Podbieraki karpiowe – jakie wybrać

Jeśli interesujecie się wędkarstwem to pewnie wiecie, że podbieraki karpiowe są niezbędne na wyprawie wędkarskiej. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać te najlepsze?

podbieraki występują w wielu kształtach i rozmiarach

Co to są podbieraki karpiowe?

Służą one do wyciągania z wody ryb, szczególnie tych większych jak karpie. Muszą być wytrzymałe, aby poradzić sobie z podbieraniem dużych nieraz ryb. Wysokiej jakości podbieraki karpiowe są konieczne, aby bezpiecznie wyciągnąć rybę z wody. Być może wiecie także to, że najpowszechniejsze są siatki o trójkątnych koszach z ramionami składanymi dające podebrać spore karpie.

Są one dostępne w formie jednoskładowej do wyławiania z brzegu i dwuskładowej do wyławiania z łodzi. Trzeba też dodać, że obok tego konkretnego sprzętu do połowu mamy jeszcze siatki muchowe, wyczynowe i spiningowe. Rodzaj karpiowy wyróżnia się długą sztycą i składanymi ramionami z zamocowaną na ramionach siatką wyglądająca jak bardzo duży kosz.

Z jakich elementów się składają

Warto poznać z jakich elementów złożony jest podbierak, i na które z nich, zwrócić największą uwagę.

Pierwszym z omawianym elementów jest głowica . Poddawana jest bardzo dużym obciążeniom. Kiedyś wykonywana była z tworzyw sztucznych, dzisiaj zwraca się większą uwagę na wytrzymałość, więc w grę wchodzi coraz bardziej głowica metalowa. Prawidłowa i dobrej jakości głowica łączy się z ramionami w ten sposób, że złożenie i rozłożenie jej jest bezproblemowe.

Wskazówkakupując głowicę poproście sprzedawcę o to, aby cały sprzęt samodzielnie zmontował, wówczas będziecie mieć pewność, że ten element sprzętu, od którego wiele zależy, będzie działał prawidłowo.

podbieraki na karpie są konieczne przy wędkowaniu

Przyrząd do podbierania składa się również z siatki rozpinanej się na elastycznych ramionach albo na obręczy z metalu.

Ostatnim ale równie ważnym elementem jest sztyca. W wersji jednoczęściowej najczęściej ma długość 180 cm.

Najpopularniejsze modele podbieraków

Radical – jego cechą charakterystyczną jest cienka, profesjonalna, lakierowana sztyca 180 centymetrowa i antypoślizgowa rękojeść. Sztyca wyposażona jest ponadto w użyteczny klips służący do złożenia siatki. Plus dobrej jakości metalowa czarna głowica. Siatka jest także dobrej jakości, czyli nie kaleczy ryb. Wadą jest brak metalowych wzmocnień na ramionach i brak uchwytu do mocowania klipsa z siatką.

połów karpia wymaga odpowiedniej wędki oraz podbieraka

Mad maverick – wyróżnia się lekką składającą się z dwóch części sztycą z włókna węglowego. Uchwyty mają wzmocnienie antypoślizgowe, dzięki czemu dobrze je się trzyma. Szczególnie przydadzą się więc tym, którzy podbierają ryby z łódki i potrzebują krótkiego uchwytu lub po prostu tym, którzy stawiają na wygodę. Cechą wyróżniająca, jest również dobrej jakości metalowa głowica i klips.

Prologic quick release – charakteryzuje się nylonową głowicą, automatyczną blokadą ramion ułatwiającą demontaż i jednoczęściową węglową ciężką antypoślizgową sztycą.

Fox torque – wyróżnia się sztycą z włókna węglowego i matowo-czarną stylistyką oraz aluminiową głowicą z dodatkowym otworem na betalight. Plus szybkoschnąca nie kalecząca ryb siatka z dodatkowym wzmocnieniem.

Traper expert – składa się z dwóch części stworzonych z wysokomodułowych włókien węglowych zintensyfikowanych odporną matą węglową. Plus sztyca z zaczepem i głowicą z nierdzewnej stali.

Century C2 – sztyca stworzona z włókna węglowego jest bardzo mocna. Sprzęt ten cechuje się także dodatkową przedłużką zamocowaną w sztycy głównej.

Cormoran k-don – sprzęt ten różni się od innych rodzajów, ponieważ został on zaprojektowany jako typ spinningowy do łowienia ryb z łódki. Cechuje się metalową obręczą z poliestrową gumową siatką.

Jaxon carp easy – wyróżnia się dobrej jakości materiałami połączonymi z atrakcyjną ceną.

Nash entity – model z jednoczęściową węglową sztycą, bardzo wytrzymały.

Anaconda carp catcher pro tele – sprzęt z teleskopową, lekką, węglową sztycą. Wadą sztycy jest to, że po złożeniu nie można obu części na stałe zablokować.

poza wędką warto zaopatrzyć się w wytrzymały podbierak

Na co zwrócić uwagę kupując sprzęt?

Jeśli przymierzacie się do kupienia tego ekwipunku, pamiętajcie o tym, aby zwrócić uwagę na siatkę. Idealna siatka:

  • ma bardzo drobne oczka, ponieważ zmniejsza to ryzyko uszkodzenia złowionej ryby,
  • jest gumowa,
  • jest stworzona z materiału bezpiecznego dla stworzeń morskich,
  • słabo chłonie wodę – aby nie trzeba było czekać aż wyschnie, zanim schowa się ją do pokrowca,
  • nie wsiąka zapachu.

Jakie są dostępne dodatki do podbieraków?

Aby wyposażenie wędkarza było kompletne, warto dokupić różnego rodzaju przydatne gadżety. Takim gadżetem jest na przykład pływak utrzymujący głowicę siatki na powierzchni wody. Jego zadaniem jest również ochrona siatki przed zatopieniem oraz ułatwienie podebrania ryby.
Na rynku jest pełno różnego rodzaju akcesoriów, więc warto jeszcze coś dokupić a kryterium niech będzie to, aby taki dodatek ułatwiający połów był lekki a jednocześnie mocny. Już sam podbierak charakteryzuje się tym, że mimo iż wyglądem przypomina siatkę na motyle, jest w stanie nabrać tyle ryb, że miny rzedną tym, który wcześniej wyśmiewali się z mizernego oblicza tego sprzętu.