Prowadzenie ciąży przez ginekologa – pomóż córce i wnuczce

CiążaCiąża

Prowadzenie ciąży polega na opiece nad kobietą ciężarną od momentu potwierdzenia ciąży aż do urodzenia dziecka. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, taką opiekę może sprawować położna. Jednak zazwyczaj jest to lekarz ginekolog.

Kiedy odbywają się konsultacje?

Konsultacje zazwyczaj odbywają się raz na miesiąc. Najlepiej, jeśli pierwsza wizyta będzie miała miejsce przed 10 tygodniem. Wówczas lekarz może wykonać badania ginekologiczne i cytologię. Zleca również niezbędne badania krwi i moczu. Ponadto lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia kobiety. Druga wizyta ma miejsce między 11 a 14 tygodniem, kiedy powinno zostać wykonane USG genetyczne. Badania ultrasonograficzne są powtarzane około 20 i 30 tygodnia ciąży. Ponadto podczas spotkań lekarz prowadzący powinien przekazać pacjentce informacje, jak powinna się zachować w nagłych sytuacjach.

Jaki jest cel konsultacji i badań?

Badania podczas prowadzenia ciąży pozwalają poznać wiek dziecka, jego wagę oraz wielkość. Ponadto mogą wykryć nieprawidłowości w budowie bądź w rozwoju płodu. Ginekolog rozpoznaje ilość wód płodowych, budowę macicy, położenie łożyska oraz monitoruje ogólny stan zdrowia. Ma na uwadze nie tylko dziecko, ale również kobietę w ciąży. Celem nadrzędnym i tak naprawdę istotą prowadzenia ciąży jest zapewnienie im bezpieczeństwa i wydanie na świat zdrowego dziecka.

Jak wybrać dobrego ginekologa prowadzącego?

Wybór lekarza prowadzącego jest niezwykle istotny, ponieważ jest on niejako powiernikiem tajemnic dotyczących regularności cyklu czy przebytych chorób. Zatem wzajemne zaufanie jest najważniejsze. Ponadto lekarz powinien być rzetelny i postępować zgodnie z aktualnym stanem wiedzy. Nie bez znaczenia jest możliwie duża dyspozycyjność lekarza. Pacjentka powinna mieć pewność, że w nagłych sytuacjach może skontaktować się z ginekologiem i prosić go o pomoc lub poradę. Dla niektórych kobiet istotne jest również to, by lekarz prowadzący towarzyszył im przy porodzie. Dobrego lekarza może pomóc dobrać klinika ginekologiczna.

 

Słuchmed badanie słuchu za darmo