Podstawowe środki higieny osobistej w służbie medycznej

środki ochrony indywidualnej w szpitaluOchrona w służbie zdrowia jest najważniejsza.

Pracownicy służby medycznej na co dzień korzystają ze środków ochrony osobistej. Jest to dla nich podstawowy sposób dbania o bezpieczeństwo i przeciwdziałania przenoszeniu się różnych zakażeń. Działania w tym zakresie są bardzo istotne ze względu na charakter wykonywanej pracy. O zabezpieczeniach w pracy lekarzy, pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych przeczytasz w poniższym artykule.

Czym są środki ochrony osobistej?

Definicja mówi, że jest to sprzęt, który ma za zadanie zabezpieczyć głowę, twarz, ręce, nogi, drogi oddechowe. Są to także środki pozwalające na izolację całego organizmu czy ochronę przed upadkiem. Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie do miejsca pracy takich zabezpieczeń, które pozwolą chronić zdrowie i życie zatrudnionych i zapewnić im higieniczne warunki pracy. Środki te są przydzielane pracownikom bezpłatnie.

Ochrona głowy: kaski, hełmy, czepki,

Ochrona oczu i całej twarzy: gogle, okulary ochronne, przyłbice ochronne,

Ochrona rąk: rękawiczki,

Ochrona całego ciała: fartuchy z długim rękawem,

Ochrona dróg oddechowych: maseczki, maski, półmaski, filtry, pochłaniacze oraz urządzenia filtrujące,

Ochrona słuchu: wkładki przeciwhałasowe, nauszniki,

Ochrona przed upadkiem z wysokości: szelki i pasy bezpieczeństwa, linki.

Środki ochrony osobistej pracownika medycznego

Lekarze, pielęgniarki czy pracownicy laboratoriów na co dzień korzystają z takich środków higieny osobistej jak maseczki chirurgiczne na twarz, płyny dezynfekujące do rąk czy jednorazowe rękawiczki ochronne. To pierwsza, bardzo ważna linia ochrony przed zakażeniem drobnoustrojami.

Maseczki ochronne stanowią barierę przed zakażeniem drogą kropelkową i powietrzną. Żeby maska higieniczna mogła spełniać swoją funkcję, musi być wyposażona w odpowiednie filtry, a także być dobrze dopasowana do twarzy osoby noszącej. W placówce medycznej ważne jest, by pracownicy zostali dokładnie poinstruowani, jak we właściwy sposób korzystać z maseczek ochronnych. Niewłaściwe używanie środków ochrony bezpieczeństwa stanowi zagrożenie dla personelu i pacjentów.

Często pada pytanie, czy środki ochrony indywidualnej powinni wykorzystywać wszyscy. Odpowiedź brzmi: nie. W normalnej sytuacji ich używanie jest zbędne. Kiedy jednak znacząco rośnie ryzyko zachorowania na choroby wirusowe oraz bakteryjne, mogą okazać się bardzo pomocne.

Maseczki ochronne to dobre rozwiązania dla:

  • osób z obniżoną odpornością,
  • osób w starszym wieku,
  • osób cierpiących na przewlekłe choroby,
  • kobiet w ciąży.

Maseczki ochronne na twarz – rodzaje i zastosowanie

W sklepach i aptekach dostępne są różne rodzaje maseczek na twarz. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed przenoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych, wirusów oraz bakterii. Są szczególnie ważne w trakcie pracy z osobami cierpiącymi na choroby przenoszone drogą kropelkową.

maseczki w sklepie

Najczęściej wykorzystywanymi środkami w służbie medycznej są maseczki chirurgiczne. Te dostępne w sklepie Uniformshop.pl to produkty wykonane z włókniny bez dodatku lateksu. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu nie utrudniają oddychania. Trzeba pamiętać o tym, że maseczki higieniczne trzeba często zmieniać, ponieważ ich właściwości ochronne nie utrzymują się długo. Zawsze po ściągnięciu maseczkę ochronną należy wyrzucić i bezpiecznie zutylizować.

Maseczki ochronne wielorazowego użytku najczęściej szyje się z bawełny. To rozwiązanie chroniące górne drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami powietrza, a także pyłami i alergenami. Ich rolą jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów. By utrzymać czystość takiej maseczki, można wyprać ją w wysokiej temperaturze.

Inny rodzaj maseczek to te z filtrem klasy N95 i N99. Pierwsze z nich zatrzymują 95, a drugie 99% cząsteczek znajdujących się w powietrzu. Warto zaznaczyć, że stosowanie takich maseczek przez osoby zdrowe i niepracujące w służbie medycznej jest odradzane przez ekspertów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Są jednak pewne sytuacje, kiedy maskę zaleca się nosić.

Maseczkę ochronną warto założyć na twarz w razie:

  • pojawienia się objawów infekcji górnych dróg oddechowych (kaszel albo kichanie),
  • kontaktu z osobą zainfekowaną albo podejrzewaną o zakażenie wirusowe,
  • podczas pracy z osobami chorymi (personelem medycznym), by chronić przed zakażeniem inne osoby.

Dodatkowo noszenie maseczek zaleca się połączyć z podejmowaniem innych działań profilaktycznych, takich jak:

  • zachowanie dystansu (1-1,5 m) od osoby chorej,
  • częste mycie rąk wodą z mydłem, a kiedy nie jest to możliwe, to wykorzystanie płynu do dezynfekcji rąk,
  • unikanie dotykania twarzy, w tym ust, nosa i oczu.

Rola środków antybakteryjnych

Częste mycie rąk to powszechnie zalecane działanie. Żele oraz płyny do dezynfekcji rąk należy wykorzystywać przede wszystkim wtedy, kiedy podczas pracy nie ma możliwości umycia od razu rąk ciepłą wodą z mydłem. Środki antybakteryjne pozwalają niszczyć bakterie i wirusy, które osiadają na dłoniach. Gdy mowa o personelu medycznym to bardzo ważne jest, by przed założeniem środków ochrony osobistej zastosować procedurę higienicznego mycia rąk oraz dezynfekcji środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu (żele i płyny do dezynfekcji rąk zawierają alkohol izopropylenowy).

żel do dezynfekcji rąk antybakteryjny i antywirusowy

Rękawiczki ochronne

To kolejna forma zabezpieczenia powszechnie stosowana w służbie medycznej. Ich noszenie jest ważne w trakcie pracy z pacjentami, ale także ze sprzętem oraz środkami, które są przekazywane z rąk do rąk. Rękawiczki ochronne jednorazowe powinny być bezwzględnie wykorzystywane tylko jako jednorazowe środki ochrony – po ich ściągnięciu nie można ich założyć ponownie. Trzeba także pamiętać, że pracując w rękawiczkach, nie powinno się dotykać rękami twarzy.

Odzież medyczna w pracy lekarza i pielęgniarki

Drobnoustroje chorobotwórcze stanowią największe zagrożenie w służbie zdrowia, dlatego tak ważne jest zapewnienie jej pracownikom możliwie najpełniejszej ochrony przed czynnikami chorobotwórczymi. Oprócz środków ochrony osobistej ważna jest także odpowiednio dobrana odzież medyczna. Fartuchy, bluzy medyczne, spodnie czy inne elementy odzieży, które są dedykowane służbie medycznej to odzież przede wszystkim odporna na przesiąkanie krwi, płynów ustrojowych, łatwa do utrzymania w czystości i wygodna, dzięki czemu może dobrze służyć pracownikom na co dzień.

odzież do pracy w szpitalu

Skuteczne zabezpieczenia dla lekarzy i pielęgniarek kluczowe dla zdrowia i życia

Od zawsze wiadomo, że pracownicy służby medycznej to grupa zawodowa podwyższonego ryzyka. Właśnie dlatego tak ważne jest wykorzystywanie wszelkich dostępnych środków z zakresu profilaktyki służby medycznej i technicznej. Dodatkowo istotne jest mycie i odkażanie powierzchni przez personel sprzątający i wietrzenie pomieszczeń. Każdy pracownik powinien być poinformowany o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny takich jak dezynfekcja stetoskopu, mycie dłoni, czy zdjęcie biżuterii na czas pracy. Dzięki takim środkom higieny można chronić zdrowie i bezpiecznie służyć pacjentom.

 

Artykuł zewnętrzny.