Problem moczenia łóżka przez dorosłych.

moczenia u senioraNa nocne moczenie u seniorów są sposoby.
W dzieciństwie problem moczenia się był dopuszczalny i często uważany za normalne stadium w rozwoju. Jednak, jeśli sytuacja dotyczy osób dorosłych, może się okazać poważnych problemem zdrowotnym. Nie mówiąc już o zakłopotaniu wynikającym z tego rodzaju przypadłości.

Produkcja moczu

Oto krótkie wyjaśnienie, w jaki sposób organizm wytwarza mocz, aby w pełni zrozumieć przyczyny moczenia się dorosłych. Mocz jest wytwarzany przez nerki poprzez filtrację krwi. Następnie przenika przez moczowody do pęcherza moczowego, gdzie jest przechowywany. Mięśnie pęcherza moczowego utrzymują mocz, dopóki nie będzie gotowy do uwolnienia. Gdy pęcherz się kurczy, zwieracz moczowy relaksuje się. Jeśli zwieracz rozluźnia się, pozwala moczowi przejść przez cewkę moczową i opuścić ciało.

Przyczyny moczenia łóżka

Genetyczne uwarunkowania odgrywają dużą rolę w występowaniu tego problemu. Istnieją dowody, że moczenie łóżka jest dziedziczne. Jeśli oboje rodzice miało z tym problemy, istnieje 77% szans na pojawienie się tej przypadłości u dziecka. Jeśli jeden z rodziców miał ten problem jako dziecko, szanse na odziedziczenie tego w dorosłym życiu wynoszą aż 40%.

Innym powodem tego wstydliwego kłopotu może być hormon antydiuretyczny lub w skrócie ADH. Wysyła on sygnał do ciała, aby zmniejszyć wytwarzanie moczu. Więcej hormonów ADH jest uwalnianych w nocy, aby zapobiec moczeniu łóżka. Ciało niektórych osób nie wytwarza wystarczającego poziomu ADH, co powoduje nocne popuszczanie u dorosłych. Z drugiej strony ciało innych ludzi wytwarza odpowiednią ilość, ale nerki nie odpowiadają. W obu sytuacjach organizm wytwarza taką samą ilość moczu, ale to pęcherz nie może utrzymać odpowiednio dużej ilości tego płynu ustrojowego.

Jeśli mowa już o pęcherzu, warto wspomnieć, że przyczyna nietrzymania moczu może leżeć w jego rozmiarze, a dokładniej pojemności. Tak zwana FBC, czyli funkcjonalna pojemność pęcherza może okazać się mniejsza niż u przeciętnego człowieka, co spowoduje popuszczanie.

Z drugiej strony, istnieją również osoby z nadreaktywnym pęcherzem (OAB). Oznacza to, że mięśnie odpowiedzialne za wypróżnianie, nie są nigdy w pełni zrelaksowane podczas fazy oddawania moczu. Odbija się to na jego pojemności, która również w tym wypadku jest dużo mniejsza niż w normalnie funkcjonującym układzie moczowym.

Wiele płynów również może przyczynić się do nadreaktywnego pęcherza. Alkohol i napoje zawierające kofeinę mogą podrażniać pęcherz moczowy lub powodować szybsze wytwarzanie moczu, co może skutkować moczeniem łóżka.

Niektóre leki mogą być również jedną z przyczyn nocnego moczenia u dorosłych, nawet, jeśli jest to całkowicie niepowiązany problem. Leki te mogą zmienić układ moczowy, co powoduje mniejszą kontrolę nad pęcherzem niż zwykle. Może to być efekt uboczny leków bezsennych, leków nasennych i leków psychiatrycznych, takich jak rysperydon, klozapina i tiorydazyna.

Oprócz wspomnianych przyczyń problemów z trzymaniem moczu u osób dorosłych pojawiają się również i medyczne przypadłości i choroby, takie jak zakażenie dróg moczowych, kamienie, cukrzyca, rak prostaty lub pęcherza, a także zaburzenia neurologiczne.

Określenie przyczyn nocnego moczenia u dorosłych

Ustalenie przyczyn nocnego moczenia u dorosłych może być trudne, ponieważ często stanowi przyczynę innego problemu medycznego. Zaleca się prowadzenie dziennika objawów, aby pomóc lekarzowi lepiej odkryć, co dokładnie stoi za tym schorzeniem. Osoby borykające się z tą wstydliwą przypadłością powinny mieć szczególnie na uwadze ilość wydalanego moczu, dzienne spożycie napojów oraz ich rodzaj, a także o jakiej porze dnia zwykle zdarzają się popuszczania. Dobrym pomysłem jest również zaznaczanie częstotliwości występowania moczenia, czyli liczba mokrych i suchych nocy. Standardowe badanie urologiczne lub badanie moczu również pozwoli wyodrębnić konkretną przyczynę nocnego popuszczania. Z kolei specjalistyczne testy, taki jak uroflowmetria pozwala na określenie schorzenia poprzez zbadanie częstotliwości przepływu moczy, jego ilości i czasu potrzebnego na wypróżnienie.

Sposoby na nocne moczenie

  • Pokrowce na materace

Chroń swoje łóżko i posłanie za pomocą specjalnych pokrowców na materac. Szukaj modeli, które są wodoodporne i mają wysoką absorpcję. Nie zapomnij także, by sam materac lateksowy był wygodny dla twoich pleców.

  • Chłonna bielizna

Chłonna bielizna pomaga zapobiegać wyciekom. Do wyboru są produkty wielokrotnego użytku lub jednorazowe.

  • Produkty do pielęgnacji skóry

Skóra może być podrażniona przez mocz. Aby ją chronić, warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty do pielęgnacji i nawilżania, np. mydła, balsamy czy chusteczki z aloesem.

Dobrym pomysłem jest również modyfikacja stylu życia, która nie wymaga znaczących zmian w codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy, żeby zmienić ilość płynów wypijanych późnym popołudniem i wieczorem. Unikanie alkoholów i napojów zawierających kofeinę również pomoże zmniejszyć ilość produkcji moczu w nocy.

Dla osób lubiących gadżety istnieją specjalne urządzenia do wykrywania mokrych powierzchni, które można przymocować do poduszki lub nawet bielizny. Sygnał dźwiękowy lub wibracje powiadomią śpiącą osobę o mokrym problemie.

Jeśli nie mamy nic przeciwko nocnym pobudkom na wyjście do ubikacji, warto ustawić sobie budzik. Trzeba pamiętać, aby używaj różnych odstępów godzinowych każdej nocy, aby uniknąć przyzwyczajenia pęcherza i oddawania moczu o stałych porach.