Pożyczka dla rencistów i emerytów

Pożyczka dla emeryta i rencistyPożyczka dla emeryta i rencisty? Czasami trzeba.

Większy rachunek za leki, awaria sprzętu AGD/RTV, konieczność przeprowadzenia drobnego remontu – zdarza się, że budżet seniora czy rencisty nie jest w stanie udźwignąć niespodziewanego, jednorazowego wydatku. Gdy zabraknie potrzebnej gotówki, warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia firmy pozabankowej. Sprawdź, co musisz wiedzieć by wybrać najlepszą ofertę pożyczki dla emeryta lub rencisty.

Na wstępie warto podkreślić, że instytucje finansowe generalnie nie oferują specjalnych produktów pożyczkowych, kierowanych wyłącznie do emerytów lub rencistów. Osoby, które utrzymują się z niezarobkowych źródeł mogą zatem wybierać spośród ofert dostępnych dla ogółu klientów. Faktem jest jednak, że wiele takich osób uzyskuje – wprawdzie regularne i stałe, ale jednak – stosunkowo niskie dochody, a przy tym jest w wieku, który może utrudniać zaciągnięcie zobowiązania. Pytanie zatem, jak wygląda dostępność pożyczek dla rencistów i emerytów? Gdzie i w jaki sposób mogą je zaciągnąć? Na co powinni zwrócić uwagę, by odbyło się to w bezpieczny sposób?

Wiek klienta – istotny, ale nie kluczowy

Część banków i firm pozabankowych określa górne ograniczenie wiekowe, które może uniemożliwić skorzystanie z ich oferty pożyczkowej zaawansowanych wiekiem emerytom. Zwykle wynosi ono 70 lub 75 lat, aczkolwiek limit ten jest przez każdą instytucję ustalany indywidualnie; co więcej, niektóre podmioty (głównie firmy pożyczkowe) nie stosują go w ogóle. Oznacza to, że obecnie nawet najstarsi seniorzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pożyczkodawcy, który zgodzi się pożyczyć im środki. W praktyce zatem, by móc otrzymać pożyczkę, rencista lub emeryt musi sprostać tym samym wymogom, co każdy inny potencjalny pożyczkobiorca. Musi po prostu uzyskiwać odpowiedniej wysokości dochody i nie może mieć niespłaconych zobowiązań.

Osoby, które spłacały dotychczas swoje zobowiązania bez opóźnień, nie będą miały problemów z otrzymaniem pożyczki – zwłaszcza jeśli chcą pożyczyć stosunkowo niewielką kwotę, rzędu kilkuset czy kilku tysięcy złotych. Nierzetelni dłużnicy mogą spotkać się z odmową przyznania środków, przy czym warto podkreślić, że w firmach pozabankowych mają większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji, niż w bankach. Z reguły dopuszczają one bowiem pojedyncze opóźnienia w spłacie poprzednich zobowiązań.

Pożyczki dla emerytów i rencistów – ile i na jak długo można pożyczyć?

W bankach, najniższa kwota jaką można pożyczyć w ramach kredytu gotówkowego wynosi najczęściej 500 lub 1000 zł, natomiast najkrótszy okres spłaty 3 lub 6 miesięcy. Seniorzy, którzy chcieliby pożyczyć mniejszą sumę pieniędzy na krótszy okres powinni zainteresować się ofertą firm pożyczkowych. Wiele z nich daje możliwość pożyczenia nawet najmniejszych kwot, rzędu 50 czy 100 zł, na okres kilkunastu czy kilkudziesięciu dni. Oczywiście w razie potrzeby mogą również skorzystać z pożyczki średnio-lub długoterminowej. Część podmiotów pożycza kwoty nieprzekraczające 1-2 tysięcy złotych i oczekuje spłaty zadłużenia po upływie 30-60 dni, ale nie brakuje też instytucji, gdzie maksymalna kwota pożyczki sięga 5, 10 czy więcej tysięcy złotych, a termin spłaty – nawet kilku lat.

Dobra oferta pożyczki dla emeryta lub rencisty – jak ją znaleźć?

Obecnie, zdecydowana większość firm pożyczkowych oferuje swoje produkty tylko i wyłącznie za pośrednictwem Internetu. To duża zaleta dla potencjalnych pożyczkobiorców, ponieważ mogą oni z łatwością sprawdzać i porównywać ze sobą poszczególne oferty pożyczek (każdy pożyczkodawca podaje szczegóły oferty na swojej stronie internetowej). Co ważne, w sieci mogą też znaleźć różne serwisy z opiniami dotychczasowych klientów firm pożyczkowych, jak również rankingi pożyczek, które w przejrzysty i obrazowy sposób pokazują najważniejsze parametry oferty tj. oprocentowanie, całkowity koszt zobowiązania, czy maksymalną kwotę oraz okres spłaty pożyczki.

W praktyce, by wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, klient musi po prostu przeanalizować możliwie jak najwięcej ofert i wybrać tę, która najbardziej odpowiada jego faktycznym potrzebom i oczekiwaniom. Powinien przy tym pamiętać, by uważnie zapoznać się z ich szczegółami i sprawdzić, czy pożyczkodawca nie stosuje jakichś niejasnych przepisów. Najlepiej sprawdzają się oferty pożyczek udostępniane na korzystnych a zarazem prostych zasadach – taką posiada instytucja pożyczkowa Wonga, gdzie całkowity koszt pierwszej pożyczki krótkoterminowej, która może sięgać nawet 1500 zł, wynosi dokładnie 10 zł.

Jak zaciągnąć pożyczkę przez Internet?

W rzeczywistości, produkty oferowane przez instytucje pozabankowe to przede wszystkim tzw. pożyczki internetowe (pożyczki online). Nazwa bardzo dobrze oddaje ich istotę, bowiem w ich przypadku cały proces pożyczkowy przebiega przy wykorzystaniu wyłącznie drogi elektronicznej. Jest przy tym bardzo szybki i wiąże się z minimum formalności. Jak dokładnie przebiega w tym wypadku cała procedura?

Najczęściej wygląda to tak, że klient wchodzi na stronę internetową firmy pożyczkowej, a następnie wybiera za pomocą suwaków wysokość pożyczki i termin jej spłaty. Jeśli po raz pierwszy korzysta z usług firmy, to zostanie dodatkowo poproszony o założenia konta w jej systemie internetowym. Zajmuje to dosłownie chwile i polega na wypełnieniu bardzo krótkiego formularza, w którym należy podać swoje dane osobowe i kontaktowe. Ostatni etap to potwierdzenie tożsamości, którego klient dokonuje poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego na wskazany rachunek bankowy (przeważnie wynosi 10 groszy lub 1 zł). I to wszystko. O tym, czy zostanie mu udzielona pożyczka dowiaduje się kilkanaście minut później; jeśli decyzja będzie pozytywna, przelew pożyczki nastąpi jeszcze tego samego dnia. Choć cały proces może nieco różnić się w zależności od firmy pożyczkowej, to jednak wszystkie oferty pożyczek przez Internet charakteryzują się uproszczonymi procedurami i brakiem zbędnych formalności.

 

Artykuł sponsorowany

Słuchmed badanie słuchu za darmo