Przeprowadzka seniora. O czym pamiętać?

Przeprowadzka seniora. O czym pamiętać?Przeprowadzka seniora. O czym pamiętać?

Przeprowadzka dla seniora jest dużo większym stresem niż dla młodszego człowieka. Oczywiście nie znaczy to, że w tym wieku nie można przejść przez nią bez nerwów.

Wychowywałeś się w tym mieszkaniu, znasz tutaj każdy kąt. Od lat jednak w nim nie mieszkasz, ale nadal często tu bywasz, bo zostali tu twoi rodzice. To lokal na szóstym piętrze, a częste awarie windy sprawiają, że zwykle wchodzą do mieszkania po schodach. Wraz z upływającym czasem taka wędrówka staje się niestety coraz większym wyzwaniem, wobec czego postanawiacie, że niezbędna jest przeprowadzka. Wiecie jednak, że w wieku twoich rodziców może ona być nie lada problemem i wymaga starannego zaplanowania.

Poznajcie nowe miejsce

Twoi rodzice w starym mieszkanie spędzili nawet kilkadziesiąt lat – nie dziw się więc, że przeprowadzka może być dla nich szokiem. Dlatego po wyborze nowego domu koniecznie poznajcie jego najbliższą okolicę. Zorganizujcie kilka wycieczek w to miejsce i koniecznie dokładnie poznajcie jego okolicę. Sprawdźcie, jak z mieszkania rodzice będą mogli dostać się do parku, sklepu czy przychodni. Warto też jeszcze przed przeprowadzką spróbować nawiązać kontakty z przyszłymi sąsiadami.

Dobry czas na zmiany

Twoi rodzice najprawdopodobniej mają w mieszkaniu masę przedmiotów, których od dawna nie używają. Niektóre z nich mają dużą wartość sentymentalną, ale wiele jest wśród nich rzeczy, których po prostu żal było wyrzucić. Przeprowadzka do innego domu lub domu seniora czy domu opieki– szczególnie w tym wieku – to najlepszy moment na to, by się ich pozbyć. Nie zapominajcie bowiem, że im więcej przedmiotów rodzice zabiorą ze sobą, tym bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem będzie przeprowadzka i, co najważniejsze, większe koszty wygeneruje.

Komu zlecić przeprowadzkę?

Ostatnią ważną kwestią jest wybór firmy, która wykona przeprowadzkę. Wbrew pozorom tu może czekać na ciebie najwięcej problemów.

– O polecenie firmy warto poprosić znajomych, którzy wcześniej się przeprowadzali i będą w stanie wskazać ekipę cechującą się wysoką kulturą. Dla seniora to właśnie ona jest zwykle najważniejsza. – radzi Katarzyna Wandelt-Baraniak, ekspert z firmy 123przeprowadzki. – Jego zadowolenie w dużej mierze zależy od tego, czy on sam i jego rzeczy będą traktowane z należytym szacunkiem.