Problemy ze słuchem – Czym się charakteryzują?

Problemy ze słuchem seniorów i dzieciProblemy ze słuchem mogą dotyczyć zarówno seniorów jak i dzieci, wnuki

Trudności związane ze słyszeniem dotykają coraz więcej osób. Często pozostają niezauważane lub nierozpoznane, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Sprawdź, kiedy należy poszukać pomocy!

Problemy ze słuchem

Problemy ze słuchem dotykają coraz więcej osób. Nie da się ukryć, że tego typu kłopoty można śmiało zaliczyć już do chorób cywilizacyjnych, bowiem dotykają coraz szerszą rzeszę pacjentów. Do niedawna było tak, że jedynie osoby starsze znajdowały się w grupie ryzyka. Obecnie coraz więcej młodych osób (dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, nastolatków) uskarża się na niedosłuch w różnym stopniu zaawansowania. Również dorośli w wieku produkcyjnym są narażeni na przynajmniej częściową utratę słuchu.

Zewnętrzne czynniki ryzyka problemów ze słuchem

Czynniki zwiększające zagrożenie wystąpienia problemów ze słuchem mają pochodzenie zarówno środowiskowe, jak również patologiczne (chorobowe). Do tych pierwszych należy zaliczyć przede wszystkim długotrwałą, codzienną ekspozycję na hałas, będący podstawową zewnętrzną przyczyną powstawania ubytków słuchu. Dlatego też jeśli ze względu na charakter wykonywanej pracy długotrwale pozostajemy w miejscu, w którym poziomy głośności przekraczają 80 dB, powinniśmy koniecznie skorzystać przynajmniej z podstawowej ochrony aparatu słuchowego, jaką dają np. zatyczki do uszu.

Nieprzyjazne środowisko powoduje problemy ze słuchem

Tego typu natężenie dźwięku obecne jest przede wszystkim w halach produkcyjnych, ale także np. podczas prac drogowych prowadzonych na świeżym powietrzu. Hałas ma to do siebie, że w przeciwieństwie np. do oślepiającego światła nie powoduje swego rodzaju „bólu odbiorczego” – można w jego obecności przebywać przez długi czas i nawet tego nie zauważać. O ile to możliwe, powinniśmy wymagać od pracodawcy, by zapewnił nam możliwość przerw w pracy pozwalających organizmowi na choć chwilowy odpoczynek od męczącego środowiska.

Powikłania pochorobowe

Chorobowe pochodzenie problemów ze słyszeniem związane jest przede wszystkim z powikłaniami powstałymi po schorzeniach dotykających aparat słuchu. Mogą go uszkodzić przede wszystkim infekcje dotykające bezpośrednio uszu, takie jak zapalenie ucha, a także wywołujące powikłania choroby zakaźne, takie jak świnka. Szczególnie zagrożone uszkodzeniami o takim pochodzeniu są dzieci, u których aparat słuchu jest jeszcze nie w pełni wykształcony.

Najczęstsze objawy problemów ze słuchem

Naszą szczególną uwagę powinna zwrócić obecność szumów usznych, objawiające się słyszeniem wysoko natężonych (piskliwych/świszczących) dźwięków, gdy wokół panuje idealna cisza. Zachować czujność powinniśmy również wtedy, gdy zauważamy u siebie lub bliskich któryś z poniższych objawów:

  1. mówienie zbyt głośne, niż wymaga tego sytuacja;
  2. problemy ze słyszeniem szeptu;
  3. utrudnione oglądanie telewizji lub słuchanie radia (ustawianie odbiornika zbyt głośno);
  4. odruchowe przekładanie słuchawki telefonicznej do „silniejszego” ucha;
  5. u dzieci: opóźniony rozwój mowy, dysleksja, problemy z koncentracją.

Nie czekaj z wizytą u laryngologa!

Wizyta u lekarza-specjalisty jest konieczna wtedy, gdy chcemy wykluczyć podłoże chorobowe objawów. Być może są one symptomem mniej poważnej dolegliwości (np. zatkania ucha woskowiną), która nie będzie wymagała specjalistycznego leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że im szybciej zareagujemy, tym lepiej będzie dla chorych uszu.

Laryngolog zleci komplet badań mających na celu wykluczenie innych dolegliwości. Jeśli będzie to konieczne, zaleci dalsze leczenie. Zazwyczaj polega ono na dobraniu dla pacjenta odpowiedniego aparatu słuchowego (zewnętrznego lub w postaci implantu), który pomoże skutecznie walczyć z objawami niedosłuchu.