Różnice w kosztach pogrzebu tradycyjnego i kremacji

Kremacja czy pogrzeb tradycyjny? Ile kosztuje trumna?Kremacja czy pogrzeb tradycyjny? Ile kosztuje trumna?

Pogrzeb wywołuje w nas wiele negatywnych emocji. Ceremonia ta bez wątpienia nie jest z tych najprzyjemniejszych, jednak organizacja pogrzebu jest czymś, z czym musimy zmierzyć się przynajmniej raz w swoim życiu. Mimo iż chcemy godnie pochować zmarłą bliską osobę, zależy nam również na tym, aby ostatnie pożegnanie zrobić maksymalnie tanio. Jednak, jak wyglądają różnice cenowe pomiędzy pogrzebem tradycyjnym, a kremacją?

Kremacja – z jakimi kosztami się wiąże?

Kremacja jako sposób pogrzebu wciąż nie jest popularna w Polsce. Mimo to wiele domów pogrzebowych oferuje tę usługę swoim klientom, a dzięki Bluneral sprawdzisz, który zakład pogrzebowy w Twojej okolicy zorganizuje pogrzeb najtaniej. Kremacja zwłok jest polecana głównie ze względu na koszty, ponieważ są one znacznie niższe w porównaniu do pogrzebu zgodnego z polską tradycją.

W przypadku kremacji rodzina zmarłego najwięcej będzie musiała zapłacić za miejsce w kolumbarium, bo aż 2000 zł. Połowę tańsze jest złożenie urny na cmentarzu, wynosi 1000 zł. Kolejnym wydatkiem jest konieczność zakupu trumny do kremacji. Jest to etap obowiązkowy, a będzie on kosztował 700 zł. Z kolei sam proces kremacji wyniesie maksymalnie 750 zł. Jeśli pozostaniemy przy skromnej ceremonii, najtańsza okaże się urna. Ich ceny rozpoczynają się od 300 zł.

Koszty obecności księdza i ewentualnej mszy żałobnej są zbliżone zarówno podczas pogrzebu tradycyjnego, jak i kremacji. Zazwyczaj parafie ustalają własną, indywidualną cenę za obsługę, dlatego informacji w tej kwestii należy szukać właśnie tam.

Pogrzeb tradycyjny – dlaczego jest drogi?

Wiele osób zastanawiając się, ile kosztuje pogrzeb, ma na myśli właśnie ceremonię tradycyjną. Już na wstępie musimy zaznaczyć, że niestety pochówek zgodny z polską tradycją nie jest tani. Na koszt składa się konieczność poświęcenia czasu przez duże grono osób, a każda z nich zazwyczaj chce zarobić.

Podobnie, jak w przypadku kremacji, przy pogrzebie tradycyjnym największym kosztem jest obsługa przez odpowiednią firmę. Tutaj mamy na myśli zakład pogrzebowy. Z reguły przedsiębiorstwa tego typu biorą na siebie pełną organizację pochówku, inkasując za tę usługę nie małą kwotę, bo nie mniej niż 4 000zł. Jednak należy wiedzieć, że składają się na nią mniejsze elementy, które w przeciwnym wypadku musielibyśmy zorganizować we własnym zakresie.

Wynajęcie miejsca w chłodni kosztuje średnio 80 zł za dobę. Im dłuższy jest czas przechowywania w niej ciała, tym większa powstaje kwota. Przygotowanie zmarłego do pogrzebu, czyli kupno odpowiedniego stroju i zrobienie makijażu w sumie daje kwotę minimalną 500 zł. Warto pamiętać, że będzie ona wyższa, kiedy przedstawimy specjalne wymagania.

Ile kosztuje trumna?

Trumna to niestety również niemały wydatek. Najdroższe modele wykonane z drewna dębowego mogą kosztować nawet 2000 zł. Bukiet ustawiony koło trumny w trakcie całej ceremonii kosztuje w granicach 200 zł i jest to jeden z najmniejszych wydatków, na jakie składa się sumaryczny koszt pogrzebu. Transport karawanem trumny wraz z ciałem na miejsce spoczynku maksymalnie wynieść może 700 zł.

Jeśli chodzi o pogrzeb, niezwykle trudno jest oszacować koszty kościelne. W przypadku wyboru pogrzebu tradycyjnego, na pewno zapłacimy za mszę żałobną, obecność księdza, czy organisty. Ponadto należy wykupić miejsce na cmentarzu, czyli koszty wzrastają o kolejny 1000 zł. Na koniec pozostaje nam jedynie nagrobek, którego koszt przewyższa często nawet 10 000 zł.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kremację zwłok, czy pochówek tradycyjny bliskiej osoby, przyjdzie nam zmierzyć się z niemałymi kosztami. Obie możliwości mają pewne stałe elementy, które mogą mocno nadszarpnąć nasz budżet. Mimo to zdecydowanie warto poszukiwać tańszych usługodawców.