Pożyczka dla seniora – Na co zwrócić uwagę

pozyczka dla emerytaPożyczki seniorzy biorą chętnie, ale są coraz bardziej ostrożni.

Seniorzy to liczna grupa społeczna. Wielu z obecnych emerytów dostaje niewystarczające świadczenia, natomiast ci, którzy chcieliby skorzystać z oferty kredytowej, mogą spotkać się w negatywną decyzją banków. Na szczęście coraz więcej firm pożyczkowych decyduje się na uruchomienie pożyczek dla seniora. 

  1. Emeryt w banku
  2. Pożyczka dla seniora
  3. Na co zwrócić uwagę?

Emeryt w banku

Z teoretycznego punktu widzenia emeryt powinien być dla banku pożądanym klientem, przede wszystkim ze względu na regularność przychodów i gwarantowaną przez państwo ich wysokość. W praktyce wygląda to jednak tak, że większość banków odmawia udzielenia kredytu osobom po 65. roku życia. Jeśli już jednak pojawia się jakaś oferta dla seniorów, dotyczy ona z reguły bardzo niskich  kredytów, najczęściej na zakup sprzętu. Większość z tego typu kredytów ma maksymalny okres 12 lat. Emeryt natomiast o tradycyjnym kredycie konsumpcyjnym, na przykład na zagraniczną wycieczkę, nie ma co marzyć. Na szczęście sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku firm pozabankowych.

Pożyczka dla seniora

Coraz więcej firm pożyczkowych swoją ofertę kieruje nie tylko do osób w pełni aktywności zawodowej, lecz także do tych, które dopiero wchodzą w dorosłość, jak i tych, które przeszły na emeryturę lub rentę. Seniorzy mogą tutaj liczyć na zupełnie inne podejście niż ma to miejsce w przypadku banków. Wiele firm szczyci się swoją ofertą kierowaną do emerytów i rencistów, uznając ich świadczenia w takim samym stopniu, jak robi się to oceniając osobę u szczytu kariery zawodowej. Coraz rzadziej zdarza się nawet, aby firmy narzucały jakieś ograniczenia dotyczące kwoty pożyczki (oczywiście w granicach standardowej swojej oferty). Z takich pożyczek na raty mogę korzystać osoby, które nie przekroczyły 70., a czasem aż 80. roku życia.

Na co zwrócić uwagę?

Szerokie możliwości, jakie daje pożyczka dla seniora, nie powinny przesłaniać jej realnej i krytycznej oceny. Przede wszystkim nie należy decydować się na pierwszą ofertę, tylko bardziej szczegółowo przyjrzeć się pożyczkom dostępnym na rynku. Wiele firm w danym momencie proponuje ciekawe promocje, często pierwsza pożyczka może mieć oprocentowanie 0%. Jeśli tylko emeryt ma pozytywną historię kredytową, powinien szukać pożyczek opierających się na weryfikacji w BIK i KRD, czyli dwóch najbardziej dokładnych bazach finansowych.

Pożyczki, których udziela się w oparciu o te dane, są z reguły tańsze, niż te udzielane przez firmy, które tak szczegółowej weryfikacji nie przeprowadzają. Obszerne informacje na temat pożyczki dla seniorów można znaleźć na stronie https://www.get-money.pl/aktualności/finanse/pożyczki-dla-emerytów-i-rencistów-co-trzeba-wiedzieć