Pomoc domowa dla starszych osób – Dlaczego warto zatrudnić osobę do sprzątania?

pomoc domowa do sprzataniaPomoc domowa przydaje się zarówno seniorom jak i zapracowanym dorosłym dzieciom.

Osoby będące w podeszłym wieku bardzo często wymagają opieki i pomocy w wykonywaniu zwykłych czynności dnia codziennego. Sprzątanie czy robienie zakupów mogą sprawiać seniorom duże problemy, dlatego warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej pomocy domowej, która wyręczy ich w codziennych obowiązkach. W jakich sytuacjach najbardziej przyda się pomoc domowa?

Dlaczego warto zatrudnić pomoc domową?

Jak wskazują statystyki, polscy seniorzy zmagają się z wieloma poważnymi chorobami, które mogą skutecznie utrudniać im wykonywanie codziennych czynności domowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wśród osób starszych dominują schorzenia układu krążenia, które w 2013 roku były przyczyną zgonu ponad 80% chorych w wieku co najmniej 60 lat. Polscy seniorzy zmagają się również z chorobami układu oddechowego, trawiennego, a z roku na rok zwiększa się też liczba osób chorujących na nowotwory. W obliczu tak trudnej sytuacji zdrowotnej seniorów, wiele rodzin decyduje się na zatrudnienie pomocy domowej, której zadaniem jest przejęcie większości obowiązków i poprawa komfortu życia osób starszych.

Czym zajmuje się pomoc domowa dla starszych rodziców?

Pomoc domowa oferuje kompleksowe usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Do jej obowiązków należy między innymi sprzątanie, przygotowywanie posiłków, pranie, prasowanie, zajmowanie się domową zielenią, a także robienie zakupów. Pomoc domowa wspiera osobę starszą w codziennych czynnościach – dba o to, żeby w lodówce znajdowały się niezbędne produkty spożywcze, przygotowuje śniadania, obiady i kolacje, ściera kurze, myje podłogi, okna, sanitariaty, podlewa rośliny lub wykonuje prace ogrodnicze, a często również zajmuje się domowym zwierzakiem – wyprowadza na spacer czy karmi. Zakres obowiązków pomocy domowej zależy oczywiście od umowy zawartej między nią a – najczęściej – rodziną seniora. Niektóre zatrudnione osoby zajmują się kompleksową opieką nad osobą starszą obejmującą zarówno sprzątanie, gotowanie, jak i robienie zakupów, inne zaś dbają tylko o porządek w mieszkaniu.

Pani do sprzątania – Na stałe czy okresowo?

Pomoc domowa może na stałe zajmować się prowadzeniem domu seniora – jest to dobre rozwiązanie np. w przypadku osób ciężko chorych, które wymagają codziennej pomocy – utrzymywania domu w czystości czy przygotowywania posiłków. Pomoc domowa nie musi jednak musi być rozwiązaniem na stałe – można zatrudnić ją na np. okres pobytu w szpitalu osoby starszej, która leczy się na choroby przewlekłe. Pomoc domowa zadba o to, żeby podczas nieobecności seniora w jego mieszkaniu panował porządek, rośliny były podlane, a pies wyprowadzony. A jak wybrać odpowiednią osobę? Warto opierać się na referencjach, które potwierdzą umiejętności kandydatki i pozwolą zatrudnić osobę uczciwą i rzetelnie podchodzącą do powierzonych zadań.

Pomoc domowa Wrocław

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązków pomocy domowej i tego, w jaki sposób może wyręczyć seniora w codziennych czynnościach? Jeżeli interesuje Cię sprzątanie we Wrocławiu, już teraz wejdź na stronę www.pomocedomowe.pl i zapoznaj się z przykładowymi ogłoszeniami.