Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech – Jak wygląda praca opiekunki?

Jak wygląda praca opiekunki seniora?Jak wygląda praca opiekunki seniora?

Dlaczego opiekunki decydują się na podjęcie pracy w Niemczech? Jakie korzyści wiążą się z legalnym zatrudnieniem i jakie zagrożenia niesie ze sobą praca „na czarno”? Jak wygląda praca opiekunki seniora?

Praca w opiece nad osobami starszych to zajęcie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju i nietrudno domyśleć się, dlaczego tak się dzieje i skąd w ogóle wziął się ten trend. Powód jest prosty: Europa starzeje się pod względem demograficznym, stąd rośnie zapotrzebowanie na usługi rozwiązujące problemy seniorów i skierowane bezpośrednio do tej grupy społecznej. Zjawisko opieki nad osobami starszymi jest szczególnie widoczne w Europie Północnej (Norwegia, Szwecja) oraz w Europie Zachodniej (Niemcy, Wielka Brytania). To właśnie do Niemiec wyjeżdża coraz więcej Polek w poszukiwaniu stabilnych warunków zatrudnienia.

Jak wygląda praca opiekunki seniora?

Typowy dzień pracy opiekunki osoby starszej nie ogranicza się wyłącznie do pomocy w przemieszczaniu się (jeśli podopieczny nie jest mobilny), utrzymania higieny osobistej, pielęgnacji, zmiany opatrunków czy do podawania posiłków i leków. Zakres obowiązków opiekunki dotyczy także prowadzenia domu, czyli robienia zakupów, przygotowywania posiłków, mycia naczyń, sprzątania, zmiany pościeli, prania i prasowania. Ponadto opiekunka jest osobą towarzyszącą i jej zadaniem jest również aktywizacja podopiecznego w zależności od jego stanu zdrowia, przez co możemy rozumieć wspólne spacery i wizyty u znajomych, czytanie gazety, rozwiązywanie krzyżówek, a także zwykłą rozmowę, która świadczy o zainteresowaniu, zaangażowaniu oraz budowaniu więzi z podopiecznym.

Dlaczego warto podjąć pracę jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Zdajemy sobie sprawę, że opieka osób starszych w Niemczech jest dobrze opłacana, dlatego jest szansą na osiągnięcie stabilizacji finansowej, ale czy jest to jedyny motyw skłaniający do wyjazdu? Oczywiście nie, ponieważ do zalet pracy w charakterze opiekunki należy też możliwość podniesienia kwalifikacji, w tym nauki obcego języka oraz szansa zdobycia profesji z przyszłością. Pozamaterialne korzyści opieki nad osobą starszą są tak naprawdę bezcenne i choć praca nie zawsze należy do łatwych, bo nierzadko zmagamy się z bólem i cierpieniem podopiecznego, to daje poczucie spełnienia, rozwija wrażliwość i empatię oraz wyrabia siłę psychiczną. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że angażowanie się w pomoc innym uskrzydla, daje poczucie sensu, misji i satysfakcji, a opieka osób starszych jest pięknym dialogiem spajającym pokolenia i wyrównującym różnice.

Zalety pracy legalnej w Niemczech

Legalna praca jako opiekunka Niemcy daje gwarancję zatrudnienia na sprecyzowanych zasadach, czyli uzgodnione wynagrodzenie określone w umowie oraz jasny zakres obowiązków. Ponadto opiekunka jest obejmowana ubezpieczeniem, co oznacza, że gdyby doszło do wypadku lub choroby może korzystać z usług medycznych na takich samych zasadach jak rodowici Niemcy. Oczywiście te korzyści nie dotyczą pracy podejmowanej „na czarno”, na którą decydują się niektóre Polki. Okazuje się, że wśród tej grupy najczęściej wymienianym argumentem przeciwko legalnej pracy jest obawa przed utratą świadczeń w Polsce (alimenty, emerytury, renty i zasiłki). Ponadto wiele osób pracujących „na czarno” usiłuje w ten sposób uciec od biurokracji twierdząc, że niemieckie przepisy są zbyt zawiłe. Oczywiście w takim przypadku należy liczyć się z ryzykiem trafienia na nieuczciwego pośrednika oraz niepewnością, ponieważ nigdy nie wiemy czy pracodawca zapłaci nam tyle, ile obiecał. Co więcej, w przypadku nieodprowadzania składek na ubezpieczenia nie możemy też liczyć na niemiecki fundusz zdrowia w razie wypadku czy choroby.

Branża usług medycznych i opiekuńczych dedykowanych seniorom z roku na rok zyskuje większą popularność, o czym świadczą oferty pracy w opiece Niemcy, na jakie możemy natknąć się w Internecie i które kuszą nadzieją na godziwe zarobki oraz podniesienie standardu życia. Pamiętajmy jednak, aby przed wyjazdem skrupulatnie weryfikować uczciwość pośredników oraz decydować się na podjęcie pracy legalnej, ponieważ tylko taka forma zatrudnienia opiekunki osób starszych gwarantuje stałą pensję oraz zabezpiecza przed jakimkolwiek naruszeniem warunków umowy.

Szukasz legalnej pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Dowiedz się więcej na www.ulife.pl

Słuchmed badanie słuchu za darmo