Seniorze planujesz wyjazd za granicę – Sprawdź o czym warto pamiętać

Plan podróży to coś o czym senior zawsze pamięta.
Wyjazdy zagraniczne są coraz popularniejsze nie tylko wśród młodych ludzi czy osób w średnim wieku, bo i seniorzy korzystają z takich możliwości, ciesząc się poznawaniem świata. Wielu z nich wykupuje wycieczki za pośrednictwem biur podróży, choć niektórzy organizują takie wyjazdy indywidualnie. Jedni, jak i drudzy muszą pamiętać o kilku kwestiach, aby wycieczka było przyjemnością, a nie stresującym doświadczeniem.

Seniorzy w podróży

Wśród seniorów szczególnie wycieczki objazdowe cieszą się dużym wzięciem, ale również te typowo wypoczynkowe są chętnie wybierane. Do wyjazdów zachęcają też atrakcyjne zniżki, bo biura podróży chcąc zaktywizować emerytów, proponują ciekawe pakiety, których cena kusi. Wraz z wyjazdem powinniśmy się jednak odpowiednio przygotować, a polisa wakacyjna, która może się przydać w razie wystąpienia przykrych wydarzeń – wypadku, choroby, zatrucia – jest absolutną podstawą.

Bez ubezpieczenia ani rusz

Ubezpieczenie podróżne (turystyczne) to coś, o czym powinien pamiętać każdy senior, bo dzięki niemu przysługuje pomoc medyczna, nawet jak jesteśmy na drugim końcu świata. Bez tego zabezpieczenia zorganizowanie opieki czy znalezienie lekarza może być bardzo trudne, a co równie ważne – niezwykle kosztowne. Warto to potraktować jako przestrogę, także jak nic nam nie dolega i jesteśmy w formie, bo w pewnym wieku nawet drobne przeziębienie może przerodzić się w coś większego. A to szczególnie możliwe jak jesteśmy w obcym kraju, gdzie dominują inne wirusy, więc nie wiadomo, jak zareaguje na nie nasz organizm.

para seniorow na plazy

Seniorzy na wakacjach chcą czuć się bezpiecznie.

Leki, które musimy mieć przy sobie

Seniorzy przyjmujący leki muszą koniecznie je ze sobą zabrać. Warto wziąć nawet większą ilość pastylek, ponieważ w razie problemów lepiej mieć coś w pogotowiu. Przed wyjazdem warto też sprawdzić, czy dany lek jest dopuszczony do użytku w kraju, do którego się wybieramy. To niezwykle ważne, bo w przeciwnym razie może nawet zostać skonfiskowany. Jak zaś nasz lek w danym kraju jest zabroniony, to powinniśmy zgłosić się do lekarza, by przepisał nam zamiennik.

Jak tam będzie?

Takie pytanie powinien zadać sobie każdy senior, bo od tego zależy, czy wyjazd będzie udany, czy raczej stanie się rozczarowaniem. Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie odległości będą do pokonania. Przykładowo wybieramy się nad morze i chcemy całe dnie wylegiwać się na plaży. Jeśli jest ona blisko hotelu – będzie jak w niebie. Co jednak, gdy dojście do niej zajmie nam mnóstwo czasu, a i fizycznie mocno to odczujemy? Pamiętajmy, każdy senior jest inny, jeden w lepszej formie, drugi w gorszej, ale większość osób w tym wieku pragnie po prostu odpocząć. Z tego względu warto przed wyjazdem ocenić, czy nie będzie to w jakiś sposób utrudnione.

walizki na lotnisku

Podróż samolotem dla seniora jest bardziej komfortowa niż autobusem.

Wcześniej powinniśmy też ocenić obiekt, w którym planujemy spędzić wakacyjny pobyt. Warto poznać dostępne udogodnienia w pokojach, zweryfikować status hotelu ze stanem faktycznym. Przykładem gwiazdki, które świadczą o klasie obiektu, jakie mogą, ale wcale nie muszą odpowiadać gwiazdkom polskim, co oznacza, że możemy przeżyć spore rozczarowanie już po przybyciu na miejsce. Najlepiej więc dokładnie zapoznać się ze specyfiką hotelu, by mieć pewność, że wszystko jest w należytym porządku.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa, niezależnie, czy jedziemy na miesiąc, czy na kilka dni. Nie może być bowiem tak, że jakieś mankamenty i utrudnienia przeszkodzą nam w wakacyjnym pobycie.

Słuchmed badanie słuchu za darmo