Seniorze, Ty też możesz przekazać 1% podatku i pomóc chorym na raka

1% podatku na walkę z rakiem1% podatku na walkę z rakiem

Osoby, które otrzymują rentę lub emeryturę często nie mają obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji PIT. Warto jednak pamiętać, że rezygnując ze składania PIT, rezygnujemy też z możliwości zdecydowania, gdzie trafi nasz 1% podatku.

Z obowiązku składania deklaracji PIT zwolnione są osoby, które pobierają rentę lub emeryturę i jednocześnie nie otrzymują zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego ani nie pracują. ZUS albo KRUS przygotowuje dla takich podatników wypełniony druk PIT-40A i nie są konieczne żadne dodatkowe formalności.

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach korzystne jest złożenie deklaracji samodzielnie. Dotyczy to osób, którym przysługuje jakaś ulga lub ulgi podatkowe oraz osób, które chcą przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego. W takich przypadkach, na podstawie otrzymanego PIT-40A należy wypełnić PIT-37.

Jeżeli emeryt albo rencista nie złoży PIT-37, nie skorzysta z przysługującej mu ulgi, np. rehabilitacyjnej, ulgi za internet, ulgi za darowizny czy też odliczenia wpłat na IKZE. Nie skorzysta również z możliwości zdecydowania, na co zostanie przeznaczony 1% jego podatku. Warto pamiętać, że przekazanie 1% podatku nie wiąże się z żadnymi kosztami. Jest to podatek, który i tak trzeba zapłacić, podatnik może natomiast zdecydować, czy ta część jego podatku zasili budżet państwa czy jedną z organizacji pożytku publicznego.

1% podatku może pomóc chorym na raka

Jedną z organizacji, którą można wesprzeć poprzez 1% podatku jest Fundacja Onkologiczna Alivia. Fundacja już od 6 lat pomaga pacjentom, m.in. prowadząc zbiórki środków na wydatki związane z leczeniem, takie jak leki nierefundowane przez NFZ. Dzięki wsparciu od wielu darczyńców, przekazała chorym na nowotwory już ponad 5,7 miliona złotych, dzięki czemu wiele osób mogło skorzystać z nowoczesnych leków, prywatnych badań diagnostycznych, konsultacji czy też terapii za granicą, na które nie mogliby sobie pozwolić bez pomocy. Niestety leczenie oferowane przez polską służbę zdrowia odbiega od międzynarodowych standardów i samodzielne opłacenie nowoczesnych terapii często jest jedyną szansą na dłuższe życie, dlatego chorzy tak bardzo potrzebują pomocy finansowej.

Fundacja Alivia prowadzi też działania edukacyjne, publikując na swojej stronie internetowej artykuły na temat chorób nowotworowych i ich leczenia oraz prowadząc stronę Prostowraka.pl na temat medycyny personalizowanej. Pomaga też chorym ułatwiając znalezienie najbardziej przyjaznego ośrodka onkologicznego i lekarza (portal Onkomapa.pl) oraz placówki, gdzie najszybciej w ramach NFZ można zrobić konieczne badanie diagnostyczne (portal Kolejkoskop.pl).

Te wszystkie działania Alivii nie byłyby możliwe bez wsparcia od wielu darczyńców, przekazujących darowizny lub 1% podatku. Przekaż swój 1% i Ty też pomóż chorym na raka!

Wystarczy na formularzu PIT-37 wpisać w odpowiedniej rubryce KRS 0000358654. Można też skorzystać z wygodnego programu do rozliczania PIT, który znajduje się na stronie www.alivia.org.pl/rozliczenie-pit-1-procent/.

Słuchmed badanie słuchu za darmo