Poznaj kilka sposobów, jak zabezpieczyć się przed alergią na kurz

alergia na kurz i kichanieAlergia na kurz jest bardzo męcząca.

Alergia na kurz.

Kurz i znajdujące się w nim alergeny to bardzo częsta przyczyna alergii całorocznych, z tendencją do nasilania się w porze jesienno-zimowej. W kurzu domowym znajduje się cała masa drobnych cząstek roślinnych i zwierzęcych, natomiast głównym czynnikiem wywołującym alergię są roztocze. Roztocze to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które występują w każdym domu, jednak ich nadmierna ilość u osób nadwrażliwych może wywołać objawy alergii.

Po pierwsze: pranie pościeli w wysokiej temperaturze pomoże uniknąć alergii

Duże skupiska roztoczy znajdują się w domowych tekstyliach narażonych na trwały kontakt z ludzkim ciałem. Otrzymując optymalną dla siebie temperaturę i żywiąc się ludzkim naskórkiem, to właśnie w nich roztocze mają idealne warunki do rozwoju i rozmnażania. Jeżeli chcemy wyeliminować roztocze, należy wystawić je na działanie wysokiej temperatury. Umożliwi to regularne (co 2 tygodnie) pranie pościeli, kołder, koców i poduszek w temperaturze powyżej 60°C. Dodatkowo powinno się unikać kołder wykonanych z naturalnego pierza oraz codziennie wietrzyć i suszyć materac oraz pościel. W sezonie zimowym powinno się korzystać z mrozów i wystawiać pościel na działanie ujemnych temperatur, co także zabija roztocze.

Po drugie: określone zasady w porządkach domowych

Aby pozbyć się roztoczy, należy wdrożyć kilka rozwiązań, które uniemożliwią ich rozprzestrzenianie. Jedną z podstawowych zasad jest wymiana odkurzacza na taki, który wyposażony jest w filtr o wysokiej efektywności tzw. HEPA. Odkurzacze starej generacji dużą ilość kurzu wydmuchują z powrotem na zewnątrz, co powoduje unoszenie się alergenów w powietrzu. Należy także pamiętać, aby wycierając kurze z mebli, używać nawilżonych ściereczek, które w przeciwieństwie do suchych zapobiegają im ponownemu unoszeniu się w otoczeniu.

Po trzecie: pozbądź się rzeczy gromadzących kurz

Roztocze wraz z kurzem osadzają się na różnych powierzchniach domowego użytku. Jednak najczęstszym miejscem ich bytowania są wszelkiego rodzaju przedmioty materiałowe. Chcąc zminimalizować ilość roztoczy, należy pozbyć się dywanów, zasłon, suszonych kwiatów i ozdób, które stwarzają idealne źródło ich bytowania. Na podłogach poleca się stosowanie płytek lub parkietu, który można łatwo oczyścić za pomocą wody i detergentu. Dodatkowo, zamiast klasycznej pościeli można zaopatrzyć się w wykonaną z syntetycznych tkanin, które są nieprzepuszczalne dla mikroorganizmów. Dobrym rozwiązaniem jest także przeorganizowanie regałów i półek, aby np. elementy garderoby lub książki trzymać w zamkniętych szafach.

Po czwarte: zainwestuj w pomoc w sprzątaniu a unikniesz alergii

Jeżeli podczas sprzątania wystąpił wodnisty katar, pojawił się kaszel czy wysypka i świąd skóry, może to być znak, że jest się uczulonym na kurz domowy. W takich sytuacjach należy ograniczyć styczność z alergenami, które są w nim zawarte i sięgnąć po pomoc. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, mające na celu nie tylko oszczędność czasu, ale i optymalizację procesu sprzątania. Do tego celu można wykorzystać elektryczne, samodzielnie poruszające się odkurzacze, które można uruchomić, będąc poza domem i w ten sposób uniknąć styczności z kurzem. Innym rodzajem są zasilane na prąd wodne mopy, które za pomocą gorącej pary czyszczą i dezynfekują podłogę.

Co zrobić, gdy wystąpią objawy alergii na kurz?

Objawy towarzyszące alergii mogą w znaczący sposób utrudniać funkcjonowanie. Chcąc pozbyć się uciążliwych dolegliwości, można sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, które zatrzymają ich narastanie. Alergia na kurz może być zahamowana przez leki zawierające np. loratadynę, którą można dostać bez recepty w postaci tabletek Claritine.