Skuteczna samoobrona – Jak zabezpieczyć się przed niespodziewanym atakiem?

paralizator latarkaParalizator może przybrać różne formy, latarki a nawet szminki.

Statystyki mówią o tym, że blisko połowa Polaków znalazła się kiedyś w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Szczególnie narażone są osoby starsze. Niestety zdarza się, że zagrożenie to powoduje osoba trzecia. Jak zabezpieczyć się przed agresorem? Unikanie niebezpiecznych miejsc nie wystarczy, ponieważ przestępcy bywają coraz bardziej nieobliczalni. Nie zawsze można też liczyć na pomoc innych. Poznaj sposoby na najskuteczniejszą samoobronę.

Samoobrona – Dlaczego warto o nią zadbać?

Współcześnie władze lokalne przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa mieszkańców, stosując m.in. monitoring, który jednak nie zabezpiecza przed różnego typu aktami agresji. Niebezpieczna sytuacja może spotkać nie tylko podczas samotnego przejścia przez słabo oświetloną okolicę, ale także w świetle dnia, na ruchliwej ulicy. Groźne mogą okazać się zaś nie tylko zaplanowane napady, np. rabunkowe, ale też pozornie niewinne zaczepki, przede wszystkim ze strony osób pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających. Szczególnie narażone na różnego typu ataki są kobiety oraz osoby starsze. Znajomość zasad samoobrony oraz odpowiednie narzędzia, które można zastosować w obliczu zagrożenia, przydadzą się jednak wszystkim. Często to kwestia nie tylko utraty dóbr materialnych, ale przede wszystkim zdrowia, a nawet życia.

Jakie narzędzia do samoobrony są najskuteczniejsze?

Wśród narzędzi i technik wykorzystywanych do samoobrony można zaliczyć m.in.:

  • elementy sztuk walki,
  • gazy obronne, w szczególności zaś gazy pieprzowe,
  • paralizatory rażące napastnika obezwładniającym prądem,
  • pałki teleskopowe,
  • pistolety gazowe,
  • osobiste alarmy wydające bardzo głośny dźwięk.

Do najchętniej wybieranych metod samoobrony należy gaz pieprzowy i paralizator. Są to urządzenia dostępne bez zezwolenia, stosunkowo niedrogie, skuteczne, uniwersalne i wygodne w użyciu. Nie wymagają stosowania siły fizycznej ani żadnych umiejętności. Szczególnie paralizatory stanowią niezwykle szeroką grupę, oferując różnorodne warianty. Dodatkowo rozwiązanie to umożliwia unieszkodliwienie przeciwnika i szok pozwalający na ucieczkę oraz wezwanie pomocy, a jednocześnie nie jest w stanie wywołać poważnych obrażeń, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych wariantów samoobrony.

Jakie są rodzaje paralizatorów?

Na rynku znaleźć można bardzo wiele rodzajów i rozmiarów paralizatorów, które z łatwością da się dopasować do własnych potrzeb. Spoglądając np. na paralizatory z Protarget.pl, można wyróżnić kilka podstawowych kategorii tych urządzeń:

  • paralizatory klasyczne,
  • paralizatory wystrzeliwujące elektrody na odległość (tasery),
  • paralizatory o nietypowych formach – z latarką, zapalniczką, imitujące smartfon, szminkę.

Jak wybrać paralizator?

Dzięki różnorodności modeli, paralizator można wybrać zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Paralizator klasyczny jest urządzeniem poręcznym i prostym w użyciu. Sprawdza się w bezpośrednim starciu z napastnikiem. Tasery działające na odległość umożliwiają zaś obronę przed atakiem bez konieczności bezpośredniego kontaktu z napastnikiem, jednak wymaga większej wprawy w użyciu.

Paralizatory nietypowe to ciekawe rozwiązanie dla „cywilnych” użytkowników. Urządzenie z latarką poza funkcją obronną ułatwia też np. powrót do domu słabo oświetloną drogą, z kolei imitacja smartfona to doskonały sposób na zmylenie przeciwnika. Na rynku dostępne są też paralizatory imitujące inne przedmioty oraz łączące wiele funkcji, także np. gaz pieprzowy. Wśród nich nie brakuje również bardzo małych urządzeń, które dobrze leżą w damskiej dłoni, uniemożliwiając napastnikowi ich wyrwanie.

Podstawowy paralizator to niewielki wydatek, jednak ogromna inwestycja w bezpieczeństwo. Nie warto zastanawiać się więc przed zakupem, bo może być za późno.