Pożyczka dla seniora. Sprawdź, zanim podpiszesz umowę!

Spotkania biznesowe pozwolą na zorganizowanie finansowaniaa inwestycjiZanim podpiszesz, zastanów się!

W przekazach medialnych coraz częściej można usłyszeć o starszych osobach, które podpisały niekorzystne dla siebie umowy. Oto kilka wskazówek, na co powinno zwrócić się uwagę przed wzięciem pożyczki dla seniora.

 

Osobom w podeszłym wieku, mimo kilkudziesięciu lat stażu pracy, gromadzone przez dekady środki finansowe nie wystarczają na godne życie na emeryturze. Na rynku nie brakuje nieuczciwych osób, które wykorzystują niekorzystną sytuację finansową i naturalną ufność seniorów. Oferta lichwiarzy skierowana jest nawet do 85-latków!  Odstąpienie od takiej umowy jest stosunkowo proste, ale stres związany z chwilowym odpływem gotówki zgromadzonej na koncie jest ogromnie obciążający dla i tak już schorowanego człowieka. Czy seniorzy są zatem bezradni?

Jak zachować czujność przy zawieraniu umowy?

Początkiem kłopotów bywa atrakcyjna reklama. Potencjalne walory umowy są wyszczególnione dużą czcionką. Po jakimś czasie okazuje się, że choć przekaz był zgodny z prawdą, to korzystne warunki mają zastosowanie wyłącznie do nielicznych przypadków. Magnesem na klientów, niezależnie od ich wieku, jest możliwość szybkiej wypłaty pieniędzy i niskie oprocentowanie. Przyrost potrzebnych środków na koncie jest kuszącą wizją, która zasłania zdrowy rozsądek. Jak zachować trzeźwy umysł?

  • Zapoznaj się dokładnie z wykazem opłat

Firmy pozabankowe są zobowiązane do przedstawienia klientowi wszystkich kosztów pożyczki jeszcze przed zawarciem umowy. Nieuczciwi pożyczkodawcy często uciekają się jednak do ogólnych zwrotów, które bywają mylące. Warto zatem zwrócić uwagę na zapisy dotyczące opłat przygotowawczych (naliczanych niekiedy już za samo rozpatrzenie wniosku!), bądź tych związanych z ubezpieczeniem pożyczki, wysłaniem wezwania do zapłaty, czy wizytą windykatora. Zwielokrotniają one koszt pożyczki, a nieuczciwe firmy z premedytacją wykorzystują nawet dzień opóźnienia.

  • Zapytaj o rzeczywistą kwotę, jaką przyjdzie zwrócić

Wyliczenia przedstawione przez przedstawicieli finansowych są często tak zawile skonstruowane, że zmuszony do wzięcia pożyczki senior, nie jest w stanie od razu przetworzyć wszystkich danych. Ujęcie procentowe RRSO nie zawsze obrazuje faktyczny stan przyszłej raty. Dlatego warto poprosić o wyliczenie konkretnej kwoty miesięcznego długu wraz z dodatkowymi opłatami. Samo oprocentowanie nie może być większe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej przez NBP. Obecnie ta wielkość wynosi 10%.

  • Nie podejmuj decyzji w tym samym dniu

Analiza wszystkich zapisów umowy powinna odbyć się w komfortowych warunkach. Wprawdzie pośrednicy starają się tworzyć przyjazną atmosferę, lecz wizyta u pożyczkodawcy zawsze obarczona jest pewnym stresem. Warto zatem podejmować decyzję po kilkukrotnej lekturze umowy, weryfikacji pożyczkodawcy oraz wyjaśnieniu wszystkich początkowych nieścisłości. Poza tym seniorzy powinni unikać zawierania umów przez telefon. Wówczas mają bardzo ograniczone pole manewru i są bardziej skłonni do ulegania namowom.

  • Unikaj zapisów dotyczących dodatkowego zabezpieczenia

Niektórzy pożyczkodawcy wymagają od swoich klientów dodatkowej formy asekuracji na wypadek trudności ze spłatą zadłużenia. Może być nią podpisanie weksla, a nawet zabezpieczenie hipoteką nieruchomości. To wyraźny sygnał, aby czym prędzej zrezygnować z zawarcia umowy i poinformować o nieuczciwych praktykach organy nadzorcze.

  • Sprawdź skutki nieterminowości

Na początku pojawia się wezwanie do spłaty. Wręczenie “żółtej kartki”może być obarczone koniecznością uiszczenia opłaty. Następnie pożyczkodawca nalicza odsetki karne, a gdy to nie pomaga – zgłasza klienta np. do baz dłużników. Najpoważniejszą konsekwencją jest jednak wizyta windykatora. Korzystanie z usług firm konsolidujących pożyczki też jest ryzykowne, dlatego warto pamiętać o regularnej spłacie zobowiązań.

Emerytom udziela się pożyczek

Emerytom chętniej udziela się pożyczek, ponieważ ich świadczenie jest stałym dochodem, a państwo zobowiązuje się do jego wypłacania. Zdarza się, że seniorzy biorą pożyczki za namową dzieci lub nawet wnuków. Dobre serce emeryta łatwo skruszyć zwłaszcza wtedy, gdy kolejne pokolenia same mierzą się z niedostatkiem finansowym. Asertywność jest jednak dla emeryta pierwszym krokiem do bezpieczeństwa finansowego.

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że 10% pożyczek krótkoterminowych zostało zaciągniętych na spłatę wcześniejszych zobowiązań. To niebezpieczne zjawisko, ponieważ przyczynia się do wpadnięcia w tzw. “spiralę zadłużenia”. Jaki jest skutek? Aż 36% osób ma więcej niż jedno zobowiązanie, z czego 21% ma do spłaty więcej niż trzy długi. – tłumaczy Jerzy Małysz z porównywarki sowafinansowa.pl

Aby cieszyć się spokojną starością, należy więc dokładnie przemyśleć decyzję o wzięciu pożyczki. Na wizytę u pośrednika warto wybrać się z zaufaną osobą, która powinna pomóc w zrozumieniu zapisów umowy. Dodatkowo, może ona także zweryfikować, czy podczas rozmowy z pośrednikiem nie zachodzi próba wyłudzenia pieniędzy. Trzeba pamiętać, że odstąpić od umowy można w terminie 14 dni od jej zawarcia, a w razie wątpliwości warto zwrócić się po poradę do Federacji Konsumentów lub ekspertów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.