Porządki przedświąteczne w kuchni

Sprzątanie kuchni na błyskSzybkie i sprawne sprzątanie kuchni jest możliwe

Grudzień to długo oczekiwany  przez wszystkich czas w ciągu roku. Dlaczego? Ponieważ w tym miesiącu są Święta Bożego Narodzenia, które są okazją do spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jednak zanim to nastąpi ważne są porządki przedświąteczne w domach lub mieszkaniach. Najbardziej czasochłonne jest sprzątanie kuchni. W jaki sposób zrobić to szybko i skutecznie? Koniecznie przeczytajcie poniższy tekst.

Zacznijmy od sprzątania szafek w kuchni

Oczywiście trzeba zacząć od ich opróżnienie oraz usunięcia z nich resztek. Należy bardzo dobrze wyczyść rogi szafek i krawędzie drzwiczek. Następnie przy pomocy roztworu, na który składa się płyn do mycia naczyń Gold Cytrus i wody wyczyść spód, górę i wszystkie ścianki szafki. I na koniec wytrzeć szafki do sucha za pomocą czystego ręcznika lub ściereczki.

Sprzęty kuchenne

Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie w jaki sposób czyścić sprzęt agd? Zaraz wszystko będzie jasne.

 

Sprzątanie dużej kuchni

Czysta kuchnia to wizytówka eleganckiego domu

Myjemy mikrofale

Zacznijmy od kuchenki mikrofalowej, które jest niemal w każdym gospodarstwie domowym. Prostym domowym sposobem jest napełnienie kubka z wodą, wrzucenie do niego kilka plasterków cytryny i umieszczenie go w mikrofalówce. Następnie należy ustawić kuchenkę mikrofalową na wysoka moc i włączyć na trzy minuty. Kolejnym krokiem jest pozostawienie tego kubka w kuchence na kolejne 3 minuty. Uwalniająca się para zmiękczy pozostałości żywności, a ciepła cytryna pochłonie nieprzyjemne zapachy. Po wyjęciu kubka ściany urządzenia trzeba umyć wilgotną gąbką nasączoną wodą z dodatkiem mydła. Następnie osuszamy wnętrze przy pomocy czystej ściereczki. Drzwiczki mikrofalówki można umyć stosując płyn do mycia szyb Windows Plus.

Czas na lodówkę

Kolejnym sprzętem, który koniecznie trzeba wyczyścić jest lodówka. Zaczynamy od jej wyłączenia. Następnie wyjmujemy wszystkie półki i szuflady. Do litra ciepłej wody dodaj łyżkę sody oczyszczonej lub płyn do mycia naczyń. Tak przygotowanym roztworem myjemy wszystkie wewnętrzne powierzchnie lodówki, a następnie spłukujemy je wodą i wycieramy do sucha czystą szmatką. Szuflady i półki należy umyć w zlewie używając do tego celu ciepłej wody i płynu do naczyń. Tego samego roztworu używamy do wyczyszczenia uszczelek na drzwiach lodówki.

I piekarnik

Jak najlepiej wyczyścić piekarnik? Jest jeden niezawodny sposób! Na początku wyjmujemy półki z piekarnika i namaczamy je w umywalce lub w wannie wypełnionej ciepła wodą, do której dodajemy płyn. Przy użyciu miękkiej szczoteczki usuwamy resztki przypalonego jedzenia. Kolejnym krokiem jest przygotowanie specjalnej mikstury zwalczającej brud. Mieszamy w różnych proporcjach sodę oczyszczoną z gorącą wodą, aż utworzy się papka. Jeśli piekarnik jest bardzo brudny, dodajemy identyczną ilość soli aby nadać mieszance szorującego działania. Następnie nakładamy otrzymaną papkę  małym pędzelkiem albo zużytą szczoteczką do zębów na całą wewnętrzną powierzchnię piekarnika, łącznie z drzwiami i zostawiamy na 5 minut. Po tym czasie szorujemy piekarnik. Z pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki wycieramy papkę, pilnując aby usunąć pozostałości sody oczyszczonej. Płyn do szyb można użyć czyszcząc drzwiczki od zewnątrz.

Odkamienianie czajnika elektrycznego

Jeżeli chodzi o czajnik elektryczny to jest jeden sposób na jego ekspresowe wyczyszczenie i usunięcie osadu. Należy w nim zagotować wodę z dodatkiem octu (proporcja 1:1). Po takim zabiegu należy odczekać kilka godzin, a następnie czajnik bardzo dokładnie wyczyścić.

W święta podłogi muszą lśnić

I na koniec podłogi. Można zastosować płyn do mycia podłóg lub w wiaderku do mopa rozrobić pół szklanki octu w 4 litrach wody i zanurz w takim roztworze mopa. Tak umyta podłoga nie będzie miała żadnych smug!