Senioralia Kraków: Święto seniora za nami

Senioralia Kraków dla SenioraSenioralia Kraków dla Seniora

Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Senioraliów przyciągnęła do Krakowa ponad 1000 osób
z całej Polski. Wszyscy Ci ludzie udowodnili, że życie wcale nie kończy się po 60, a wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich pasji. 15 września miasto należało do seniorów.

Ogólnopolskie święto seniorów czyli Senioralia w Krakowie

Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie od 4 lat są organizowane przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora. Głównym celem spotkań jest aktywizacja seniorów. W tym roku kampania promująca wydarzenie zwrócona była w szczególności do osób niezrzeszonych w organizacjach seniorskich. Dla większości z nich IV Ogólnopolskie Senioralia stały się pretekstem do wyjścia z domu, poznania nowych ludzi i wspólnego spędzenia czasu.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Mariackim. Następnie ponad 1000 osób, w tym przedstawiciele 50 organizacji seniorskich, przeszło ulicami Krakowa do Kina Kijów, gdzie rozpoczęła się część wykładowa. Kolorowa parada seniorów to była doskonała okazja do pokazania, że osoby 60+ cieszą się życiem i potrafią z niego korzystać.

W Kinie Kijów wszyscy seniorzy mogli skorzystać z pakietu bezpłatnych badań, wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach oraz wysłuchać wykładów poświęconych zdrowiu, bezpieczeństwu, ekonomi oraz aktywizacji społecznej w lokalnych środowiskach. Każdy uczestnik mógł sprawdzić swój stan zdrowia, korzystając z przygotowanych badań przesiewowych i profilaktycznych, słuchowych, wzroku oraz spirometrii.

Część wykładowa również obfitowała w ciekawe wystąpienia. DJ Wika przekonała wszystkich, że istnieje lek na samotność, Marek Pilch udowodnił, że po 60 – tce można żyć aktywnie i wygrywać maratony, a kilkanaście Pań – laureatek konkursu Stylowa Seniorka – pokazały, że można być pięknym niezależnie od metryczki.

Stowarzyszenie MANKO zadbało również o część rozrywkową – na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zainaugurował wydarzenie oraz Zespół „Prasłowianki”. Zwieńczeniem wydarzenia była międzypokoleniowa potańcówka integracyjna z Ambasadorką Głosu Seniora Wirginia Szmyt DJ-Wiką.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Prezydenta Miasta Krakowa, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów.

Słuchmed badanie słuchu za darmo