Praca za granicą dla Polek w Niemczech

Praca za granicą dla Polek w NiemczechPraca za granicą dla Polek w Niemczech

Polacy od lat podejmują pracę w Niemczech. Najczęściej spotykane są oferty prac fizycznych, jak na przykład zbiór owoców, które są wykonywane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Poszukiwani i cenieni są także polscy rzemieślnicy – hydraulik, ślusarz czy stolarz z pewnością nie będą tam bezrobotni. Najwięcej pracowników z Polski zajmuje się jednak pracami budowlanymi, do których trudno znaleźć chętnych na miejscu. Dobrą, perspektywiczną pracę w tym kraju znajdują również Polacy z wyższym wykształceniem. W ofertach mogą przebierać między innymi lekarze, inżynierowie czy informatycy. Poszukiwane są także pielęgniarki.

Szukaj pracy z głową

Niezależnie od stanowiska, jakie przyjdzie nam objąć, niezbędna jest znajomość języka – w jednych zawodach wystarczy podstawowa, w innych konieczna jest płynna. Głównym powodem, dla którego zatrudnienia za zachodnią granicą cieszy się powodzeniem są bardzo dobre zarobki. Dla profesjonalistów i osób nie bojących się ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, w Niemczech ofert nie zabraknie. Jednak najpopularniejszym zawodem, w którym zatrudniane są Polki jest opiekunka osób starszych. Ogłoszeń oferujących tego typu zatrudnienie jest bardzo wiele, ale warto wiedzieć, gdzie ich szukać, by mieć pewność, że są wiarygodne. Poszukiwania można zacząć od odwiedzenia – osobiście lub poprzez stronę internetową – wojewódzkich urzędów pracy. Godne zaufania oferty mogą też mieć profesjonalne i renomowane agencje pracy. Dobrze mieć świadomość, że nie każdy może organizować legalne wyjazdy do pracy za granicą.                                                                                                                        

Zdobądź doświadczenie

Chcąc pracować jako opiekunka, trzeba spełniać kilka warunków. Jeżeli miejscem pracy mają być Niemcy, to kandydatka do pracy musi znać, przynajmniej w stopniu komunikatywnym, język niemiecki, a także mieć doświadczenie w opiece nad seniorem. Nie bez znaczenia są też takie cechy osobowości, jak cierpliwość, odporność na stres, stabilność emocjonalna i empatia. Wymagający opieki senior nie zawsze zachowuje się w sposób nienaganny, dlatego trzeba mieć wiele wyrozumiałości dla jego potrzeb. Ważną cechą, jaką powinna się charakteryzować opiekunka osób starszych jest także komunikatywność. Jej podopieczny nie zawsze będzie potrafił w jasny i klarowny sposób zakomunikować swoje oczekiwania, dlatego po stronie opiekunki leży odpowiedzialność za porozumienie się z nim. Powinna też w jasny sposób informować rodzinę swojego podopiecznego czy odwiedzających go lekarzy o stanie jego zdrowia i innych ważnych sprawach. Senior wymagający opieki często czuje się niekomfortowo – cierpi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, dlatego opiekująca się nim osoba powinna zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i odnosić się do niego z szacunkiem. Nie bez znaczenia jest też dobra kondycja opiekunki. Zajmowanie się starszą, często niepełnosprawną osobą wiąże się bowiem bardzo często z dużym wysiłkiem fizycznym. Choć doświadczenie jest bardzo dużym atutem podczas szukania pracy w charakterze opiekunki, to od czegoś przecież trzeba zacząć. Osoba, której marzy się praca w charakterze opiekunki osób starszych, a nigdy wcześniej tego nie robiła, może zdobyć niezbędne umiejętności na kursach przygotowawczych, które organizowane są przez urzędy pracy bądź agencje oferujące tego typu pracę.

Miej atuty w ręku

Dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego jest także odbycie wolontariatu, w takich miejscach jak hospicja, szpitale czy domy opieki społecznej. Należy też mieć świadomość, że zakres obowiązków opiekunki osoby starszej jest bardzo szeroki. Nie ograniczają się one tylko do opieki nad samym seniorem – mycia go i karmienia. Na barki opiekunki spada też prowadzenie gospodarstwa domowego, czyli robienie zakupów, sprzątanie, pranie prasowanie i wiele innych codziennych prac. Dużym atutem opiekunki osoby starszej jest nie tylko doświadczenie, ale także prawo jazdy. Można się bez niego obejść, jeżeli mieszkamy w dużym mieście, w pobliżu sklepów czy przychodni lekarskich, ale nie zawsze tak jest. Podopiecznego trzeba czasem zawieźć do lekarza, regularnie zabierać go na rehabilitację, zabiegi lub z wizytą do rodziny. Najczęstszym kierunkiem obieranym przez opiekunki z Polski są Niemcy. Zalet takiego rozwiązania jest kilka – przede wszystkim to kraj, z którym sąsiadujemy, jest więc blisko i zawsze w wyjątkowych sytuacjach możemy szybko wrócić do domu. Po drugie bardzo korzystny jest tam również system podatkowy, a po trzecie mieszka tam wielu naszych rodaków. Choć praca w charakterze opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, to może przynosić wiele satysfakcji. Osoby starsze mają za sobą długie życie i wiele mądrości, więc samo przebywanie z nimi może nas wiele nauczyć, jeżeli tylko będziemy chcieli ich słuchać. Możemy też mieć pewność, że w tej pracy jesteśmy potrzebni i pomocni, bo to od nas zależy komfort życia drugiego człowieka.

 Ulife.pl Praca w opiece Niemcy