Refluks – Skąd się bierze i jak go leczyć?

refluks rodzinnyRefluks dotyczy osób w każdym wieku.

O refluksie żołądkowo-przełykowym mówimy, gdy treść pokarmowa z żołądka zaczyna cofać się do przełyku. Ta choroba najczęściej kojarzy nam się ze zgagą albo uporczywym pieczeniem za mostkiem. Objawy zwykle pojawiają się po bardzo obfitym posiłku, szczególnie gdy zaraz po jedzeniu się położymy. Skąd bierze się refluks? Jak leczyć tę chorobę i czy można jej zapobiegać?

Co to jest refluks? – Przyczyny i objawy

Refluks pojawia się, gdy mięsień położony pomiędzy przełykiem a żołądkiem (dolny zwieracz przełyku) rozkurcza się zbyt bardzo przy połykaniu lub pracuje w inny sposób nieprawidłowo. Z tego powodu kwaśny sok żołądkowy może wracać do przełyku i powodować nieprzyjemne pieczenie. Jeżeli kwaśna treść z żołądka trafia do przełyku wielokrotnie, to błona śluzowa przełyku może zostać uszkodzona i rozwinie się w niej stan zapalny.

Poradnik: Przyczyny i objawy refluksu żołądka >>

Objawy refluksu to zgaga, uczucie pieczenia w jamie ustnej oraz ból promieniujący do szyi. Niekiedy symptomy tej choroby mogą przypominać oznaki zawału serca. Wiele osób starszych może być przerażona, kiedy zauważy u siebie podobne objawy. Mimo że refluks nie jest tak niebezpieczny, jak zawał serca, nie można go bagatelizować. Zdarza się, że treść żołądkowa dostaje się do oskrzeli i powoduje ich stan zapalny. Choroby układu oddechowego są bardzo niebezpieczne dla osób starszych, które ciężej je przechodzą niż za młodu. Przy refluksie pojawia się również ból brzucha, kwaśne i puste odbijanie, suchy kaszel oraz chrypka. Jeżeli zauważymy u siebie krwawienie z przełyku, problemy z przełykaniem lub znaczny spadek wagi, to należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Kto najczęściej zmaga się ze zgagą i refluksem?

W krajach wysoko rozwiniętych refluks pojawia się codziennie u około 5-10% osób oraz raz na tydzień u około 20% populacji. Jest to bardzo często występujące schorzenie, związane z niezdrowym trybem życia i dotyka równie często kobiet, jak i mężczyzn. Na refluks są bardziej narażone osoby otyłe, cierpiące na zaburzenia związane z opróżnianiem żołądka lub dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku oraz kobiety w ciąży. Wiele osób starszych również cierpi na refluks. Ryzyko wystąpienia tej choroby mogą zwiększać takie choroby jak cukrzyca, twardziny oraz regularne przyjmowanie leków na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze oraz choroby płuc.

Refluks pojawia się też u osób, które wiele lat nadużywały alkoholu, stosują doustne preparaty antykoncepcyjne lub cierpią na zaburzenia hormonalne. Jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka i zauważymy u siebie niepokojące objawy, warto wybrać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Jeżeli okaże się, że chorujemy, specjalista doradzi nam co stosować na zgagę i refluks.

Refluks – Jak leczyć tę chorobę?

Pierwszym krokiem do zdrowia jest odpowiednie zdiagnozowanie choroby. Jeżeli lekarz będzie podejrzewał u nas refluks, zleci nam wykonanie specjalistycznych badań. Może to być badanie radiologiczne przełyku z kontrastem, 24-godzinna pH-metria lub manometria przełykowa (badanie pozwalające ocenić napięcie zwieracza dolnego przełyku). W przypadku schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego lekarz zazwyczaj wysyła pacjenta na ezofagoskopię lub nawet gastroskopię. Ezofagoskopia pozwala zbadać tylko przełyk, za to gastroskopia sięga aż do żołądka i dwunastnicy. Podczas badania lekarz wsuwa specjalny wziernik do gardła pacjenta, a następnie do przełyku, żołądka oraz dwunastnicy (w zależności jaki rodzaj badania będziemy musieli wykonać).

Refluks żołądkowo-przełykowy leczy się zazwyczaj lekami, które zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego, zwiększają napięcie zwieracza dolnego przełyku oraz zobojętniają kwas żołądkowy. Może to być np. esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol i rabeprazol. Takie leki bierze się na czczo przez 2-4 tygodnie. W przypadku, gdy leki nie pomagają, może być nam potrzebne nawet leczenie operacyjne. Osoby, które cierpią na refluks sporadycznie, nie muszą codziennie zażywać leków. W takim przypadku pomocne mogą być preparaty bez recepty zawierające węglan wapnia i węglan magnezu, które również zobojętniają sok żołądkowy lub wspomaganie się odpowiednimi mieszankami ziołowymi na refluks. O tym, jaka forma leczenia będzie dla nas odpowiednia, zadecyduje lekarz.

Co na refluks? – Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia

Oprócz leczenia zaleconego przez lekarza warto zwrócić uwagę również na swoją dietę. To, jaki styl życia prowadzimy ma bardzo duży wpływ na to, czy pojawi się u nas refluks.

Co jeść, by czuć się lepiej?

Przede wszystkim jedzmy mniej, ale częściej oraz unikajmy najadania się przed snem. Ograniczmy takie produkty jak czekolada, kawa, cytrusy, ostre przyprawy, tłuste potrawy oraz napoje gazowane. Bardzo wskazane jest również rzucenie szkodliwych używek (papierosów, alkoholu).

Jeżeli przyczyną naszych problemów ze zgagą i kwaśnym odbijaniem jest nadwaga, to musimy niezwłocznie schudnąć. Jeśli sami nie potrafimy skomponować dla siebie odpowiedniej diety, poprośmy o radę lekarza lub skorzystajmy z pomocy dietetyka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!