Zdrowy, mocny sen i przyjemna pobudka – Czy to możliwe?

Sennik budzik retro ze snuNa dobry sen i pobudkę trzeba sobie zasłużyć.

Sennik.

Bez wątpienia sen towarzyszy każdemu z nas i nie wyobrażamy sobie doby bez możliwości snu. Zapewnia on regenerację organizmu, odpoczynek i prawidłowe funkcjonowanie. Wielu z nas sprawdza znaczenie snu w senniku. O dobry sen i dobrą pobudkę należy jednak zadbać.

Około jednej trzeciej naszego życia to czas, jaki poświęcamy na sen, co uświadamia jak jest ważny. Poranna pobudka powinna być również udana. Jeśli wita nas ciepłe słońce oraz błękit nieba wszystko jest łatwiejsze. Jednak jak poradzić sobie w te ponure i szare poranki?

Jakie są zalety snu?

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Podczas snu komórki ciała regenerują się, pamięć utrwala, a receptory ponownie uwrażliwiają. Ponadto organizm ma szansę utrwalić wszystkie bodźce odebrane przez dzień. Dla wszystkich osób uczących się, właśnie dlatego prawidłowy sen jest bardzo ważny. Należy pamiętać, że podczas snu uwalniany jest hormon wzrostu – to bardzo ważne dla dzieci w okresie wzrostu.

Sen możemy podzielić na kilka faz: sen lekki i płytki, sen średnio głęboki, sen głęboki i mocny. Podczas snu płytkiego (REM) mięśnie najlepiej się regenerują, a organizm wypoczywa i uspakaja. Natomiast komórki nerwowe mają szansę się zregenerować. Wykonanie każdego ruchu podczas snu wybudza organizm oraz przerywa regenerację. Dlatego należy zadbać o prawidłową jakość snu.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Ważna jest regularność i wyrobienie w sobie nawyków, które sprawią, że będzie nam się lepiej spać. Przez zaśnięciem należy wywietrzyć pokój, ponieważ dobrze dotleniony organizm łatwiej odpoczywa. Natomiast w ciągu dnia trzeba pamiętać o aktywności fizycznej. Każdy wybierze coś dla siebie, może być to joga, bieganie lub po prostu spacer. Organizm wieczorem szybciej odczuje zmęczenie i senność. Dla osób, które nie mogą zasnąć pomogą zioła na sen. Unikaj późnego picia kawy, alkoholu oraz coli, ponieważ mają właściwości pobudzające. Staraj się wstawać o tej samej porze oraz funduj sobie regularnie lekkostrawne posiłki.

Co zrobić, aby pobudka była przyjemna?

Nie zapominajmy o roli budzika w porannych pobudkach. To również ważny element, a jednocześnie bardzo indywidualna sprawa. Dla kobiet również ważny jest wygląd i estetyka, aby budzik pasował do stylu w sypialni. Należy dostosować go do siebie zarówno wyglądem oraz dźwiękiem. Dużym powodzeniem cieszą się klasyczne budziki retro, których szeroki wybór znajdziesz w Fabryka Form .

Przyjemna pobudka i poranek jest motorem napędowym na cały dzień. Z pewnością pośpiech jaki fundujemy sobie czasem rano, nie jest dobry. Nie poświęcamy sobie chwili uwagi, pędzimy i przez to jesteśmy rozdrażnieni przez resztę dnia. Dlatego warto zagospodarować sobie chwilę czasu na małe przyjemności. To mogą być bardzo proste sprawy, jak użycie żelu pod prysznic w ulubionym zapachu, wklepanie kremu pod oczy czy ulubiona kawa i ciastko. Każdy odnajdzie coś dla siebie i sprawi, że będzie to poranny rytuał na dobry dzień. Dobre nastawienie i plan na cały dzień, także pomogą w przetrwaniu nawet najbardziej wymagającego dnia.

Słuchmed badanie słuchu za darmo