Rozbijanie kamieni nerkowych – Niezbędne informacje

jak wyglada kamica nerkowaNerki są ważnym narządem. Częstym problemem jest kamica nerkowa.
Kamica nerkowa jest bardzo poważną chorobą, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Wymaga zmiany nawyków żywieniowych i nierzadko przyjmowania leków. Wielu pacjentów wpada w przerażenie słysząc taką diagnozę. Pomimo tego, że jest to poważne schorzenie istnieją sposoby rozbijania kamieni nerkowych, które przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Jak powstają kamienie nerkowe?

W przypadku, gdy zawarte w moczu kwasy lub sole różnych minerałów ulegają krystalizacji, powstają kamienie nerkowe. Mogą one rozwijać się w nerce i tam pozostać lub też przemieszczać się dalej, do moczowodu.

Powstawanie kamieni nerkowych bardzo często kojarzone jest z silnym bólem. Nie zawsze jednak tak się dzieje – dolegliwość może rozwijać się, do pewnego momentu, całkowicie bezobjawowo. Silny ból w lędźwiach i boku jest stanem ostrym i pojawia się, gdy kamień zablokuje prawidłowy wypływ moczy do moczowodu. Jeśli kamień znajduje się w moczowodzie, ból może być odczuwalny w pachwinie lub udzie, a u mężczyzn również w jądrach. Dolegliwościom bólowym zwykle towarzyszą również objawy takie jak gorączka, nudności, wymioty oraz bolesne oddawanie moczu.

Rodzaje kamieni

Wiedząc, z czego był zbudowany kamień, możemy podejrzewać mechanizm jego powstania i zapobiegać dalszemu postępowaniu choroby. W większości przypadków są to kamienie wapniowe, zwykle w postaci szczawianu wapnia. Jest to substancja wytwarzana przez wątrobę, znajduje się również w niektórych produktach (czekolada, orzechy). Tego rodzaju kamienie mogą wytworzyć się również w wyniku nadmiernego spożycia witaminy D.

Wyróżnić możemy także kamienie wapniowe w postaci fosforanu wapnia oraz takie tworzące się podczas infekcji dróg moczowych, a także kamienie powstające z powodu nadmiaru kwasu moczowego, na przykład u osób pijących niewiele wody.

Leczenie – URS

Usuwanie oraz rozbijanie kamieni nerkowych metodą URS wykonywane jest za pomocą urządzenia zwanego endoskopem. Wyposażony jest on w światła i kamerę, dzięki czemu lekarz może kontrolować układ moczowy od wewnątrz. Dzięki temu, można rozpoznać i usunąć kamienie nerkowe. Do ich usuwania używa się bardzo małych narzędzi, takich jak kleszczyki czy koszyczek. Jeśli kamień jest zbyt duży, niezbędne jest kruszenie kamieni nerkowych, a dopiero potem ich usunięcie.

Zabieg usuwania kamieni nerkowych metodą URS jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Specjalista wprowadza przez cewkę moczową endoskop do pęcherza, aby usunąć je w całości lub też wykonać rozbijanie kamieni nerkowych.

Po URS wskazane jest picie zwiększonej ilości płynów i stosowanie wspomagających leków roślinnych. Związane jest to z możliwością pojawienia się krwistego moczu po zabiegu. Należy pamiętać, że pojawienie się kolki nerkowej zawsze wymaga konsultacji urologicznej w celu oceny stopnia moczu oraz ustalenia przyczyny, która kolkę tą wywołuje.

Usunięcie kamieni nerkowych nie oznacza niestety, że nie odłożą się one ponownie. Profilaktyka polega przede wszystkim na piciu dużej ilości płynów, kontroli ilości oddawanego moczu oraz stosowaniu diety bogatej w warzywa i owoce cytrusowe, a także błonnik.