Pomoce dla seniora: Łazienka dla seniora – W jaki sposób ją urządzić?

Pomoce dla senioraPomoce dla seniora

Problemy z poruszaniem się dotyczą zarówno osób z niepełnosprawnością ruchową, jak i seniorów. Ze względu na wiek, wykonywanie czynności, które dziesięć – dwadzieścia lat temu były proste, zaczyna sprawiać im trudność. Wejście do wanny, utrzymanie równowagi w kabinie prysznicowej, podniesienie się z toalety – to tylko kilka barier. Sięgając po odpowiednie akcesoria, można je wyeliminować.

Pomoce dla seniora

W jaki sposób przystosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej czy seniora? Oto kilka najważniejszych elementów, o które warto zadbać.

Prysznic i wanna dla seniora

Po pierwsze i najważniejsze: prysznic czy wanna? Wszystko zależy od tego, jak poważne są problemy z poruszaniem się. Jeśli niewielkie – lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Senior w większości przypadków poradzi sobie z wejściem do niej samodzielnie, co da mu poczucie niezależności. Gdy jednak konieczne jest mycie osoby bardziej „niesamodzielnej” bardziej logicznym rozwiązaniem może się okazać odpowiednia wanna, w której seniora będzie można położyć. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań – warto więc sytuację przeanalizować ze specjalistą.

Niezależnie od tego, jaka instalacja zostanie wybrana, na pewno przydatne będą takie akcesoria jak:

  • maty antypoślizgowe – zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się w kabinie prysznicowej czy też wannie; można wybrać też takie, które dodatkowo zapewnią masaż lub ułatwią czyszczenie stóp,
  • uchwyty i poręcze – specjalne relingi powinny być obecne przede wszystkim przy wejściu do wanny czy kabiny prysznicowej.

 

W zależności od sytuacji niezbędnym elementem może stać się również specjalne siedzisko do wanny, wannowy podnośnik, czy też fotel lub wózek prysznicowy, który zapewni możliwość mycia się na siedząco.

Toaleta dla seniora

Korzystanie z toalety dla osoby dotkniętej poważną niepełnosprawnością ruchową może być znacznie utrudnione. Problemy związane są przede wszystkim z tym, w jaki sposób usiąść na muszli i jak wstać. Rozwiązać je można na kilka sposobów:

  • montując specjalne ramy do sedesu – które będą stanowiły podparcie przy siadaniu i wstawaniu,
  • korzystając ze specjalnych nakładek na sedes z poręczami, które podnoszą dodatkowo wysokość siedziska, ułatwiając skorzystanie z toalety.

Gdy jednak senior czy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie nawet w takiej formie skorzystać z toalety – wybrać warto np. krzesło toaletowe lub wózek toaletowy.

Ważne jest również choćby to, jak zostanie zaaranżowana przestrzeń łazienki. Należy:

  • ograniczyć do minimum ilość sprzętów oraz kosmetyków i akcesoriów, które nie są potrzebne seniorowi, jednocześnie ustawiając w komfortowym miejscu te kluczowe – np. papier toaletowy, mydło i ręczniki,
  • wyposażyć się w specjalnie przystosowane dla osób z problemami ruchowymi akcesoria – takie, jak np. przyrząd do higieny intymnej, bidet na sedes czy szczotka do czyszczenia stóp,
  • w miarę możliwości – zadbać o poszerzenie futryny oraz zwiększenie wolnej przestrzeni.

Wszystkie odpowiednie akcesoria najlepiej zamówić w jednym miejscu – tak, by zaoszczędzić sobie poszukiwania ich w wielu miejscach. Zamówienie można złożyć również wygodnie online, np. w sklepach takich, jak PomoceDlaSeniora.pl. W miejscach takich jak to uzyskasz pomoc przy dobraniu odpowiednich produktów i wybierzesz te, które naprawdę są potrzebne.