Regeneracja wątroby: Jak wspomóc?

Regeneracja wątroby dieta oreganoRegeneracja wątroby DIETA czy LEKI?

Wątroba to organ ogromnie istotny dla skutecznej pracy całego ludzkiego organizmu. Od prawidłowej pracy wątroby zależy skuteczne detoksykacja, odpowiedni metabolizm, procesy filtracji i magazynowania. Kiedy potrzebna jest regeneracja wątroby dieta przyjdzie z pomocą, ale nie tylko.

Rola wątroby

Wątroba to narząd, którego znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu trudno przecenić. Przede wszystkim pełni ona wiele funkcji związanych z detoksykacją organizmu – neutralizuje szkodliwe produkty, które trafiają do układu pokarmowego. Ma wpływ na prawidłowy metabolizm – bierze udział w termoregulacji oraz w procesach syntezy czynników krzepnięcia czy cholesterolu. W końcu ma ona także funkcję magazynującą. To tutaj składowane są nadwyżki węglowodanów (w postaci glikogenu). Wątroba to także magazyn żelaza oraz witamin A, D i K. Nie można zapominać także o funkcji trawiennej wątroby – to ten organ wytwarza żółć niezbędną do trawienia tłuszczów w dwunastnicy i jelicie cienkim.

Regeneracja wątroby dieta oregano

Regeneracja wątroby DIETA czy LEKI?

Niestety wielość tych procesów w połączeniu z dużą podatnością na uszkodzenia, czyni z wątroby organ bardzo delikatny. Na szczęście jest to narząd o bardzo dużych zdolnościach autoregeneracyjnych. Odpowiednia dieta i suplementacja mogą sprzyjać odbudowie wątroby.

Co może uszkadzać wątrobę?

Czynników niesprzyjających wątrobie jest wiele. Do jej uszkodzenia mogą prowadzić:

  • nadużywanie alkoholu,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
  • wrodzone lub nabyta choroby metaboliczne,
  • przewlekłe choroby dróg żółciowych,
  • choroby z autoagresji – przyczyniające się do stanu zapalnego wątroby.

Regeneracja wątroby DIETA

Wątroba ma duże zdolności autoregeneracji, warto jej jednak w tym procesie pomóc. Warto zacząć przede wszystkim od diety. Powinna być ona lekkostrawna, bogata w warzywa i owoce. Warto unikać produktów wysoko przetworzonych, zawierających duże ilości cukru i niezdrowych tłuszczy. Sięgnąć można po zioła wspomagające trawienie. Przede wszystkim są to tymianek, majeranek, kminek, mięta, oregano czy jałowiec.

Warto także wspomóc pracę wątroby w procesie odtruwania. Można to zrobić, na przykład sięgając po olejek oregano, który stosowany w formie suplementu diety wspomaga proces detoksykacji tego organu. Trzeba jednak w tym celu dobrać olejek odpowiednio rozcieńczony – nie wolno bezpośrednio stosować olejku o wysokim stężeniu, ponieważ w ten sposób można trwale uszkodzić sobie błony śluzowe. Pamiętaj, że olejek oregano należy do grupy tzw. „olejków gorących”, a to oznacza, że wymaga on stosowania w rozcieńczeniu. Z olejkiem z oregano nie wolno także przeszkadzać – jako suplement wspomagający i chroniący wątrobę powinien być on stosowany w niewielkich dawkach.

Na co dzień warto także sięgać po herbaty ziołowe, które wspomagają procesy trawienia. Warto jednak ze wszystkich tych rozwiązań korzystać z umiarem, a punktem wyjścia zawsze powinna być zdrowa dieta. Stosowanie olejku oregano, odpowiednich ziół czy herbat nie da zadowalającego efektu, jeśli nadal na talerzu będą lądowały potrawy ociekające tłuszczem i ciężkostrawne.

Zobacz: Dieta i Przepisy