem Dunajca w Pieninach- zaproście babcię i dziadka. Zaoferujecie im znacznie więcej niż tylko wycieczkę.