Skleroterapia parowa – Nowoczesna metoda na żylaki

Jak usunąć żylaki skleroterapiąSkleroterapia parowa na żylaki

Żylaki to problem wielu osób w Polsce. Z nieestetycznie powykręcanymi żyłami na łydkach możemy walczyć na wiele sposobów – jednym z najnowszych jest skleroterapia parowa.

Najczęściej widoczne są u kobiet po 40. roku życia – żylaki kończyn dolnych to wrzecionowate albo workowate poszerzenia żył powierzchownych, które widoczne są na łydkach. Wśród czynników sprzyjających powstawaniu żylaków znajdują się długie stanie, na przykład w zawodzie kelnera czy fryzjera, a także zwiększone ciśnienie w żyłach, które pojawia się w okresie ciąży, ale także w trakcie zaparć czy podnoszenia ciężarów.

Aktualnie istnieje wiele sposobów na leczenie żylaków – wśród nich znajdują się różnego rodzaju leki uszczelniające naczynia, noszenie obcisłych pończoch lub rajstop, a także opasek uciskowych, ale też metody leczenia operacyjnego. Jedną z najbardziej popularnych metod leczenia żylaków jest skleroterapia. Teraz w klinikach możemy skorzystać także z najnowocześniejszej metody tego rodzaju – skleroterapii parowej.

Czym jest skleroterapia parowa?

To jedna z najnowszych technik leczenia żylaków, która dostępna jest w Polsce od 2013 roku. Metoda ta, która określana jest również jako skleroterapia SVS, została opracowana przez francuskiego chirurga Rene Millereta i obecne jest stosowana w wielu krajach europejskich ze względu na swoją wysoką skuteczność i nieinwazyjność.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapii parowej polega na nakłuwaniu żylaków pod kontrolą USG i wprowadzaniu do nich specjalnego aplikatora, który generuje parę wodną w temperaturze 110-120 stopni Celsjusza. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia termicznego ścian żyły, jej zwłóknienia i zbliznowacenia. Żylak zarasta i nie ma po nim śladu.

Cały zabieg odbywa się też z obniżonym dla pacjenta dyskomfortem, dlatego jest on wybierany obecnie coraz częściej. Stosuje się znieczulenie miejscowe – nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego. Metoda ta zapewnia również szybszą rekonwalescencję niż inne metody leczenia żylaków. Wobec tego pacjent może szybciej powrócić do swojego codziennego życia.

Skleroterapia parowa – także na duże żylaki

Większość standardowych zabiegów skleroterapii, które polegają na wstrzyknięciu specjalnego preparatu do żyły, sprawdza się tylko w przypadku bardzo małych lub małych żylaków. Tylko niektóre z nich mogą być stosowane dla dużych żylaków. Wśród nich znajduje się właśnie skleroterapia parowa, która stosowana jest w przypadku żylaków o średnicy nawet 20 milimetrów.

Co ważne, możliwe jest także stosowanie zabiegi w przypadku żylaków o krętym przebiegu – nie można usunąć ich z wykorzystaniem zabiegów laserowych. Również skleroterapia parowa może być prowadzona przy leczeniu żylaków nawrotowych. Wobec tego jest ona bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod operacyjnych. W większości przypadków wystarcza jeden zabieg – czasami konieczne jest jego powtórzenie.

Gdzie możemy skorzystać z zabiegu skleroterapii parowej?

Aktualnie zabiegi skleroterapii parowej prowadzone są w coraz większej liczbie prywatnych klinik medycznych. Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS to koszt około 3 000 złotych w zależności od wybranej kliniki. W przypadku konieczności powtórzenia zabiegu kolejny zabieg to koszt około 2 500 złotych.

Z zabiegu skleroterapii parowej można skorzystać również w Centrum Medycznym Plus Med działającym w Kielcach. Swoim pacjentom oferuje on szeroką gamę zabiegów w ramach chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej. Więcej informacji o skleroterapii SVS można znaleźć pod adresem: https://plusmed.info.pl/zabieg-wewnatrzzylnej-ablacji-para-wodna-skleroterapia-parowa-svs/.