Poradnik przed wyjazdem do pracy jako opiekunka osób starszych

Poradnik przed wyjazdem do pracy do Niemiec jako opiekunka osób starszychPoradnik przed wyjazdem do pracy do Niemiec jako opiekunka osób starszych

Praca opiekunki osób starszych nie należy do łatwych zajęć. Senior wymaga zaangażowania, zrozumienia. Jest jednak wiele osób, które regularnie wyjeżdżają do Niemiec. Większe zarobki i szansa na poprawę standardu życia to poważne argumenty przemawiające za opuszczeniem naszego pięknego kraju. Co zatem należy zrobić i o czym pamiętać przed wyjazdem?

Praca dla opiekunki osób starszych z legalnego źródła – Dlaczego to jest tak ważne?

Szukać pracy w Niemczech można samemu bez pośrednika, jednak jest obarczone to niemałym ryzykiem. Nie mamy wówczas żadnej umowy, która by „chroniła” nas w razie wystąpienia problemów. Nie posiadamy żadnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz nie mamy gwarancji na otrzymanie wynagrodzenia za wykonaną pracę. Niemiecka rodzina seniora może nam nie wypłacić wynagrodzenia bez podania przyczyny gdyż, nie mamy żadnej ochrony prawnej.

Aktualne oferty pracy jako opiekunka w Niemczech –  Praca jako opiekunka Niemcy O czym pamiętać?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto określić poziom naszych umiejętności oraz przygotować spis mocnych i słabych stron. Pozwoli to nam na lepsze sprecyzowanie do jakich zajęć się nadajemy lub jakie aspekty wymagają poprawy.  Zadajmy sobie pytanie: „jak wystarczająco dobry jest mój język niemiecki, aby podjąć pracę?” – do wyjazdu zwykle nie jest potrzebna umiejętność płynnego posługiwania się językiem, ale przynajmniej powinniśmy znać podstawowe słowa i posiadać umiejętność mówienia prostymi zdaniami. Warto cały czas podnosić poziom naszego niemieckiego, gdyż znacznie poprawia to komfort pracy z podopiecznym i przysparza mniej stresu.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją przejrzyj warunki umowy i upewnij się, że odpowiada ona Twoim oczekiwaniom. Przed wyjazdem niezwykle ważne jest sprawdzenie swoich dokumentów tożsamości. Często właśnie dopiero wtedy zauważamy, że np. nasz dowód osobisty jest od jakiegoś czasu nieważny. Pozostawmy także swoim bliskim kontakt do siebie oraz informacje gdzie będziemy się znajdować w czasie wykonywania pracy.

Pamiętajmy o zabraniu rzeczy, które mogą nam uprzyjemnić codzienność w trakcie podejmowania zlecenia np.: ulubiona książka czy odtwarzacz muzyki. Możemy zabrać ze sobą gry planszowe aby umilić czas spędzany z podopiecznym.

Pamiętajmy również o biletach oraz pieniądzach na własne wydatki. Nie zapominajmy o zabraniu karty płatniczej, z której będziemy mogli korzystać bez przeszkód na terenie Niemiec.

Dowiedz się więcej: Ulife.pl