Rodzaje kamieni nerkowych

jak wyglada kamien nerkowyKamienie nerkowe są bardzo bolesne.

Nerki to niezwykle ważne organy, których zadaniem jest filtrowanie naszej krwi z różnego rodzaju toksyn i zanieczyszczeń, które są wydalane razem z moczem.

Rodzaje kamieni nerkowych

Każdego dnia wykonują więc tytaniczny wprost wysiłek. Nic więc dziwnego, że czasem zdarza się tak, że zaczynają niedomagać. Wśród schorzeń nerek, które są bardzo częste a jednocześnie powodują naprawdę dotkliwe dolegliwości wymienić można kamienicę nerkową.

Warto mieć świadomość, że schorzenie to występuje w wielu rodzajach, które związane są z typem kamieni znajdujących się wewnątrz naszych nerek. Dlaczego to takie ważne? To proste – od rodzaju kamieni nerkowych zależy metoda ich leczenia.

Kamica fosforanowa

Na ten rodzaj kamieni nerkowych cierpi do 10 procent osób zmagających się z tym schorzeniem. Przyczyną tego rodzaju schorzenia jest nieprawidłowy proces rozkładania mocznika do amoniaku. Za stan taki mogą odpowiadać liczne infekcje bakteryjne. Zjawisko to ma nazwę ureazy i przyczynia się do powstawania złogów. Na szczęście kamienie, które powstają w wyniku tego schorzenia są łatwe do usunięcia. Najważniejszym elementem leczenia jest zakwaszenie moczu – zarówno poprzez spożywanie produktów o kwaśnym ph jak i poprzez stosowanie odpowiednich leków.

Kamica szczawianowa

To zdecydowanie najczęstszy rodzaj kamieni nerkowych, który dotyka aż do 80 procent chorych. Dzieje się tak, ponieważ przyczyn występowania tej choroby jest wiele. Wśród nich wymienić możemy między innymi: nadmierne wydalanie z organizmu wapnia, nadczynność przytarczyc, nieodpowiednią dietę, w której znajduje się zbyt dużo szczawianów i cytrynianów oraz przedawkowanie witaminy D3. Osoby, które zmagają się z tym rodzajem kamieni nerkowych muszą znacząco zwiększyć liczbę przyjmowanych płynów a jednocześnie ograniczyć: ostre przyprawy, alkohol, oranżady. Z diety należy wyeliminować również ziemniaki, pomidory, groch, czekoladę, kakao, szpinak, rabarbar, szczaw. Unikać należy również coli oraz kawy. Każdy chory z tym rodzajem kamieni nerkowych powinien również przyjmować leki, które zwiększają przyswajanie oraz zatrzymywanie wapnia w organizmie.

Kamica moczanowa

To problem, który dotyka od 5 do 10 procent pacjentów zmagających się z kamieniami nerkowymi. W przypadku tego rodzaju kamieni za ich rozwój odpowiada nadmiar kwasu moczowego. Gdy ph moczu jest zbyt kwaśne w nerkach zaczynają odkładać się złogi kwasu. W tym przypadku leczenie jest dość proste – zmiana nawyków żywieniowych oraz stosowanie leków, które zmniejszają ph moczu przynosi zazwyczaj dobre efekty, które pozwalają na uniknięcie interwencji chirurgicznej.

Podsumowując, kamienie nerkowe mogą składać się z różnych substancji. Niezwykle ważnym jest aby mieć świadomość z jakim rodzajem kamieni nerkowych się zmagamy. Od tego zależy bowiem nie tylko metoda leczenia, ale również późniejsza profilaktyka, która zapobiegnie powstawaniu nowych złogów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat koniecznie odwiedź stronę rodzaje kamieni nerkowych. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, informacji oraz porad zdrowotnych.