Protezy zębowe – co warto o nich wiedzieć?

Proteza zębowa czyli sztuczne zębySpecjalista protetyk pomoże dobrać odpowiednią protezę.
Protezy zębowe służą do wypełniania lub w naturalnym uzębieniu zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak również gdy pacjent nie posiada już własnych zębów. W każdym z tych przypadków mogą znaleźć zastosowanie zupełnie różne opcje, w wyborze których powinien doradzić doświadczony specjalista protetyk.

 

Rodzaje protez dostępne na rynku

W zależności od potrzeb (a także, w dużej mierze, preferencji), w wyspecjalizowanych gabinetach można znaleźć protezy stałe bądź ruchome. Podczas gdy tych pierwszych nie da się samodzielnie usunąć, drugi rodzaj – może zostać zdjęty przez samego pacjenta.

W przypadku obydwu typów protez wskazać można na szereg ich wad i zalet – jednak ostateczny wybór powinien zawsze być podejmowany w porozumieniu z protetykiem. Może okazać się, że – przykładowo – mimo iż pacjentowi zależy na określonym rodzaju protezy z uwagi na jej walory wizualne, w rzeczywistości nie ma możliwości jej założenia przy jego stanie uzębienia. Aby oszczędzić sobie czasu i poszukiwań, warto najpierw dowiedzieć się od lekarza, jakie rozwiązania w ogóle wchodzą w grę.

Czy korzystanie z protezy jest trudne?

Z pewnością należy zauważyć, że im szersza interwencja protetyczna, tym trudniej jest przyzwyczaić się do obecnego stanu rzeczy. Również materiał, z którego wykonano protezę, a także rodzaj jej mocowania, wpływa znacząco na czas, w jakim pacjent przyzwyczaja się do niej. Bez wątpienia najgorszym rozwiązaniem jeśli chodzi o samopoczucie (a także efekt wizualny) są metalowe protezy – powszechnie stosowane w dawniejszych czasach.

Największe trudności opisywane przez pacjentów dotyczą przeżuwania pokarmów, ale również mowy. Często odpowiednie ułożenie języka podczas rozmowy przy protezie jest trudne, zwłaszcza w początkowej fazie jej stosowania. Świetnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji głośne i bardzo powolne czytanie książek, artykułów lub jakichkolwiek innych treści – przy zachowaniu możliwie jak najlepszej artykulacji pojedynczych wyrazów.

Jeśli zaś chodzi o przeżuwanie pokarmów – niestety, nie ma innego rozwiązania niż cierpliwość. W początkowej fazie po założeniu protezy, dobrym pomysłem może być również unikanie szczególnie twardych i trudnych do rozdrobnienia pokarmów.

Jak dbać o protezę?

Niewątpliwą zaletą tego, że prawdziwe zęby są zastąpione przez syntetyczne jest fakt, że nie zaatakuje ich próchnica. Jednocześnie, nie oznacza to, że jama ustna przestaje być narażona na jakiekolwiek infekcje. W przypadku braku zachowania odpowiedniej higieny, pod protezę mogą przedostawać się resztki pokarmów, które nie tylko powodują dyskomfort u pacjenta, ale również – a może przede wszystkim – stanowią potencjalne źródło pożywienia dla bakterii. Dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów oraz przyrządów przeznaczonych dla osób korzystających z protez zębowych, takich jak specjalistyczne szczoteczki lub pasty. W przypadku protez ruchomych – należy dokładnie oczyszczać je co wieczór i przechowywać w suchym, szczelnym pojemniczku, który uchroni protezę przed grzybami oraz bakteriami.