Problem z funkcjonowaniem jelit

Problemy z jelitamiProblemy z jelitami spędzają sen z powiek wielu seniorom

Zdrowie mamy tylko jedno i kiedy zaczyna szwankować, mimowolnie szukamy sposobu na wyjście z tej sytuacji. Zaburzenia w pracy jelit mogą nam utrudniać normalne funkcjonowanie na co dzień. Jak powinniśmy je diagnozować i czy tzw. domowe sposoby mogą w czymś nam pomóc?

Zespół nieszczelnego jelita

Schorzenie określane również mianem zespołu cieknącego jelita, czy też zespołem przesiąkliwego jelita związane jest z krążeniem toksyn z układu pokarmowego w układzie krwionośnym. Wszystko to powoduje, że w organizmie człowieka dochodzi do reakcji alergicznej. Co może przyczyniać się do zespołu nieszczelnego jelita?

Na obecnym etapie najbardziej prawdopodobnym powodem prowadzącym do zespołu nieszczelnego jelita jest rozrost grzybów Candida albicans, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Sama kondycja jelit bywa zmienna i w zależności od ich dyspozycji może zwiększać się ryzyko występowania dysbiozy.

Należy mieć na uwadze również to, że szereg innych czynników może powodować rozszczelnienie się jelit. Przyjmowanie niesteroidowych leków zapalnych, przewlekły stres, radioterapia, infekcje bakteryjne to tylko jedne z potencjalnych przyczyn mogących prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.

Jedyna, skuteczna diagnoza

Nawet mimo wystąpienia charakterystycznych objawów nie może to przesądzać o tym, że akurat nam dolega schorzenie, jakim jest zespół nieszczelnego jelita. Oczywiście nie możemy wobec nich być bezczynni, jednak samodzielna diagnoza może być obarczona sporym ryzykiem błędu. Miejmy tego pełną świadomość.

Niektórzy postulują, że wystarczy zrobić tzw. test buraczany, by przekonać się o tym, czy jelita przeciekają. To jednak dość złudne myślenie, ponieważ metoda ta nie daje nam żadnej pewności. Całość ma polega na wypiciu świeżego soku z czerwonego buraka, a następnie na ocenie barwy oddawanego moczu. Jednakże test ten nie ma żadnej mocy diagnostycznej.

Jak leczyć zespół nieszczelnego jelita?

Jedynym sensownym rozwiązaniem, by przekonać się o tym, czy dolega nam zespół nieszczelnego jelita, jest wykonanie badań laboratoryjnych próbki kału. Wówczas dowiemy się, czy stwierdzony został zwiększony poziom zonuliny świadczący o nieprawidłowościach. Samo późniejsze leczenie odbywa się najczęściej za pomocą probiotyków.

Nie bagatelizujmy sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Dlatego sprawdźmy, czy mamy jakieś objawy opisane tutaj: http://wybieramprobiotyk.pl/2019/01/22/nieszczelne-jelita-co-sie-kryje-za-tym-terminem/ i czy to czasem nie jest zespół przeciekającego jelita. Jeśli tak, niezwłocznie podejmijmy działania polegające na leczeniu.