Rodzaje wózków spacerowych – Który wybrać?

wozek spacerowyKiedyś wózek spacerowy był jeden, teraz mamy ich ogrom na rynku.

Spacery podnoszą odporność niemowlęcia, a także pozwalają dziecku poznawać otaczający go świat. Spacery sprzyjają również seniorom. Wychodzenie do parku lub lasu z wnukami ma też pozytywny wpływ na lepsze samopoczucie i zdrowie. Jaki wózek spacerowy wybrać? Co podpowiedzieć swoim dorosłym dzieciom?

Wózek 2w1 lub 3w1

Wózki wielofunkcyjne służą przez kilka lat, gdyż spacerówkę montuje się na tym samym stelażu co gondolę i fotelik samochodowy. Jest to wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą raz dokonać zakupu wózka i korzystać z niego aż dziecko pójdzie do przedszkola. Niestety, może się okazać, że wybrany model jest nietrafiony, przez co konieczne będzie zakupienie nowej spacerówki.

Wózki spacerowe 2w1 lub 3w1 są cięższe niż samodzielne spacerówki, jednak solidne zawieszenie, duże koła i dodatkowe akcesoria, takie jak torby i kosze na zakupy, sprawiają, że są to modele chętnie wybierane przez rodziców. Wózki tego typu dobrze prowadzi się nie tylko na równym asfalcie, ale i na leśnych ścieżkach oraz dziurawych chodnikach w miastach.

Spacerówka od 6-7. miesiąca życia

To drugi spośród najpopularniejszych modelów wózków spacerowych. Są to wózki przeznaczone wyłącznie dla niemowląt, które siedzą samodzielnie. Dziecko ma sporo miejsca do siedzenia, lecz niemożliwe jest jednoczesne spacerowanie z maluchem i robienie zakupów – stelaż jest o wiele mniej wytrzymały niż w przypadku wózków 2w1 i 3w1. Spacerówka dla niemowląt od 6-7. miesiąca życia wytrzymuje do 15-20 kg, co wystarcza jedynie, by bezpiecznie przewozić dziecko w wieku do około 3 lat i lekką torbę z akcesoriami dziecięcymi.

Atutem wózków spacerowych dla niemowląt od 6-7. miesiąca życia jest łatwość w dobraniu odpowiedniego modelu wózka. Rodzice po kilku miesiącach użytkowania gondoli wiedzą, jakie są ich oczekiwania i szybko dokonują dobrego wyboru. Ponadto dziecko siedzi przodem lub tyłem do kierunku jazdy, co pozwala posadzić niemowlę zgodnie z jego preferencjami – maluch może przez cały czas widzieć rodzica lub z zaciekawieniem oglądać świat. Dzięki specjalnym dostawkom, wózki spacerowe od 6-7. miesiąca mogą być wykorzystywane jako wózki rok po roku.

Lekkie wózki parasolki

Są to niedrogie i lekkie wózki spacerowe, które mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Niska waga parasolek oraz łatwe składanie do niewielkich rozmiarów sprawiają, że wózki można zabierać w podróże – bez trudu układa się je na półce w pociągu lub przewozi się samolotem.

Minusem tego typu spacerówek jest niska wytrzymałość i trudne prowadzenie. Parasolki są wykonane z cienkich i lekkich materiałów, które utrzymują jedynie ciężar dziecka – stelaż może złamać się lub wygiąć podczas przewożenia ciężkich zakupów. Ponadto daszek przeciwsłoneczny jest płytki i chroni dziecko w niewielkim stopniu, a małe koła i niskie rączki utrudniają manewrowanie po nierównych chodnikach.

Wózki spacerowe od urodzenia

Spacerówki od urodzenia są mało popularne ze względu na wysoką cenę. Wózki spacerowe tego typu mogą jednak służyć przez około 3 lata bez potrzeby wymieniania pojazdu na inny. Noworodki i niemowlęta nieumiejące siedzieć podróżują w spacerówkach od urodzenia w pozycji leżącej, dzięki czemu są to wózki w pełni bezpieczne dla delikatnego kręgosłupa maluszków. Siedzisko rozkłada się na płasko, a lekki stelaż ułatwia prowadzenie dziecięcego pojazdu.

Wśród wózków spacerowych od urodzenia znajdzie się modele, które są wyposażone w zdejmowane obicie. Tapicerkę spacerówki można łatwo wyprać i wysuszyć, co jest ważne w przypadku wózków, które użytkuje się przez wiele miesięcy.

Wózki biegowe dla aktywnych mam

Spacerówki biegowe są dedykowane aktywnym mamom, które chcą łączyć opiekę nad dzieckiem z dbałością o zdrowie i smukłą sylwetkę (tatom też mogą przypaść do gustu). Wózki spacerowe typu jogger mają opływowy kształt, a amortyzatory chronią dziecko przed wstrząsami nawet podczas biegania po wyboistych, leśnych ścieżkach. Rama jest lekka, a trzy duże koła umożliwiają szybsze bieganie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa joggery posiadają hamulec ręczny. Minusem wózków spacerowych do biegania jest wysoka cena oraz brak miejsca na ewentualne zakupy.