Problemy dermatologiczne seniorów. Choroby skórne osób starszych i ich leczenie

Problemy skórneProblemy skórne dotyczą również seniorów

Wraz z wiekiem skóra się starzeje. Staje się cieńsza, traci tłuszcz i przestaje być lśniąca i delikatna jak za czasów młodości. Kości i żyły stają się bardziej widoczne, a wszelkie zadrapania, skaleczenia czy oparzenia goją się dłużej. Z jakimi problemami skórnymi zmagają się seniorzy i jak pielęgnować skórę w starszym wieku.

Skóra zmieniająca się wraz z wiekiem

Z roku na rok zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) staje się coraz cieńsza. Zmniejsza się również liczba komórek pigmentowych (melanocytów), a te, które pozostają zwiększają swoje rozmiary. Starzejąca się skóra wygląda na cieńszą i bladszą i wydaje się prześwitywać. Pojawiają się na niej duże plamy pigmentacyjne, takie jak plamy starcze (wątrobowe) i soczewicowate, szczególnie po ekspozycji na słońce.

Zmiany zachodzące w tkance łącznej powodują mniejszą elastyczność i wytrzymałość skóry. Naczynia krwionośne skóry właściwej stają się delikatniejsze, przez co na skórze łatwiej powstają siniaki, zmiany krwotoczne (plamica starcza), naczyniaki typu „cherry” i inne podobne.

Gruczoły łojowe wraz z wiekiem wydzielają mniejsze ilości sebum. U kobiet następuje to w okresie wczesnej menopauzy, a u mężczyzn proces rozpoczyna się zazwyczaj po 80. r.ż. (u panów utrata sebum jest nieznaczna). Mniejsza ilość sebum powoduje przesuszenie skóry i jej swędzenie.

U osób starszych warstwa tłuszczu podskórnego staje się coraz cieńsza, dlatego dużo łatwiej o zranienia oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Organizm ma mniej izolacji, co prowadzi do szybszego wychłodzenia, a czasami nawet hipotermii. Mniejsza ilość produkowanego potu sprawia, że zaburzona zostaje termoregulacja. Z tego powodu osoby starsze często ulegają przegrzaniu w trakcie upałów.

Powszechnie występujące problemy skórne u seniorów

Suchość skóry

Suche fragmenty skóry pojawiają się u osób starszych najczęściej na dolnych partiach nóg, na łokciach i na przedramionach. Skóra staje się szorstka, swędząca i wygląda jak pokryta łuskami. Przyczyną takiego stanu jest nieodpowiednie nawodnienie (zbyt mało płynów spożywanych w ciągu dnia), długotrwała ekspozycja na słońce, przebywanie w bardzo suchych pomieszczeniach, palenie papierosów i nadmierny stres. Łuskowata skóra może również świadczyć o rozwijającej się cukrzycy lub o chorobach nerek. Żeby złagodzić nieprzyjemne swędzenie i uczucie napięcia skóry, można używać specjalnych leków zawierających wazelinę i parafinę ciekłą o właściwościach łagodzących, takich jak np. Diprobase https://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/dermatologia/diprobase/.

Plamy starcze

Te brązowe przebarwienia (znacznie większe niż klasyczne piegi) pojawiają się na skórze w miejscach najbardziej wystawianych na działanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, rękach, przedramionach. Choć plamy starcze zazwyczaj są tylko defektem urody, warto sprawdzić, czy nie występują w nich komórki rakowe. Skórę narażoną na promieniowanie UVA i UVB najlepiej smarować przez cały rok kremami z wysokimi filtrami, a latem unikać opalania i przebywania w pełnym słońcu.

Odleżyny

Występują u osób starszych, które przez dłuższy czas leżą lub siedzą w jednej pozycji. Odleżyny częściej pojawiają się u cukrzyków, ze względu na słabe krążenie i zmniejszone odczuwanie podrażnień na skórze. Skutecznym sposobem na zapobieganie odleżynom jest częsta zmiana pozycji i dbanie o higienę.

Sposoby pielęgnacji skóry

Osoby starsze powinny przede wszystkim dbać o dobre nawilżenie skóry oraz unikać czynników drażniących, takich jak np. słońce. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje przesuszanie skóry i powstawanie przebarwień. Dlatego przez cały rok seniorzy powinni używać kremów z wysokimi filtrami (latem należy je nakładać co 2 h, a także po każdej kąpieli w basenie czy morzu) oraz chronić się przed słońcem, nosząc kapelusze z dużym rondem i ubrania zakrywające ramiona i kark.

Dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry osoby starsze powinny pić wodę w regularnych odstępach czasu. Odwodnienie zwiększa ryzyko urazów skóry i utrudnia gojenie się ran. Nawet niewielkie niedobory witamin i minerałów mogą powodować wysypki i inne zmiany skórne, dlatego seniorzy powinni przyjmować preparaty witaminowe i spożywać jak najwięcej warzyw i owoców.

Starzejąca się skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, a pomóc mogą w tym specjalistyczne produkty firmy Bayer https://www.consumerhealth.bayer.com.pl/. Delikatne kremy i maści nawilżają i łagodzą nieprzyjemną suchość i swędzenie skóry bez zaburzania jej naturalnych funkcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

 

Źródła:

  • https://www.nia.nih.gov/health/skin-care-and-aging
  • https://medlineplus.gov/ency/article/004014.htm
  • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/elderly-skin-conditions#2