Rodzaje nagrobków, jak wybrać odpowiedni kamień?

płyty marmurowe lub płyty granitoweNajczęściej wybierane są płyty marmurowe lub płyty granitowe.

Śmierć bliskiej osoby to dla każdego trudny moment w życiu. Nawet jeśli wywołana była wieloletnią chorobą i tak ciężko jest nam się pogodzić z utratą. Na to zwyczajnie nie da się przygotować. W takich chwilach musimy sobie poradzić nie tylko z żałobą, ale także z wszelkimi formalnościami związanymi z pochówkiem zmarłego. Choć większość formalności dzisiaj załatwi za nas zakład pogrzebowy, to jednak pozostaje jeszcze wybór nagrobka. Dzisiaj jest on znacznie większy niż kiedyś.

Stojąc przed wyborem, zastanawiamy się głównie jaki styl nagrobka wybrać? Nagrobki tradycyjne wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, ale coraz więcej osób stawia także na nowoczesne nagrobki.

Z czego wykonuje się nagrobki?

Nagrobki mają nam przypominać o zmarłym i pozwolić zachować o nim pamięć na długie lata. Istnieje kilka różnych materiałów, z których można wykonać nagrobek. Najczęściej wykorzystuje się płyty kamienne z kamienia naturalnego, ale niegdyś najbardziej popularne były nagrobki z lastriko. Dzisiaj jednak coraz więcej osób wybiera kamień naturalny, czyli płyty marmurowe lub płyty granitowe. Taki nagrobek jest nie tylko bardziej estetyczny, ale przede wszystkim zdecydowanie trwalszy.

Nagrobki tradycyjne czy nowoczesne nagrobki, czyli co wybierają klienci?

Poza rodzajem kamienia musimy także wybrać styl nagrobka. A tutaj mamy do wyboru tradycyjny oraz nowoczesny. Nagrobki tradycyjne bez dwóch zdań są ponadczasowe. Wiele osób wciąż pozostaje przy tradycyjnym stylu, biorąc pod uwagę parametry czy wymiary pomnika. Jednak popularność nowoczesnego stylu pozwala puścić wodze fantazji i podkreślić indywidualizm. Nowoczesne nagrobki to dzisiaj przede wszystkim minimalistyczne groby wykonane z ciemnej płyty z prostymi literami. Raczej nie mają płaskorzeźb, które są charakterystyczne dla stylu klasycznego.

Wybór stylu to kwestia indywidualna i zależy w głównej mierze od preferencji rodziny zmarłego. Wybór stylu ma jednak wpływ na rodzaj kamienia, z którego ma zostać wyprodukowany.

Płyty nagrobne – jaki kamień wybrać?

  • Płyty granitowe są bardzo trwałe, a nagrobki z nich wykonane cechuje wysoka odporność na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Granit jest także odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne takie jak mróz czy kwaśne deszcze. Jest więc idealnym kamienień na płyty nagrobne w naszym kraju, gdzie grób nieustannie narażony jest na niekorzystne warunki pogodowe. Pomnik zachowuje swój nieskazitelny wygląd na wiele dekad, a nawet, co przekłada się na dłuższą pamięć o zmarłym.
  • Płyty marmurowe są bardzo eleganckie, ale raczej niezbyt dobrze znoszą długotrwałą ekspozycję na wodę czy mróz. Jako że produkuje się je ze skały wapiennej, mogą znacznie szybciej ulegać erozji niż płyty granitowe. Dużą rolę odgrywa tutaj odpowiednia pielęgnacja i regularne sprzątanie.

Reasumując, wybór kamienia ma wpływ nie tylko na wygląd nagrobka, ale także na jego trwałość. Dodatkowo poza rodzajem kamienia i stylem nagrobka, musimy także wybrać jego kolor. Tutaj wciąż królują ciemne i jasne płyty, choć coraz częściej możemy spotkać także nagrobki w kolorze brązu. Bogatą ofertę kamieni nagrobnych oferuje lotowski.plproducent wyrobów z kamienia naturalnego. Wybór nagrobka to nie łatwa decyzja, dlatego warto ją przemyśleć i podjąć decyzję na spokojnie, gdy pierwsze emocje po stracie bliskiej osoby trochę już opadną.