Rehabilitacja u osób starszych – rola fizjoterapeuty

Rehabilitacja u osób starszych - rola fizjoterapeutyRehabilitacja u osób starszych zależna jest od wielu czynników. Rola fizjoterapeuty jest szczególnie istotna.

Najczęstszą przyczyną konsultacji lekarskiej jest ból. To on daje sygnał, że z ciałem dzieje się coś niepokojącego. Kiedy wykluczone zostaną niebezpieczne dla zdrowia i życia przyczyny dolegliwości, pacjent kierowany jest do fizjoterapeuty. To właśnie w jego gabinecie, można pozbyć się napięć, bolesnych przykurczy mięśni i wrócić do sprawności fizycznej. Czym jeszcze zajmuje się fizjoterapeuta i czy każdy może nim zostać? Jaka jest rola fizjoterapeuty w utrzymaniu sprawności osoby starszej? Rehabilitacja u osób starszych – na czym polega?

Jaka jest rola fizjoterapeuty we współczesnej medycynie?

Rehabilitacja u osób starszych - rola fizjoterapeuty

Rehabilitacja u osób starszych zależna jest od wielu czynników. Rola fizjoterapeuty jest szczególnie istotna.

Fizjoterapeuta jest jednym z członków zespołu medycznego, zajmującego się zdrowiem pacjenta. Planuje on proces rehabilitacji i powrotu do sprawnego, codziennego funkcjonowania. Zajmuje się nie tylko osobami chorymi, ale też sportowcami pomagając im wrócić do pełnej sprawności po kontuzji, a nawet poprawianiu wyników sportowych.

Rolą fizjoterapeuty jest rehabilitacja oraz profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej występująca cukrzyca, nowotwory czy choroby sercowo-naczyniowe, w rezultacie prowadzą do niepełnosprawności i wymagają ogromnych nakładów finansowych ze strony opieki zdrowotnej. Dlatego zapobieganie im jest równie ważne jak późniejsze usprawnianie.

Do kompetencji fizjoterapeuty należy ocena i poprawa stanu funkcjonalnego osób niepełnosprawnych, chorych i takich, które utraciły swoją sprawność psychofizyczną. Warsztat pracy jakim dysponuje to nie tylko ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową i ruchomość ciała, ale też techniki manualne, fizykoterapia i zaopatrzenie ortopedyczne.

Miejscem pracy fizjoterapeuty jest nie tylko szpital. Coraz częściej pojawiające się prywatne gabinety, zapewniają powszechny i bezpośredni dostęp do swoich usług. Każda osoba borykająca się z przewlekłym bólem, wadami postawy lub potrzebą poprawy swojego stanu funkcjonalnego może zgłosić się na konsultacje.

Kto może zostać fizjoterapeutą?

Obecna ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, jasno określa go jako zawód medyczny. Co za tym idzie, nazywanie się fizjoterapeutą, bez odpowiednich uprawnień jest łamaniem prawa. Takie kwalifikacje daje jedynie ukończenie 5-cio letnich studiów magisterskich na renomowanych uczelniach.

Zakres kompetencji jakie nabywa absolwent, wraz z ukończeniem studiów z zakresu fizjoterapii (mum.edu.pl/studia-jednolite-magisterskie-fizjoterapia/) jest dość szeroki. Zdobyte umiejętności to m.in.:

  • przeprowadzenie diagnostyki fizjoterapeutycznej;
  • obsługa specjalistycznych urządzeń;
  • dobór i wykonanie testów funkcjonalnych;
  • planowanie i programowanie zabiegów fizjoterapeutycznych;
  • wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych;
  • praca w zespole fizjoterapeutycznym;

Fizjoterapeuta pracuje głównie z osobami zmagającymi się z przewlekłymi dolegliwościami, powracającymi do zdrowia, a często nawet terminalnie chorymi, pozostającymi na oddziałach szpitalnych. W związku z tym, empatia to niezbędny element jego warsztatu pracy. Etyka zawodu jasno określa, że najważniejszym jest dobro pacjenta i to ono powinno nadawać fizjoterapeucie kierunek pracy,

Bogaty program nauczania zawodów medycznych oferuje https://mum.edu.pl/.

 

 

Zobacz: Opieka Poradnik