Gdy nasz kręgosłup daje się we znaki

Schorzenia kręgosłupaChoroby kręgosłupa można wyeliminować nie tylko rehabilitacją kręgosłupa.

Problemy z kręgosłupem dotykają aż ok. 80% Polaków i są jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Na szczęście rozwój medycyny, a dokładnie ortopedii i neurochirurgii, przynosi nowe metody w walce z dolegliwościami kręgosłupa.

Choroby kręgosłupa

Rola kręgosłupa w naszych organizmie jest nieprzeceniona. Ten pięcioodcinkowy element szkieletu biegnący od czaszki do końca tułowia stanowi podporę całej górnej części ciała człowiek, a ponadto osłonę rdzenia kręgowego. Kręgosłup stanowi też miejsce przyczepu mięśni i amortyzuje urazy. Nic dziwnego, że choroby kręgosłupa są w stanie znacząco utrudnić – a w najgorszych przypadkach wręcz uniemożliwić – normalną aktywność.

Powszechne schorzenia kręgosłupa

Do najpopularniejszych schorzeń kręgosłupa należą zmiany zwyrodnieniowe (powstające wraz z wiekiem), osteoporoza (pojawia się głównie po 50 roku życia z powodu ubytku masy kostnej i osłabienia kości), dyskopatia (często pojawiająca się u osób pracujących przez wiele godzin w pozycji siedzącej) i rwa kulszowa – silny ból wywołany uciskiem nerwu kulszowego. Jedną z Innowacyjnych, bezoperacyjnych metod leczenia rwy kulszowej czy przepuklin jest blokada epiduralna (nadtwardówkowa).

Co to jest blokada nadtwardówkowa?

Blokada nadtwardówkowa (można się również spotkać z nazwami: iniekcja epiduralna, zastrzyk nadtwardówkowy, blokada kręgosłupa) to nieoperacyjna i małoinwazyjna metoda leczenia dolegliwości bólowych przy rwie kulszowej, udowej i barowej. Zabieg polega na iniekcji (wstrzyknięciu za pomocą igły) leku w znajdującą się w okolicach kręgosłupa przestrzeń nadtwardówkową, w pobliżu korzenia nerwowego uciskanego przez dysk. Nakłucie odbywa się pod kontrolą promieni rentgenowskich (stąd też czasem mówi się o „blokadzie pod kontrolą RTG”).

Jak przebiega iniekcja epiduralna?

Sam zabieg trwa kilkanaście minut. Lekarz odkaża i znieczula skórę w miejscu, w którym planuje nakłucie. Następnie blokada nadtwardówkowa umożliwia precyzyjne wstrzyknięcie do uciskanego korzenia nerwowego (popularnie mówimy na nie „korzonki”) leku o działaniu przeciwbólowym, znieczulającym i przeciwzapalnym. Podanie leku bezpośrednio, dokładnie w źródło powstawania bólu pozwala na wypłukanie czynników nasilających stan zapalny. Blokady są nowoczesnym, bardzo popularnym na świecie (w tym w Stanach) bezpiecznym zabiegiem – ryzyko powikłań w przypadku ich wykonania jest bardzo niskie.

Gdzie udać się do specjalisty od kręgosłupa

Doświadczonych neurochirurgów możemy spotkać w klinika ortopedii i neurochirurgii w Warszawie: https://formgl.pl/. Jednym z przyjmujących tam neurochirurgów jest wysokiej klasy specjalista, doktor Grzegorz Piwowarski. To lekarz z wieloletnim doświadczeniem, członek Okręgowej Izby Lekarskiej specjalizujący się w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, leczeniu schorzeń pourazowych i  naczyniowych, dyskopatiach lędźwiowych i szyjnych, guzach kanału kręgowego i kręgozmykach, ostrzykiwaniach stawów krzyżowo-biodrowych a także w opisanych wyżej  blokadach epiduralnych.