Seniorzy mogą być bardziej EKO

seniorzy zwracją butelkiZwrot butelek w sklepie to przykład bycia EKO.

Jeśli ktoś porusza temat ekologii, są to najczęściej ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Być EKO jest modne tak samo jak niepalenie papierosów. Seniorzy wciąż są największą grupą palaczy, ale czy są EKO? Pamiętacie skupy butelek, albo możliwość zwrotu butelki w sklepie w zamian za kaucję? Stare dobre rozwiązania wróciły. Można zwrócić butelkę nie tylko w sklepie, w którym dokonało się zakupu. Nie trzeba też jechać specjalnie do skupu butelek, albo co gorsze wyrzucać do śmieci bez segregacji.

Co zrobić z butelkami po piwie?

Szklane butelki najłatwiej wyrzucić do pojemników na szkło. Można też je oddać w skupie butelek oszczędzając miejsce w domu na ich przetrzymywanie. Skupów butelek niestety jednak jest mało, najczęściej oddalone są od centrum, nigdy nie są po drodze i położne są w sąsiedztwie skupów złomu (niestety nie jest tam czysto). Poza tym oferowane stawki za zwrot są dużo mniejsze niż kaucja za butelki, co zniechęca do oddawania butelek w skupie. Można też oddać butelki w sklepie. Jakie są zasady zwrotu butelek w Polsce? Kasjerka zawsze pyta o paragon, co bardzo zniechęca do udowadniana zakupu w konkretnym sklepie. Największy kłopot z paragonami mają seniorzy, którzy nie mogą szybko odnaleźć właściwego paragonu, żeby otrzymać kaucję za butelkę.

Daj butelce drugie Życie

W trosce o środowisko i wygodę Grupa Żywiec organizuje akcje „Daj butelce drugie Życie”. Na czym ona polega? Teraz można oddawać butelki bez żadnego problemu w dowolnym sklepie, a nie tylko w tym w którym kupiłeś piwo, nie musisz mieć paragonu. Akcja ułatwi oddanie butelek po piwie również osobom starszym.

Które butelki po piwie są zwrotne?

Wszystkie butelki po piwie Żywiec, Warka, Warka Radler, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie Żatecky Pils oraz EB. Warto o tym pamiętać udając się do sklepu. Za każdą butelkę sklep odda sugerowaną kwotę 35 groszy.

Gdzie znaleźć najbliższy sklep skupujący butelki?

Do akcji Grupy Żywiec przystąpiło prawie 5 000 sklepów, ale najlepiej sprawdzić przed wyjściem sklep na mapie przygotowanej przez organizatora, gdyż liczba partnerów wciąż wzrasta: https://zwrocbutelke.pl/zwroc-butelke/. Dlaczego warto oddać butelkę w sklepie? Po pierwsze otrzymamy za nią zwrot. Po drugie zwracanie butelek jest bardziej ekologiczne niż segregowanie śmieci. Po trzecie mamy realny wpływ na ograniczenie ilości śmieci oraz emisji CO2 do atmosfery, walczymy tym samym z ociepleniem klimatu od podstaw.

Czy seniorzy mogą być bardziej EKO? Tak, wystarczy, że zwrócą butelkę po piwie nie myśląc o posiadaniu paragonu. Jeśli w okolicy sklep nie przystąpił do akcji, warto porozmawiać z właścicielem, aby dołączył do programu – w trosce o lokalną społeczność i środowisko.

Słuchmed badanie słuchu za darmo