Psychoterapia to nic strasznego

psychoterapia dla seniorowPsychoterapia. Nigdy nie jest za późno.
Wiele osób boi się podjąć psychoterapii. W dużej mierze podejście to wynika z tego, że psychoterapia kojarzy się z tym, iż mamy problem, a do tego jak wiemy, nie jest łatwo się przyznać. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ignorowanie jakichkolwiek problemów, nie sprawi, że przestaną one istnieć. Stanie się wprost odwrotnie – problemy będą się pogłębiały, będzie ich coraz więcej, a co za tym idzie – nasz stan zdrowia będzie się pogarszał. Dlatego też unikanie psychoterapii w momencie, kiedy rzeczywiście może być nam ona potrzebna, nie jest dobre.

Dlaczego warto?

Kiedy osoby, które mają problemy natury psychologicznej czy też psychicznej, spotykają się z sugestią podjęcia psychoterapii, jednym z pierwszych pytań, które zadają jest to, które brzmi: Dlaczego miałabym/ miałbym się na to zdecydować? Najczęściej pytanie to zadawane jest wówczas, kiedy dana osoba nigdy wcześniej nie zetknęła się z potrzebą udzielenia pomocy od specjalisty, a tak właśnie należy rozumieć psychoterapię. Z reguły też psychoterapia, całkiem niesłusznie, może nam się kojarzyć z koniecznością przyjmowania leków – a tego też boją się pacjenci. Jednak psychoterapeuci unikają leczenia farmakologicznego, gdy nie jest to konieczne. Czasem jednak w trakcie trwania psychoterapii może zaistnieć potrzeba leczenia farmakologicznego, jednakże wówczas, pacjent kierowany jest do psychiatry.

Kiedy należy rozpocząć psychoterapię?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie zawarte w powyższym śródtytule. Prawdą jest jednak to, że im szybciej rozpoczniemy psychoterapię, tym większa szansa na to, że uda nam się wyleczyć np. depresję. To właśnie depresja jest najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na podjęcie psychoterapii. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna przyczyna. Bardzo często do psychoterapeuty udajemy się, kiedy mamy problem np. z nerwicami. Nierzadko też przyczyną, dla której decydujemy na leczenie, jakim jest psychoterapia Wrocław mogą być problemy w związku czy małżeństwie.

Przyczyn leczenia z pomocą psychoterapeuty może być zatem bardzo wiele. Nie jesteśmy też w stanie określić jasno ram czasowych, które potrzebne będą na skuteczne zakończenie psychoterapii. Jest to kwestia niezwykle indywidualna dla każdego pacjenta.

Słuchmed badanie słuchu za darmo