Potas i magnez – Zdrowe serce, sprawny umysł

Potas dieta senioraPotas jest niezbędny w diecie seniora.

Potas i magnez to najważniejsze elektrolity w organizmie, na których niedobór jesteśmy bardzo często narażeni. Zbyt niski poziom magnezu i potasu dotyczyć może osób w każdym wieku, jednak najdotkliwiej odczuwają go seniorzy.

Osoby w podeszłym wieku są obciążone występowaniem licznych chorób przewlekłych, zaburzeń wchłaniania i złożonych niedoborów pokarmowych oraz stosowaniem licznych leków. A niski poziom potasu i magnezu wiąże się z zaburzeniem pracy serca, osłabieniem siły mięśniowej czy upośledzeniem funkcjonowania układu nerwowego.

Co sprzyja niedoborom magnezu i potasu u seniorów?

Magnez i potas to elektrolity, zatem ich stężenie w organizmie jest ściśle związane z gospodarką wodną organizmu. Prawidłowe stężenia tych pierwiastków we krwi to:

 • potas 3,5 – 5,1 mmol/l
 • magnez 0,65 – 1,2 mmol/l

Potas i magnez to pierwiastki regulujące przewodnictwo mięśniowe i nerwowe. Dzięki temu mięśnie mogą się sprawnie kurczyć – i mowa tu nie tylko o mięśniach szkieletowych, ale także mięśniu serca. Pierwiastki te wpływają ponadto pozytywnie na pracę układu nerwowego, krzepliwość krwi oraz utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.

Przyczyny niedoboru potasu i magnezu

Przyczyny niedoboru potasu i magnezu mogą być bardzo zróżnicowane. Niewłaściwie zbilansowana dieta to jeden z nich. Sporo potasu i magnezu zawierają orzechy, migdały, pestki dyni i nasiona słonecznika, rośliny strączkowe, zielone liście warzyw. Pierwiastki te znaleźć można ponadto w pełnoziarnistych produktach zbożowych, mleku, drożdżach czy mięsie. Poza niedoborową dietą, do niskiego poziomu magnezu czy potasu może przyczynić się stosowanie niektórych leków:

 • leków moczopędnych
 • leków przeczyszczających
 • glikokortykosteroidów
 • insuliny
 • leków przeciwastmatycznych
 • niektórych leków na nadciśnienie
 • leków zobojętniających nadkwasotę żołądka

Do wystąpienia niedoborów magnezu i potasu przyczynić mogą się także schorzenia nerek oraz niektóre zaburzenia hormonalne.

Czy potrzebujesz suplementacji magnezem i potasem?

Wśród osób w podeszłym wieku niedobory potasu i magnezu to jedne z najczęstszych niedoborów pokarmowych. Objawy niedoboru magnezu czy potasu to przede wszystkim:

 1. zaburzenia rytmu serca
 2. nadciśnienia
 3. osłabienie siły mięśni
 4. skurcze mięśniowe
 5. zaparcia
 6. drażliwość i nerwowość
 7. apatia, pogorszenie nastroju

Oczywiste jest, że zauważenie takich objawów powinno skłonić do sięgnięcia  po suplementy z magnezem czy potasem. Ale nie tylko wtedy – warto suplementować te pierwiastki profilaktycznie, zwłaszcza, gdy jesteśmy narażeni na działanie czynników zubożających organizm w magnez czy potas. Jeśli stosujemy magnez czy potas zgodnie z rekomendowanym dawkowaniem – przedawkowanie jest naprawdę mało prawdopodobne. A korzyści zdrowotne są nie do przecenienia.

Aby suplementacja potasem czy magnezem była skuteczna i bezpieczna, warto sięgnąć po preparaty najwyższej jakości, takie jak suplementy diety marki Cheers. Ta polska marka oferuje zarówno potas, jak i magnez. Potas w formie doskonale przyswajalnego cytrynianu potasu występuje jako preparat monoskładnikowy. Z kolei magnez występuje w formule łączonej z witaminą B6 i cynkiem, co zapewnia doskonałą przyswajalność oraz komplementarne działanie. Ponadto każdy z tych suplementów diety wyróżnia się jakością premium, czyli składem całkowicie wolnym od syntetycznych dodatków.