Problem z nietrzymaniem moczu – jak sobie z nim radzić?

ntm w rodzinieWstydliwy problem nietrzymania moczu dotyczy nie tylko seniora.

Advertisement

Nietrzymanie moczu.

Istnieje przekonanie, że nietrzymanie moczu dotyczy wyłącznie osób starszych. Niestety zdarza się, że z tą dolegliwością zmagają się również osoby młodsze. Zespół pęcherza nadreaktywnego znacząco obniża komfort życia, odbiera pewność siebie i jest przyczyną izolacji z życia społecznego. Na szczęście Istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem.

Środki chłonne na nietrzymanie moczu

Aby odzyskać pewność siebie i nie ograniczać kontaktów towarzyskich, należy zadbać o odpowiednią ochronę przed mimowolnym wyciekiem moczu. Jednak, zanim zdecydujemy się na produkt chłonny, należy określić stopień nietrzymania moczu. Wyróżniamy stopień lekki, kiedy mamy do czynienia z wyciekiem moczu w małych ilościach, stopień średni, gdy pęcherz zostaje opróżniony częściowo oraz ciężki w przypadku całkowitego opróżniania pęcherza. Na rynku dostępne są pieluchomajtki oraz majtki chłonne o różnych poziomach chłonności. W przypadku umiarkowanego nietrzymania moczu u osób samodzielnych wystarczą majtki chłonne, które przypominają zwykłą bieliznę. Natomiast pieluchomajtki sprawdzą się u osób o ograniczonej mobilności z średnim i dużym nietrzymaniu moczu.

Istnieje wiele produktów chłonnych, jednak jednym z bardziej komfortowych dla wrażliwej skóry wyborów będą te, które wykonane zostały z materiałów przypominających tkaninę i są oddychające, jak np. pieluchomajtki TENA Slip ProSkin czy majtki chłonne TENA Pants ProSkin. W przeciwieństwie do wielu standardowych produktów z tej kategorii, zapewniają one optymalne dopasowanie do ciała i wysoką chłonność. Technologia ograniczająca wilgotność pozwala także na utrzymanie uczucia suchości i kontrolę zapachu. Co ważne, odpowiednio dobrane pieluchomajtki lub majtki chłonne nie powodują podrażnień skóry okolic intymnych, zapewniając duży komfort w każdej sytuacji.

Jak dbać o skórę okolic intymnych przy problemach z nietrzymaniem moczu?

W przypadku nietrzymania moczu bardzo ważnymi kwestiami są dbałość o higienę i pielęgnacja. Warto zawsze mieć przy sobie mokre chusteczki nawilżające. Z wiekiem zmienia się stan naszej skóry – staje się szorstka, sucha i wrażliwa. Dlatego tak ważne jest korzystanie z dobrych środków myjących. Seniorzy nie powinni używać w tym celu zwykłego mydła ani kosmetyków dla dzieci, ponieważ produkty te nie są zazwyczaj w stanie w pełni zadbać o ich potrzeby. Zawsze należy pamiętać o wytarciu skóry okolic intymnych, ponieważ wilgoć w kontakcie z materiałem może powodować obtarcia i podrażnienia.

Podczas korzystania z pieluchomajtek lub majtek chłonnych należy regularnie dbać o czynności higieniczne oraz pielęgnację skóry okolic intymnych. Gdy nie mamy możliwości umycia skóry z użyciem wody, można sięgnąć po produkty myjące bez spłukiwania, takie jak TENA Wet Wipes. Dobrze jest również zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami, stosując krem ochronny, np. TENA Barrier Cream. Natomiast, jeżeli zauważymy podrażnienia, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kremu łagodzącego z tlenkiem cynku (np. TENA Zinc Cream), co pozwoli zregenerować się skórze.

Czy istnieją domowe sposoby na NTM?

Słyszy się czasem o różnych domowych sposobach na nietrzymanie moczu, na przykład kąpielach nasiadowych, moczeniu stóp, ogrzewaniu podbrzusza ciepłym okładem, piciu ziół (np. ziela skrzypu, krwawnika czy ziela tasznika). Nie ma jednak żadnych naukowych przesłanek, że metody te zadziałają. Lepiej sięgnąć po sprawdzone produkty, które pomogą nam funkcjonować na co dzień z NTM.

Przy tej dolegliwości ważny jest sposób odżywiania seniora, który warto skonsultować z lekarzem. Ogólne zasady mówią o dużym znaczeniu błonnika w diecie. Znajdziemy go przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie oraz makaronie. Możemy wprowadzić również produkty z dużą zawartością witaminy C, która wpływa na uelastycznienie tkanek. Witaminę tę znajdziemy m.in. w czarnej porzeczce, zielonej pietruszce i czerwonej papryce. Pamiętajmy, że kwestie codziennego jadłospisu zawsze najlepiej ustalić wspólnie ze specjalistą, który pod uwagę weźmie także inne ewentualne choroby i indywidualne potrzeby pacjenta.

Jeżeli stan zdrowia na to pozwala, należy zadbać o trening mięśni miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na spięciu mięśni krocza, a następnie ich poluzowaniu (trening powinien trwać kilka-kilkanaście sekund).

Zaawansowanie rozwiązania dają osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu szansę na odzyskanie komfortu życia. Wybór odpowiednich środków chłonnych i przestrzeganie prawidłowej pielęgnacji mogą także skutecznie minimalizować ryzyko podrażnienia okolic intymnych.