Praca w charakterze opiekunki seniora – 3 powody, dla których warto się jej podjąć

Praca w charakterze opiekunki seniora w NiemczechPraca w charakterze opiekunki seniora w Niemczech

Podejmując decyzję o pracy jako opiekunka osób starszych warto wiedzieć, że bez kłopotu znajdziesz zatrudnienie poza granicami kraju. Wspominamy o tym głównie dlatego, że praca w obcym kraju wiąże się z wyższymi niż w Polsce zarobkami. Bardzo popularnym kierunkiem wyjazdów wśród opiekunów osób starszych, chorych i niepełnosprawnych są Niemcy, gdzie można zarobić nawet kilkakrotnie więcej niż w Polsce.

Zarobki opiekunki seniora w Niemczech i inne wymierne benefity

Warto poszukać ofert pracy na portalach legalnych i sprawdzonych firm, które specjalizują się w zatrudnianiu opiekunów za granicą. Wiążąc się z taką firmą możesz liczyć na wiele benefitów. Po pierwsze będziesz pracować legalnie, firma pomoże Ci w załatwieniu wszelkich formalności, jakie niesie ze sobą praca za granicą. Po drugie będziesz mieć dostęp jedynie do sprawdzonych zleceń, a po trzecie będziesz mieć zapewniony transport do docelowego miejsca zatrudnienia. Możesz też liczyć na wsparcie koordynatora – rezydenta, czyli osoby która wspiera pracę opiekunów poza granicami Polski i do której będziesz mogła zgłosić się ze wszystkimi pytaniami. Dodatkowo sprawdzone firmy doceniają długotrwałą współpracę, więc jeśli opieka nad osobami starszymi jest Twoim powołaniem warto pomyśleć o rozwoju w tym kierunku. W tym również pomogą Ci specjaliści, niektóre firmy oferują nawet jasno określone ścieżki kariery w tym fachu. Kontrakty mają różną długość, a te najkrótsze zawierane są na czas np. 4 czy 6 tygodni.

Nauka języka i zwiedzanie po pracy opiekunki seniora

Niemcy są bardzo atrakcyjnym krajem do życia ale także do podjęcia czasowej lub stałej pracy. Jest to zachodni sąsiad Polski, więc odległość z Warszawy do Berlina nie jest duża – bliskość Niemiec jest niewątpliwym atutem w podejmowaniu decyzji o pracy za granicą. Dodatkowo kraj ten pełen jest atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć Koenigesse, które, ze względu na swoje piękno jest tematem wielu obrazów, folderów, a nawet puzzli. Do niewątpliwych atrakcji należą też zamek Eltz, Szwajcaria Saksońska, Schwarzwald, czy wreszcie sam Berlin.

Pozytywne aspekty pracy w obcym kraju są też takie, że jest wiele okazji do szlifowania języka. Najlepszym sposobem na poznanie języka obcego jest jego używanie w naturalnym środowisku i w codziennych sytuacjach, co właśnie zapewnia praca opiekunki. Aby starać się o zatrudnienie wystarczy jedynie znać podstawy języka, a przy okazji wypełniania swoich obowiązków z pewnością nauczysz się przydatnych zwrotów oraz słówek dużo szybciej niż z podręcznika.

Nowe środowisko pracy to nowe znajomości

Opieka nad osobami starszymi może przynieść wiele satysfakcji. Senior chory, czy niepełnosprawny bywa samotny i bardzo często ceni sobie towarzystwo życzliwej i pomocnej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że zajęcie to jest szczególnie polecane osobom które są komunikatywne, pewne siebie, panujące nad emocjami ale też elastyczne i takie, które potrafią dopasować się do każdej sytuacji. Zadania jakie stoją przed opiekunami nie są trudne i należą do nich przede wszystkim opieka nad drugą osobą, prowadzenie gospodarstwa domowego, pomoc w codziennych czynnościach, niekiedy towarzyszenie podczas wizyt u lekarza, czy też fryzjera. Czasami także udział w życiu towarzyskim lokalnej społeczności, do której należy podopieczny.

Nie musisz być wykwalifikowaną pielęgniarką, gdyż w myśl standardów opieki medycznej u naszych zachodnich sąsiadów chory i niepełnosprawny pozostaje pod stałą opieką specjalistycznego personelu medycznego, dlatego nie musisz obawiać się, że będziesz musiała zrobić zastrzyk lub wykonywać inne procedury medyczne.

Senior z pewnością doceni Twoją życzliwość i troskę oraz fakt, że jesteś osobą miłą, uprzejmą oraz że smacznie gotujesz. Zazwyczaj ludzie w Niemczech lubią polską kuchnię, więc nie musisz się obawiać, że będziesz musiała uczyć się gotowania nowych rzeczy, choć to także jest pozytywne doświadczenie, które wiąże się z poznawaniem niemieckiej kultury. Bardzo często zdarza się, że osoby pracujące z ludźmi starszymi stają się ich przyjaciółmi, czy niemal członkami rodziny, nawiązują się wartościowe i długoletnie znajomości.

Pracę dla opiekunów osób starszych w Niemczech znajdziesz na www.ulife.pl

Słuchmed badanie słuchu za darmo