Samodzielna uprawa warzyw w przydomowej szklarni – wymaga pracy, ale wiesz co jesz!

przydomowa szklarniaWarzywa można uprawiać w małej szklarni przy domu.
Przydomowy ogród to coś więcej, niż tylko skrawek zieleni i kilka roślin. To fragment działki, który można w dowolny sposób zagospodarować. Ciekawym pomysłem jest stworzenie własnych upraw roślin. Owszem, dla większości ludzi jest to zadanie zbyt czasochłonne. Może jednak warto – w czasach wszechobecnej chemii – postawić na naturalne i zdrowe uprawy?

Uprawa warzyw w szklarni

Samodzielna uprawa warzyw nie musi być prowadzona wyłącznie z ekologicznych i żywieniowych pobudek. Bardzo często jest ona po prostu formą wytchnienia od wielu codziennych obowiązków. Wiele osób kultywuje weekendowe wypady na działkę, by tam – w ciszy i spokoju – móc cieszyć się spokojem, ciszą i własnymi uprawami. Samodzielna uprawa warzyw to również pewna forma aktywizacji osób starszych, seniorów. Korzystają z niej zwłaszcza emeryci, którzy w ten sposób realizują swoje ukryte pragnienia i pasje.

Ekologia i żywienie

Nie jest tajemnicą, że większość produktów spożywczych kupowanych w supermarketach działa szkodliwie na nasz organizm. Ilość substancji konserwujących może przerażać, gdyż za każdym “E” kryje się zupełnie inna, często niebezpieczna substancja. Samodzielna uprawa warzyw eliminuje ten problem, gdyż dzięki niej możemy jeść warzywa bez konserwantów. Co więcej, dzięki niej przygotowane potrawy będą miały zupełnie inny, bo naturalny smak!

Jak uprawiać warzywa w szklarni

Samodzielna uprawa warzyw wymaga odpowiedniego planowania. Zaleca się, by zasięgnąć porady specjalisty, który nie tylko pomoże nam określić stan naszej gleby, ale przede wszystkim doradzi, jakie warzywa można na niej uprawiać. Nie bez znaczenia jest też posiadanie własnej szklarni ogrodowej, dzięki której możemy utrzymać odpowiedni mikroklimat, zapewniając naszym roślinom optymalne warunki wzrostu.

Najlepsze aktualnie na rynku są szklarnie ogrodowe z poliwęglanu (https://sklep.arlenteam.pl/szklarnie-z-poliweglanu), które są jeszcze lepsze od szklarni szklanych. Dłużej trzymają ciepło nawet 4-6 razy bardziej i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne typu gradobicie.

Co ciekawe, posiadacze szklarni ogrodowej mogą cieszyć się prawie dwukrotnie dłuższym okresem wzrostu, dzięki któremu możliwe jest wyhodowanie papryki i pomidorów nawet późną jesienią. Istnieje też możliwość zamówienia gotowej szklarni (niektóre z modeli są ogrzewane), co przedkłada się na jeszcze efektywniejszy wzrost roślin. Oczywiście istnieje możliwość wykonania jej własnoręcznie (od podstaw), aczkolwiek jej parametry użytkowe będą najprawdopodobniej znacznie odbiegać od oryginalnych konstrukcji.

Podsumowanie

Samodzielna uprawa warzyw jest coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę jakość oferowanego nam jedzenia. Niemniej sukces naszych własnych upraw zależy nie tylko od dobrych chęci, ale przede wszystkim od posiadanego wyposażenia.

 

Sklep Arlen Team
Al. Jerozolimskie 81 lok. 7.10,
02-001 Warszawa

https://jemcodobre.pl/szklarnia-ogrodowa-swieze-warzywa-i-owoce/