Poduszka ortopedyczna – Sposób na zdrowy sen

poduszka ortopedyczna brandvitalJak wybrać poduszkę ortopedyczną?
Ból kręgosłupa to powszechny problem, pojawiający się u osób w coraz młodszym wieku. Przyczyną bywa siedzący tryb życia, przeciążenia i nieprawidłowe warunki snu. Ulgę może przynieść zastosowanie poduszki ortopedycznej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Jak działa poduszka ortopedyczna?

Dobór odpowiedniej poduszki – podobnie jak materaca – ma fundamentalne znaczenie dla ergonomii snu. Nieodpowiednio dopasowany produkt nie zapewnia należytego odpoczynku kręgosłupowi. Poduszka powinna prawidłowo podtrzymywać odcinek szyjny, wypełniając przestrzeń pomiędzy karkiem a powierzchnią łóżka. Niewłaściwie podparcie pleców wymusza ciągłą pracę mięśni, co skutkuje ich bolesnym napięciem. Dodatkowo, w dłużej perspektywie, mogą pojawić się bóle głowy, szyi, a nawet uciążliwe drętwienie kończyn.

Poduszka ortopedyczna to wyrób medyczny, który został zaprojektowany w taki sposób, by kręgosłup zachował fizjologiczny kształt, gdy przebywamy w pozycji leżącej. Dzięki temu odcinek szyjny kręgosłupa zostaje odciążony, a napięcie mięśni przykręgosłupowych zniwelowane.

Szukasz wysokiej jakości poduszki ortopedycznej w najlepszej cenie? Wejdź na https://www.brandvital.eu/

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

Dobór rodzaju poduszki determinuje przede wszystkim pozycja, w której najczęściej śpimy. Zależnie od tego, czy układamy się na wznak, czy na plecach – poduszka powinna być wyposażona w specjalne wałki lub wycięcia. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że spanie na brzuchu nie jest wskazane, nawet przy użyciu specjalistycznej poduszki. Uniemożliwia bowiem prawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Poszukując najlepszej poduszki, pod uwagę należy wciąż również rozpiętość barków, a także twardość materaca. To ostatnie kryterium ma duże znaczenie dla doboru wygodnej wysokości poduszki ortopedycznej.

Zastanawiając się, jaką poduszkę ortopedyczną kupić, oceńmy także rodzaj wypełnienia. Zwykle jest to pianka poliuretanowa lub pianka termoplastyczna.

Poduszki z pianki poliuretanowej polecane są przede wszystkim w celach profilaktycznych. Nie przylegają one całkowicie do ciała, jednak ich zaletą jest dobra wentylacja. Jeśli natomiast zmagamy się z bólami pleców czy barków, znacznie lepszą opcją będzie poduszka ortopedyczna termoplastyczna. Materiał ten reaguje na ciepło, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, gwarantując optymalne podparcie.

Jeżeli zależy nam na produkcie wysokiej jakości, pamiętajmy, by po poduszkę ortopedyczną udać się do profesjonalnego sklepu ze sprzętem medycznym. Chociaż podobne wyroby możemy znaleźć w marketach bądź sklepach z pościelą, tylko imitują one te specjalistyczne. Nie posiadają zazwyczaj odpowiednich atestów, przez co nie pełnią należycie swojej funkcji. Stąd też ich niższa cena. Istotne jest także fachowe doradztwo.

Pamiętajmy, że źle dobrana poduszka może wywołać lub pogłębić istniejące problemy z kręgosłupem. Przed zakupem, porozmawiajmy z pracownikiem sklepu, powiedzmy mu o swoich nawykach, ewentualnych dolegliwościach i oczekiwaniach, a z pewnością podsunie najlepsze rozwiązanie.

Kiedy warto sięgnąć po poduszkę ortopedyczną?

Z poduszki ortopedycznej mogą korzystać niemalże wszyscy. Jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest wiek – nie należy układać na niej dzieci do drugiego roku życia.

Produkt jest szczególnie przydatny, kiedy zmagamy się z różnego typu dolegliwościami ze strony kręgosłupa, zwłaszcza szyjnego. Jeżeli są to bóle przeciążeniowe, wynikające np. z charakteru wykonywanej pracy i długotrwałego siedzenia – poduszka ortopedyczna z pewnością przyniesie nam ulgę. Poduszka tego typu nie tylko rozwiązuje problem uciążliwego napięcia mięśni, ale spełnia istotną rolę w profilaktyce odwadniania dysków kręgowych, które może przyczynić się do rozwoju dyskopatii.

Pamiętajmy jednak, że jeśli niepokojące symptomy utrzymują się przewlekle, należy skonsultować problem z lekarzem bądź fizjoterapeutą. Stosowanie poduszki ortopedycznej przy schorzeniach kręgosłupa może zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych objawów, ale nie rozwiąże źródła problemu.

Warto podkreślić, że poza działaniem typowo medycznym, poduszka ortopedyczna pozwala na wygodny i wydajny wypoczynek. Dzięki temu mamy lepsze samopoczucie w ciągu dnia, nie zmagamy się z trudnościami ze skupieniem uwagi i możemy efektywnie spożytkować energię.