Przyswajalność magnezu – Jaki magnez wybrać – Lek czy suplement?

produkty z magnezemProdukty bogate w magnez.

Brak magnezu.

Magnezu brakuje prawie wszystkim. Jednak nie każdy preparat z apteki jest w stanie uzupełnić niedobory tego pierwiastka. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze magnezu i w jakich przypadkach lepiej sięgnąć po lek a nie suplement diety.

Przyswajalność magnezu – na czym polega

Przyswajalność magnezu związana jest ze zdolnością wchłaniania tego pierwiastka z pożywienia lub preparatów. Jeśli nasze jelita są sprawne, a my nie mamy chorób przewlekłych, wówczas przyswajanie tego magnezu jest dobre. Kiedy jednak mamy chore jelita i spożywamy zbyt dużo wapnia (powyżej 2000 mg na dobę), który wypiera magnez, możemy mieć problemy z wchłanianiem magnezu.

Dobre przyswajanie magnezu zależy nie tylko od kondycji organizmu, ale również od formy magnezu, jaka jest zawarta w preparacie. Magnez może występować w różnych formach: jako cytrynian magnezu czy węglan magnezu itd. Nie każda z tych postaci jest tak samo przyswajalna. Jak wynika z doniesień naukowych, największy stopień przyswajalności mają: mleczan, cytrynian oraz asparginian magnezu.

Magnez w diecie

Magnez w codziennej diecie.

Wchłanialność magnezu w dużym stopniu zależy od kondycji naszego układu pokarmowego. Aby magnez mógł się przyswoić, musi najpierw dobrze rozpuścić się w treści pokarmowej. Powinien zostać dobrze wymieszany z pokarmem w kwaśnym środowisku żołądka, a następnie sprawnie przetransportowany w zasadowym środowisku jelita do krwi. Jeśli człowiek jest zdrowy i ma kwaśne pH w żołądku oraz zasadowe w jelitach, wchłanialność magnezu jest dobra. Można wtedy sięgać po jak najbardziej korzystne dla organizmu formy magnezu jak cytrynian czy mleczan magnezu. Jeżeli jednak ma się na nadkwaśność lub cierpi się z powodu stanów zapalnych żołądka, należy sięgać już po tlenek magnezu, a w przypadku niedokwaśności po chlorek magnezu.

Niedobór magnezu

Przyczyny niedoboru magnezu

Niedobór magnezu może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest niewłaściwa, uboga w ten pierwiastek dieta. Jeśli ktoś unika jedzenia orzechów, kaszy gryczanej, kakao czy bananów, naraża się na deficyt tego pierwiastka. Jeżeli spożywa przy tym nadmierną ilość produktów bogatych w wapń może mieć problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie. Wapń i magnez to antagoniści, jeśli jednego składnika jest za dużo, wówczas wypiera on z organizmu drugi składnik. Także dieta obfitująca w tłuszcze może mieć negatywny wpływ na wchłanianie magnezu. Miłośnicy czarnej herbaty i kawy także powinni kontrolować poziom tego pierwiastka, albowiem ich ulubione napoje zwiększają wydalanie magnezu z organizmu. Z kolei produktami, które mogą hamować wchłanianie magnezu, są takie, które obfitują w błonnik. Jeśli więc zjadamy za dużo chleba razowego, otrębów, płatków owsianych, suszonych owoców – wtedy możemy również cierpieć z powodu niedoboru magnezu.

Istotnymi czynnikami, które sprzyjają niedoborom magnezu są również leki, w szczególności te moczopędne. Niekorzystny wpływ mają także leki antykoncepcyjne, antybiotyki, przeciwnowotworowe, leki nasenne czy też inhibitory pompy protonowej. Niedobór magnezu może wynikać również z różnego rodzaju chorób np. nerek, trzustki (przy ostrym zapaleniu trzustki dochodzi do szybszego wytrącania magnezu z organizmu) albo przytarczyc. Także cukrzyca przyczyniać się będzie do hipomagnezji. Wynikać będzie ona przede wszystkim ze zwiększonej utraty tego pierwiastka przez nerki.

Objawy niedoboru magnezu

Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru magnezu zalicza się:

  • większą męczliwość;
  • uczucie osłabienia;
  • zaburzenia koncentracji;
  • pojawienie się stanów lękowych;
  • stałe rozdrażnienie;
  • częste kurcze nóg;
  • drganie powiek;
  • zaburzenia rytmu serca np. kołatanie;
  • wypadanie włosów i paznokci;
  • bóle głowy;
  • bezsenność;
  • uczucie dławienia w gardle;
  • zmniejszoną odporność na infekcje;
  • wzmożoną potliwość.

Jaki magnez wybrać? Lek czy suplement?

Na rynku znajduje się obecnie tyle preparatów magnezu, że trudno rozeznać się w tym, który z nich byłby dla nas najlepszy. Do wyboru są produkty z zawartością chlorku, cytrynianu i mleczanu magnezu, warto więc wiedzieć, na które z nich należy zwrócić uwagę i które z tych form są najlepiej przyswajalne dla naszego organizmu.

Preparaty apteczne dzielą się na te, w których nośnikiem magnezu są związki organiczne oraz nieorganiczne. Do związków organicznych zaliczamy: asparginian, fumaran, askorbinian, cytrynian oraz mleczan magnezu. Z kolei do związków nieorganicznych należą: tlenek, siarczan, węglan oraz chlorek magnezu. Jak podają naukowe źródła, największe znaczenie mają przede wszystkim mleczan, cytrynian, jak również asparginian magnezu, a to z tego względu, że ich budowa jest najbardziej zbliżona do tej, która występuje w pożywieniu. Poza tym cechują się one większą rozpuszczalnością w wodzie w porównaniu do tlenku czy węglanu magnezu, co powoduje, że lepiej wchłaniają się w jelicie cienkim.

Wielu ludzi, którzy cierpią na niedobory magnezu, zastanawia się, jaki preparat magnezowy byłby najlepszy: lek czy suplement diety? Nie bardzo wiedzą bowiem, czym one się od siebie różnią. Różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety są jednak znaczące. Przede wszystkim lek to taki preparat, którego działanie jest udowodnione i poparte licznymi badaniami. Aby lek mógł być wprowadzony do obrotu, musi więc udowodnić swoją skuteczność. W przypadku suplementu diety nie ma takich wymagań. Skuteczność leku sprawdza specjalna komisja. Monitoruje ona lek nawet wtedy, gdy jest on już na rynku. Sprawdza, czy np. po dwóch latach, działanie leku jest wciąż takie same. Suplementu nikt nie monitoruje. Lek- jak sama nazwa wskazuje, służy do leczenia, czyli doprowadzania chorego do stanu wyzdrowienia. Suplement nie spełnia takiej roli. Jest to produkt spożywczy służący do uzupełniania niedoborów diety, który ma działanie profilaktyczne. Więcej na temat różnic pomiędzy lekiem a suplementem diety można przeczytać tutaj: https://www.magneb6.pl/wchlanialnosc%20magnezu/sole-magnezu-i-ich-przyswajalnosc.

Pierwiastek magnez

Magnez – pierwiastek, którego nie może zabraknąć w diecie.

W jakiej więc sytuacji sięgnąć po lek a w jakiej po suplement diety? U osób, u których stwierdzono niedobory magnezu, czy to na podstawie objawów takich jak ciągle kurcze nóg, drżenie powiek, kołatanie serca czy też na podstawie badań krwi – zaleca się sięgnięcie po preparat magnezowy, który jest lekiem. Z kolei osobom, które chciałyby nie dopuścić do niedoborów tego pierwiastka, a które uważają, że nie dostarczają go w wystarczającej ilości w diecie – poleca się magnez w postaci suplementu. Po suplement diety powinny też sięgnąć osoby przewlekle chore, u których dość często występuje niedobór składników pokarmowych. Po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, preparaty z magnezem w formie z suplementu mogą też zażywać kobiety w ciąży. Magnez stanowi istotny składnik diety ciężarnej i odpowiada za prawidłowy rozwój ciąży, w związku z czym należy dbać o to, aby jego poziom w organizmie był wyrównany. Suplementy z magnezem będą również korzystnie wpływać na zdrowie u osób pozostających na restrykcyjnych dietach (poniżej 1600 kcal), jak również u osób starszych, które często prowadzą ubogą w składniki odżywcze dietę.

Stosując lek lub suplement diety należy sprawdzić, czy posiadają one w swoim składzie najbardziej przyswajalne formy magnezu, takie jak mleczan magnezu lun cytrynian magnezu, jak również to, w jak dużej dawce występują w nich jony magnezu. Aby poprawić przyswajalność magnezu, warto go spożywać łącznie z produktami zawierającymi witaminę B6 lub po prostu wybrać preparat, w którym już występuje ta witamina. Ponadto, by magnez lepiej się wchłaniał z przewodu pokarmowego, warto przyjmować go w trakcie posiłków.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • J. Woroń, Preparaty magnezu w profilaktyce i terapii – jak dokonać racjonalnego wyboru, „Terapia” 2012, nr 12, s.20-23. Dostęp online 15 listopada 2019 https://terapia.com.pl/publ/id,130287,ed,221
  • Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, praca zbiorowa, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2012, nr 7, s. 359-366. Dostęp online 15 listopada 2019 https://pdfs.semanticscholar.org/52a3/e908e464694ee6dcbf1c0446e4c1d36e0408.pdf
  • Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, „Farmacja Współczesna” 2016, nr 9, s. 217-223. Dostęp online 15 listopada 2019 http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/07/Farmacja_4_08.pdf
  • M.Grębecka, Suplementy diety – panaceum na wszystkie dolegliwości?, „Gazeta AMG” 2019, nr 1, s. 18-22. Dostęp online 15 listopada 2019 https://journals.viamedica.pl › gazeta_amg › article › download