Pole magnetyczne – Co ma wpływ na skuteczność zabiegów? 4 najważniejsze punkty

pole magnetyczne człowiekaZ czego wynikają opinie niektórych pacjentów o nieskuteczności zabiegów?

Badania naukowe wskazują, że fizjoterapia polem magnetycznym jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia m.in. stanów zapalnych, bólu czy obrzęków. Nie wywołuje jednocześnie skutków ubocznych. Z czego wynikają zatem opinie niektórych pacjentów o nieskuteczności zabiegów? Dowiedz się, co ma wpływ na efektywność takiej rehabilitacji i na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu.

  1. Magnetoterapia czy… magnetostymulacja?

To dwa różne zabiegi. Magnetoterapia ma dużo silniejsze oddziaływanie lecznicze i polega na wykorzystaniu pola magnetycznego o większej indukcji magnetycznej i niższej częstotliwości niż w przypadku magnetostymulacji. Ten rodzaj fizjoterapii wykorzystuje się zatem do leczenia m.in. stanów zapalnych i bólu, a także przyspieszenia zrostu kości czy gojenia ran.

Magnetostymulacja jest natomiast stosowana do ogólnej poprawy funkcjonowania organizmu (np. gdy jest on osłabiony wysiłkiem fizycznym czy chorobami). Niektórzy pacjenci myślą, że korzystają z zabiegów magnetoterapii – tymczasem to magnetostymulacja.

  1. Odpowiedni dobór parametrów pola magnetycznego

Niestety często zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego wyglądają tak samo dla każdego pacjenta (bez względu na problemy zdrowotne i oczekiwania) – każda z osób kładzie się na łóżku, a zabieg trwa 10-15 minut. Zabiegi są identyczne i mają tak samo ustawione parametry.

W przypadku tej formy rehabilitacji ogromnie ważne jest jednak dopasowanie parametrów zabiegu do celu aplikacji (np. regeneracja czy zmniejszenie bólu) i dolegliwości pacjenta. Efektywne będą inne parametry, czyli częstotliwość i natężenie pola magnetycznego oraz czas trwania zabiegu.

Przykładowo: czas zabiegów regeneracyjnych to ok. 25 minut, a przeciwbólowych – do godziny. To dlatego, że do regeneracji potrzebne są wyższe częstotliwości i większe natężenie (ze względu na konieczność większej stymulacji tkanek do odbudowy), a przy działaniu przeciwbólowym stymulacja ta jest mniejsza, a celem zabiegu jest wyciszenie bólu i redukcja stanu zapalnego.

Nie trudno domyślić się zatem, że w przypadku stosowania tego samego programu u każdego pacjenta skuteczność fizjoterapii polem magnetycznym jest obniżona. Dobrze znaleźć gabinet, który przeprowadza dokładny wywiad zdrowotny i dobiera parametry do konkretnego problemu zdrowotnego, a także na bieżąco modyfikuje zabiegi w trakcie terapii (np. w sytuacji, gdy po kilku zabiegach nie ma żadnej poprawy).

  1. Liczba zabiegów

Kilka zabiegów nie wystarczy do dokonania rzeczywistych zmian w organizmie. Zmniejszenie bólu może być oczywiście widoczne szybko, ale realna poprawa stanu zdrowia nastąpi po całej serii zabiegów z polem magnetycznym. Nierzadko chodzi o 15-20 aplikacji – takich, które są dobrze dobrane do danej dolegliwości.

Przecież dany problem zdrowotny często występuje już od kilku-kilkunastu lat, a obecność bólu to tylko ostrzeżenie, które wskazuje np. na uszkodzenie tkanek. Tego rodzaju fizjoterapia umożliwia dotarcie do prawdziwego źródła problemu, ale wymaga również czasu.

  1. Rodzaj stosowanego sprzętu

Niewiele osób patrzy na sprzęt medyczny jak na elektronikę codziennego użytku (np. na telefon komórkowy), a to błąd. Taka aparatura również się starzeje, a starsza jest mniej efektywna od tej wprowadzonej niedawno. Wysokiej jakości nowoczesny sprzęt do fizjoterapii wykorzystuje efektywniejsze technologie i umożliwia precyzyjniejsze dobranie parametrów zabiegu, dlatego rodzaj aparatury ma duże znaczenie dla jego skuteczności.

Co ważne, odchodzi się też od solenoidu – nowoczesny sprzęt wykorzystuje aplikatory 3D. Pole magnetyczne jest w nich emitowane w sposób rotacyjny, dzięki czemu możliwe jest stymulowanie tkanek ze wszystkich stron.

Autor: www.asklepios.org.pl