Różnice w leczeniu zaćmy na NFZ a w Czechach – Czy warto skorzystać z drugiej opcji?

Po zdiagnozowaniu zaćmy należy podjąć się szybkiego leczenia.
Operacyjne leczenie zaćmy szybką i bezpieczną metodą fakoemulsyfikacji to dziś złoty standard światowej okulistyki, wykorzystywany zarówno w wysokiej jakości klinikach prywatnych i zagranicznych jak i w szpitalach w Polsce oferujących operację w ramach NFZ. Choć jednak technologia zabiegu jest już mniej lub bardziej ustandaryzowana, jakość operacji w poszczególnych placówkach może znacząco się od siebie różnić. Doskonale widać to na przykładzie porównania zabiegów wykonywanych na NFZ i tych, na które pacjenci udają się do czeskich klinik w ramach Dyrektywy Transgranicznej. Czym różni się leczenie zaćmy w Polsce i w Czechach? Czy warto skorzystać z drugiej opcji?

Leczenie zaćmy w ramach NFZ

Możliwość wykonania operacji zaćmy w ramach NFZ to dla wielu pacjentów niezwykle dobra wiadomość – przy ograniczonym budżecie to dla nich jedyna szansa, by całkowicie za darmo wyleczyć wzrok i zatrzymać chorobę, która postępując odebrałaby go całkowicie. Lekarze operujący w państwowych szpitalach wykorzystują często nowoczesne sprzęty, choć oczywiście ich jakość i stan techniczny mogą różnić się od siebie w zależności od wybranej placówki.

Pewne jest, że w każdym przypadku wykorzystywana jest tu technika fakoemulsyfikacji, która nie tylko ułatwia wykonanie zabiegu i skraca jego czas do 15-20 minut, ale też gwarantuje znacznie mniejsze ryzyko powikłań i krótki czas rekonwalescencji. Niestety, wszystkie wymienione zalety należy zestawić tu z równie licznymi wadami, które choć nie każdemu przeszkadzają, powodują że polskie szpitale znacząco odbiegają od europejskich standardów leczenia zaćmy.

Pierwszym problemem, jaki można wytknąć leczeniu zaćmy w ramach NFZ w kraju jest brak możliwości wyboru dopasowanej do pacjenta soczewki wewnątrzgałkowej połączony z dostępem do wyłącznie jednego, najbardziej standardowego wariantu soczewek. Standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe białe są jak najbardziej bezpieczne dla oka i mogą zastąpić usuniętą soczewkę naturalną, jednak po zagojeniu się oka gwarantują ostre widzenie wyłącznie do jednej odległości.

Oznacza to, że pacjent po operacji musi stosować na stałe korekcję okularową, dzięki której będzie miał dostęp do pełnego pola widzenia. Niekorzystny jest też fakt, że wybrana przez NFZ soczewka jest soczewką białą, która nie posiada niezbędnych filtrów chroniących oko przed promieniowaniem UV czy światłem niebieskim. Wrażliwe po operacji oko powinno być przed nimi bezwzględnie chronione, dlatego noszenie okularów przeciwsłonecznych jest tu konieczne nawet zimą.

badanie na zacme

Badanie diagnozujące zaćmę.

Ostatnim, choć zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym problemem leczenia zaćmy w ramach NFZ są oczywiście niekończące się kolejki do zabiegów. Nawet po wprowadzonych w 2018 roku zmianach i zaostrzeniu zasad kwalifikacji do operacji (przez które do zabiegu nie może przystąpić dziś spore grono chorych osób), średni czas oczekiwania na operację przekracza 1,5 roku. To zdecydowanie zbyt długo biorąc pod uwagę fakt, że pojedynczy zabieg trwa maksymalnie pół godziny, a pacjent nie musi być po nim hospitalizowany. Czy jednak leczenie za granicą może być dla pacjentów lepszą alternatywą?

Leczenie zaćmy w Czechach – Korzystna alternatywa dla polskich pacjentów

Chcąc odnaleźć różnice pomiędzy jakością leczenia zaćmy w Polsce i za granicą wystarczy udać się za południową granicę kraju. To właśnie do Czech wyjeżdża dziś znacząca liczba pacjentów zmęczonych czekaniem na swoją kolejkę w lokalnym szpitalu i chcących pozbyć się zaćmy zanim ta odbierze im całkowicie możliwość ostrego patrzenia na świat. W klinice leczenia zaćmy OneDayClinic czas oczekiwania na operację nie przekracza 30 dni, a pacjent już w dniu przyjazdu do kliniki na badanie kwalifikacyjne zostaje poddany zabiegowi.

Podstawową różnicą pomiędzy leczeniem zaćmy na NFZ i w Czechach jest bez wątpienia jakość oferowanych podczas operacji soczewek. Pacjenci dostają u nas nie tylko lepszej jakości soczewki dostarczane do kliniki przez wiodących producentów, ale też przede wszystkim mają szansę wyboru rodzaju soczewki dopasowanego do ich potrzeb i wymagań. W ofercie mamy soczewki sferyczne i asferyczne, zarówno jedno- jak i wieloogniskowe (przy których odpada konieczność stosowania korekcji okularowej) a nawet soczewki toryczne pozwalające wyrównać astygmatyzm. Wszystkie posiadają też filtr UV, a część z nich dodatkowo filtr światła niebieskiego. Jest więc w czym wybierać, a nasi specjaliści pomogą Państwu dobrać najbardziej korzystny pakiet.

Na uwagę zasługuje też widoczna różnica w jakości oferowanej obsługi medycznej. Pacjenci wyjeżdżający na operację do Czech są obsługiwani w przeciągu 24 godzin, a w pakiecie mają zapewniony nocleg, dzięki któremu nie muszą martwić się długą podróżą po operacji. Operujący w OneDayClinic lekarze porozumiewają się z pacjentami bez problemów, w języku polskim, gwarantując poczucie swobody i bezpieczeństwa nawet najbardziej zestresowanym operacją pacjentom. Taka jakość obsługi to w niektórych szpitalach w Polsce rzadkość.

Wyjeżdżając na operację zaćmy do OneDayClinic masz szansę skorzystać z Dyrektywy Transgranicznej i uzyskać zwrot kosztów podstawowej operacji z budżetu NFZ. Nie czekaj – operacja zaćmy w 24 godziny jest możliwa!