Seniorze, czy wiesz, dlaczego powinieneś pić kawę?

Kawa dodaje energii do zabawy z wnukami.

Najnowsze badania dowodzą, że kawa pita w odpowiednich ilościach nie szkodzi, ale może przynieść wiele korzyści każdemu z nas. Wbrew powszechnie panującej opinii mogą ją pić także osoby starsze. Czy wiesz dlaczego?

Kawa zawiera około 8% związków polifenolowych (przede wszystkim kwas chlorogenowy, chinowy i kawowy), które są naturalnymi oksydantami i chronią nas przed rozwojem nowotworów, miażdżycy oraz wielu innych chorób. Ponadto filiżanka najbardziej lubianego napoju na świecie jest bogata w dobroczynne sole mineralne, witaminę PP (niacynę) i rozpuszczalny błonnik, co wspomaga pracę organizmu. Ponadto cennym składnikiem małej czarnej jest kofeina, jaka poprawia pamięć i koncentrację. Czy wiesz, dlaczego jeszcze warto pić kawę?

  1. Ustrzeż się przed demencją

Badania naukowców z University of Bristol dowodzą, że osoby przyjmujące każdego dnia kofeinę (nawet 62-100 mg) są mniej narażone na występowanie demencji. Test został przeprowadzony na grupie dwudziestu osób w wieku podeszłym – część z nich przyjmowała placebo, części natomiast podawano kofeinowe tabletki. W drugiej grupie zaobserwowano lepszą koncentrację, łatwość w podejmowaniu decyzji oraz sprawność reakcji na bodźce. Jak najdłuższe zachowanie ostrości umysłu i utrzymanie pamięci w doskonałej kondycji to bolączka wielu lekarzy oraz problem niejednego seniora. Właśnie dlatego warto uciekać się do prostych sposobów wspomagających pracę mózgu. Regularne picie kawy to jeden z nich – przekonują lekarze.

Ekspres do kawy na kapsułki KRUPS.

  1. Nie daj się chorobie Alzheimera i Parkinsona

Specjaliści z amerykańskich uniwersytetów (University of South Florida i University of Miami) zauważyli z kolei, że kawa ma duże znaczenie w profilaktyce choroby Alzheimera. Według badaczy regularne spożywanie kofeiny może nie tylko zapobiec schorzeniu, ale również zahamować jego rozwój w przypadku, gdy diagnoza została już potwierdzona. Badacze dostrzegli także związek pomiędzy przyjmowaniem kofeiny a rozwojem choroby Parkinsona. Również w tym przypadku osoby, które zrezygnowały z kawowego napoju, wypadły gorzej. Naukowcy zaznaczają jednak, że kawa nie może być jedynym sposobem leczenia tych chorób, ale warto pamiętać o jej dobroczynnym wpływie na organizm.

  1. Chroń swoje serce

Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie zauważyli, że umiarkowane picie kawy (maksymalnie cztery filiżanki dziennie) zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym powszechnego w starszym wieku nadciśnienia tętniczego. Według specjalistów miłośnicy tego napoju są również mniej narażeni na niewydolność serca i cukrzycę typu II. Naukowcy zaznaczyli jednak, że nadmierne picie kawy może być szkodliwe dla układu krążenia, dlatego jak zawsze najważniejszą rolę w profilaktyce tych schorzeń odgrywają umiar i zdrowy rozsądek.

Idealne capuccino z pianką.

  1. Zapobiegaj licznym schorzeniom i zredukuj wagę

Kawa zapobiega nie tylko chorobie Alzheimera i schorzeniom układu krążenia. Na liście niebezpiecznych dolegliwości, od których może nas uchronić regularne picie tego napoju, znajdują się także: kamica żółciowa, rak jelita grubego, wątroby i pęcherza moczowego, choroba Parkinsona, astma oraz cukrzyca typu II. Częstym problemem osób w starszym wieku jest także nadwaga oraz otyłość. Regularne picie kawy pozytywnie wpływa na redukcję masy ciała – przekonują specjaliści. Według nich najwięcej właściwości odchudzających zawierają zielone ziarna kawowca. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez dra Joe’a Vinsona z University of Scranton w USA. Picie kawy ogranicza bowiem wchłanianie tłuszczów, co zmniejsza szansę na nadmierne przybieranie na wadze. Warto jednak zachować umiar – zbyt duża dawka tego napoju może wpłynąć na pogorszenie przyswajania cennych składników odżywczych.

  1. Nie rezygnuj z życia towarzyskiego

Picie kawy to również świetny sposób na dobre relacje towarzyskie. Spotkania przy filiżance ulubionego napoju wyjdą na zdrowie Tobie i Twoim bliskim. Warto jednak zadbać o to, by mała czarna była zawsze na wyciągnięcie ręki. Z pomocą przyjdzie ekspres do kawy Krups, który umożliwi przygotowanie pysznego naparu w prosty i szybki sposób. Świetnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w ekspres na kapsułki, ponieważ to jedno z najmniej skomplikowanych w obsłudze urządzeń AGD.

Wiele osób w starszym wieku rezygnuje z picia kawy, ponieważ uważa, że ta szkodzi zdrowiu. Najnowsze badania dowodzą, że jest dokładnie odwrotnie – regularne sięganie po filiżankę najbardziej lubianego napoju na świecie może pomóc w profilaktyce licznych schorzeń. Warto dodać, że kawa wpływa również na poprawę nastroju oraz sprzyja zacieśnianiu więzi społecznych, dlatego, Seniorze, zaopatrz się w ekspres Krups i pij kawę na zdrowie!

Słuchmed badanie słuchu za darmo