Posiadasz stary samochód? Sprawdź, kiedy musisz go ubezpieczyć

stare auto jak winoStare auto też należy ubezpieczyć.
Jeśli Twoje auto jest bardzo stare, a Ty rzadko nim jeździsz, pewnie ucieszy Cię fakt, że nie musisz tracić pieniędzy na roczne OC. Aby jednak skorzystać z możliwości niepłacenia składek ubezpieczenia OC, Twój pojazd musi spełniać pewne warunki. Jakie? Przeczytaj artykuł, by je poznać. Dowiedz się też, w jakiej sytuacji polisę dla starego samochodu musisz opłacać bezwzględnie.

Czym jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Posiadacze starych samochodów, którzy poruszają się nimi zaledwie kilka razy do roku, na przykład na zjazd miłośników pojazdów w stylu vintage i z powrotem, bez wątpienia nie potrzebują rocznego ubezpieczenia OC. Nie oznacza to jednak, że mogą bezkarnie jeździć bez ważnej ochrony. Między innymi dla nich powstało ubezpieczenie OC krótkoterminowe, które można wykupić np. na 30 dni. To ogromna oszczędność względem składki rocznej.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe przydaje się jednak także w innych przypadkach, np. gdy samochody są sprowadzane do komisu celem sprzedaży. Jeśli interesuje Cię, czy Ty również możesz skorzystać z krótszej i tańszej polisy, przeczytaj artykuł: https://kioskpolis.pl/kiedy-mozna-wykupic-oc-krotkoterminowe/.

auto dymiące

Stary kopcący samochód.

Co trzeba zrobić, by nie płacić rocznego ubezpieczenia OC?

Życie byłoby zbyt piękne, gdyby każdy kierowca uważający swoje auto za stare mógł korzystać z możliwości niepłacenia regularnych składek OC. Z tej ulgi mogą skorzystać jedynie właściciele pojazdów zakwalifikowanych jako zabytkowe.

Aby Twój stary samochód zyskał miano zabytkowego, musisz go jako taki zarejestrować. Wcześniej jednak sprawdź, czy pojazd spełnia podstawowe wymogi zabytku: ma co najmniej 25 lat, ten model nie jest produkowany od co najmniej 15 lat, znacząca większość części znajdujących się w aucie stanowi oryginały.

Po udanej rejestracji pamiętaj, że mimo iż w ciągu roku – kiedy stary samochód stoi w garażu – nie jesteś zobowiązany do wykupywania ubezpieczenia OC, zanim wyruszysz w trasę, musisz nabyć krótkoterminowe. Za poruszanie się maszyną bez ważnej polisy możesz otrzymać nawet kilkutysięczną grzywnę.

Zdezelowany stary samochód a OC

Być może znajdujesz się w sytuacji, w której swoim starym samochodem nie jeździsz dlatego, że zupełnie się do tego nie nadaje. Od lat stoi na podwórku, rdzewieje i porasta roślinnością. Nie ma kół ani foteli, a ostatnia szyba służy jedynie jako ochrona przed wiatrem dla zwierząt, które nocują we wraku. Czy taki stan starego samochodu automatycznie powoduje, że nie musisz opłacać ubezpieczenia OC?

bardzo stary smaochód

Zdezelowany stary samochód.

Niestety nie. W świetle prawa takie auto jest jak każde inne. Skoro nie zostało wyrejestrowane, zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych musisz opłacać składki OC.

W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem, by nie płacić za ubezpieczenie OC, jest wyrejestrowanie pojazdu. By móc tego dokonać, udaj się do punktu złomującego i oddaj wrak. Z otrzymanym zaświadczeniem udaj się do Wydziału Komunikacji i dokonaj wyrejestrowania. Następnie zgłoś się do ubezpieczyciela, by natychmiastowo rozwiązać umowę i odzyskać pieniądze za niewykorzystany czas ochrony.

Słuchmed badanie słuchu za darmo